Jakim programem i jak zrobić wlasne menu do plyty dvd?

Mam pare filmikow i chcialbym je nagrac na dvd. Problem w tym, ze chcialbym miec porzadek na te plycie i jak w wielu filmach nagranych na dvd miec menu z ktorego odrazu moge przejsc do danego fimiku. Pomozcie. Jak i jakim prgramem to zrobic? Z gory dzieki za pomoc .

Jaki system?

Nero Vision

Ja używam tego programu…

http://www.dvdstyler.de/

Jest dość prosty w obsłudze i darmowy. Jest też spolszczenie do pobrania z tej samej strony.

Zajmuje się filami na DVD od 17 lat a od 3 lat w Blu-ray. Praktycznie nie ma takiego programu, bys mógł zrobić to co chcesz w jednym programie. Bo to w zasadzie sa dwie czynności. 1. To eksport plikow czytelnych dla programow tworzących obraz startujacy DVD, plus meniu i ladnie poukładane guziki do wyboru , do uruchomienia DVD w każdym urzadzeniu i wybraniu poprzez pilota DVD Meniu z naciśnięciem klawiszka w Meniu. 2) Eksport plikow w danym programie do plikow takich, jakie właściwie będą pozniej tworzone przez ten drugi program, gdzie w koncu stworzysz plyte z meniu w plikach Vob, czytelnych dla urządzeń DVD. Ja glownie od lat uzywam Adobe Premiere Pro, obecnie wersje CS4. W tym programie tne filmy, robie rozne przejscia, rozne cuda z filmem, i jak jest gotowy material w AVI, robie eksport do (pustego foldera) w pliku mpeg2. Oczywiście waznym jest rodzaj filmu?, przed robieniem każdego filmu, w każdym programie jaki będziesz miał, trzeba wybrac, albo film PAL 756x480 25 klatek/s, albo NTSC 720x480 29,97 klatek/s w systemie amerykańskim. Nastepnie wchodze do Adobe Encore CS4, i importuje ten plik który się poprzednio zrobil poprzez Adobe Premiere. W Programie Adobe Encore CS4 tworze tapetke, guziki itd,( sa tez gotowe tapetki do wyboru i guziki) zakładam chapters czyli punkty w którym będą kolejne co 5-6-8 minut przejscia i robie eksport do pliku VOB. W ten sposób powstaje obraz DVD, który wypalam w Nero. Po za profesjonalnym programami jakie wymienilem, jest dosc sporo innych programow, jak Sony Vegas Pro 9, w którym tworzysz film, a pozniej w Sony DVD Architect, tworzysz to samo co wymienilem w Adobe Encore DVD. Jest tez sporo tanich programow, ja to nazywam dziecięcych, co tez można stworzyc takie DVD. Ale czym tanszy program, tym gorsze często DVD, maly wybor do tworzenia tapety bądź guzikow, albo się tworzy godzinami, (bo wolny program). Waznym elementem w tworzeniu filmu przynajmniej dla mnie, jest jakość filmu. Dlatego zawsze polecam tworzyc film, w takich programach?, gdzie jest możliwość tworzenia glosu w dolby AC3. Dlaczego?, bo jeśli masz film, powiedzmy 2 godzinny i wprowadziles go do komputera, by go obrabiac musisz mieć w pliku AVI, bądź AVCHD w blu-ray. Sam glos 2 godzinnego filmu w AVI, to około 1GB, sam glos w pliku wav. Wiadomo ze czysta plyta DVD ma 4,5 GB, a nagrac można 4,3GB Jeśli ty masz sam glos 1GB, to film musi być bardzij skompresowany do 3GB, by zmiescial się na plycie DVD w polaczeniu Film+Glos. Jeśli wybierzesz profesjonalne programy jakie wymienilem i tworzysz glosc w AC3, to sam glos będzie mieć pikus oklo 150MB-250MB, czyli ponad 4GB możesz spokojnie zrobic film leprzej jakości bez kompresji , bo glos ci nie zabierze az tyle mniejsca. W Encore DVD mozesz dacac swoj dzwiek na tapecie, po skonczonym filmie obraz sie zatrzyma z tapetka i bedzie gral dzwiek, tyle minut ile sobie wybierzesz w koleczko. W zadnym innym nie masz takiej opcji. Jeśli poczatkujesz, zawsze weź 1 minute filmu i się pobaw w danym programie, a tym 1 minutowym filmem. Pozniej jak poznasz zasady tworz dlugi swój film. Jeśli masz zamiar bawić się filmami długofalowo z duzym ich czasem 1-2 gdzinnych, z wieloma dodatkami jak muzyczka, efektowne przejscia, bajerki. To uciekaj z WindowsXP 32-bit. Przygotujesz sobie material filmowy, stracisz duzo czasu i niemal każdy program, po 10-20-30 minutach cie wywali, często się powiesi i wyświetli ci komunikat (malo pamieci operacyjnej). W filmach glowna zasada jest duzo pamieci RAM. Lepiej mieć wolny procesor, a mieć wiecej pamieci. W systemach 64-bitowych praca z filmai jest odjazdowa. Czym bardziej profesjonalny program, tym szybciej się tworzy film. Przykład: mam procesor i7 i 24GB Ram. Film w Adobe Premiere 1 godzinny eksport do plikow mpeg2, trwa obecnie około 15-20 minut, W Sonic Vegas Pro 9 to samo około 40 minut, W Nero Vision około 1 godzina 20 minut. Pinnacle Studio około 2 godzin, TMPGEnc Authoring ponad 2 godziny. Ulead DVD jeszcze dłużej. Jak widzisz, każdy program inaczej pracuje. Można mieć super komputer, a program dziadowski i dlugo trwa proces eksportu multimediów.

Bawiac się filmami, tworząc je, w jakichkolwiek programach, dobrze jest mieć pod reka bezpłatny maly programik, DVD Shrink 3.2 Znajdziesz go wszedzie. Po co?, bo nie dbasz już w zadnym programie o dokładność pojemności filmu. Jeśli zrobisz film i wyjdzie ci 4,8Gb, czy 5,2Gb na plyte DVD ci nie wejdzie. Wówczas w DVD Shrink 3.2 przelecisz w minutke i zrobi ci dokladnie tyle, ile potrzeba by weszlo na czysta plyte DVD.

Zamieszam ci przykłady mojego pliku 1 minutowego w Blu-ray (w DVD) to samo, tylko trzeba mieć inne proporcje wybrane. w Adobe Premiere CS4 i Adobe Encore CS4 z tapetka i filmem na linku.

http://img193.imageshack.us/img193/1293/odc01.jpg

http://img186.imageshack.us/img186/4301/odc02.jpg

Badz to samo w Sonic Vegas Pro 9

http://img144.imageshack.us/img144/8654/odc03.jpg

PS/ Ktos wyzej zamiescil Nero Vision. Dobry prosty program, ale jest pozbawiony Tapetk i guzikow.

tam sa tylko 3-4 tapety i bardzo proste. Mozna z Nero Scignac, ale maly wybor.

Jak masz pytania, chetnie ci na temat filmow wszystko powiem, możemy tez telefonicznie nawet pogadac, ale mój polski jest w mowie do kitu, piszac po Polsku, korzystam ze słownika polskiego.

Lgc320@yahoo.com

DVDStyler Portable - w opcjach polski ściągnąć wypakować nie trzeba instalować

http://portableapps.com/apps/music_vide … r_portable

http://www.videoaudio.pl/Czytaj-artykul-55.html - opis

DVDStyler jest darmowym prostym programem służącym do authoringu płyt DVD. Za jego pomocą (drag & drop) w łatwy sposób utworzymy menu dla płyt DVD Video (dodanie przycisków, ustawienie rozdziałów, etc).

Cechy:

* umożliwia tworzenie płyt DVD Video z interaktywnymi menu

* obsługuje pliki video w formatach avi (DivX, Xvid, etc), mpeg (MPEG-2, MPEG-4) z dźwiękiem AC-3

* umożliwia wykorzystanie plików MPEG oraz VOB bez potrzeby ich dekompresji

* przyjazny i prosty w obsłudze interfejs użytkownika

* umożliwia dowolne położenie przycisków, tekstu obrazków i innych obiektów w menu

* umożliwia skalowanie przycisków i innych obiektów graficznych

Mi najbardziej odpowiada:

Ulead DVD MovieFactory 4.0

bo ma możliwość dodania swoich ramek do klipu

i można znacznie edytować szablon

tło i wszystkie elementy graficzne

i wielkość klipu na menu.

Program jest często dodawany do gazetek komputerowych

i jest dodawany do kart tv w wersji OEM

Ja kupiłem sobie wersje pełną ale niemiecką

Szanowny Kolego.

Czytałem na forum Twoją odpowiedź i zaciekawiło mnie Twoje doświadczenie w obróbce filmów. Zaciekawił mnie również Twój komputer z 24 RAM. Napisz jeśli to nie tajemnica, co to za “maszyna”. Za niedługo będę musiał kupić nowy komputer i to może mi pomoże w wyborze sprzętu.

Ja też ostatnio pracuję na Adobe Premiere Pro, a Adobe Encore się dopiero uczę. Nie znam jednak tak dobrze angielskiego więc idzie to trochę trudno.

Uważam jednak, że czym bardziej profesjonalny program tym lepiej się pracuje i efekty lepsze. Chętnie skorzystałbym z Pańskiego doświadczenia bo jest ono bogate.

Może po zakupie nowego komputera spróbuję zrobić coś w jakości HD.

Pozdrawiam

b.matusz@neostrada.pl

Radek USA. ,

Jak to możliwe, że zajmujesz sie dvd od 17 lat?

Menu w Nero Można zrobic

Kilka tutoriali:

:arrow: DVD authoring w NeroVision Express

:arrow: Podstawy authoringu w DVDAuthor GUI

:arrow: Tworzenie menu i authoring w programie DVDStyler

:arrow: Konwersja dwóch AVI do DVD oraz Autoring w DVDLab Pro (druga część opisiku)