Jako router do Nestrady / Netii?

Witam.

Poszukuję jakiegoś dobrego routera do mojego domu. Dobry: tzn. taki który będzie miał duży zasięg. Abym mógł ogarnąć nim dom jednorodzinny (3 kondygnacje) + ogród. Teraz mam Livebox, ale u mnie jest taka lipa że nie potrafi przebić jednej ściany (pustak + 2 płyty gipsowe). W co warto zainwestować? W niedługim czasie przymierzam się kupić netbooka z WiFi w standardzie “N” (Msi Wind u100). Poprzez Ethernet będzie podłączone dodatkowo 2 komputery.

Co powiecie o tym?

http://www.allegro.pl/item731120153_tp_ … a_476.html

Na co zwracać uwagę przy kupnie? Warto zainwestować w standard “N”?

Maksymalnie chcę wydać ok. 220zł.

PS. Jak można określić zasięg takiego routera? Jak się go podaje? Jak można go zwiększyć? Jakaś skala? Czy płyty gipsowe naprawdę tak “zatrzymują” zasięg? Ile prawdy jest w wykorzystywaniu WiFi standard “N” zjawiska “odbijania od przeszkód”?

Proszę o fachową pomoc, odpowiedź i doradztwo.

nie znam sie na livebox, bo boję się używać TP, ale może jest możliwość podłączenia mocniejszej anteny.

Powinno pomóc a przy okazji zaoszczędzisz pare zł, jeśli nie to zwróć uwagę w kupowanym routerze czy antene można wykręcić (tak, spotkałem sie z antenką na stałe :stuck_out_tongue: )

A router jaki polecasz? w Livebox nie ma miejsca na antenę… ;/ (szajs jednym słowem)

i jeszcze płaci za liveboxa bodajże 10zł na miesiąc

Dodane 09.09.2009 (Śr) 7:06

ja polecam linsysa, nie tak dawno był za 200 zł w Vobisie (modem+ruter)

Czy ktoś może zaproponować mi coś jeszcze?

Co dalej ze standardem “n”? Warto się pakować w to? Czy ten zwiększony zasięg jest widoczny?

Na ile dodatkowa antena jest skuteczna?

n - nie zwiększa zasięgu tylko szybkość przesyłu, która nawiasem mówiąc zależy też od zasięgu. n jest na razie stosunkowo drogie, a g daje całkiem dobrze radę.

Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus P 6331-6

:arrow: http://pentagram.pl/nowosci/zwyciestwo_ … akosc_cena

Wyróżniające go cechy to:

idealny do podziału łącza typu Neostrada (ADSL - Aneks A) między kilka komputerów

maksymalny transfer 24Mb/s (ADSL 2+)

zaawansowany QoS i podział pasma

obsługa DDNS

wbudowany firewall umożliwiający również kontrolę rodzicielską (blokowanie URL)

wsparcie dla VPN

zdalne zarządzanie routerem dzięki obsłudze protokołu SNMP

możliwość wydzielenia logicznej sieci komputerowej w ramach innej, większej sieci fizycznej (VLAN)

szyfrowanie WEP, WPA i WPA2

super mocna antena (5 dB)

Używałem go pod Netią (linia Netii)

Jest, potrzeba tylko:

  • przejściówki

  • szczypiec płaskich małych

  • a na koniec anteny 5-6dBi z końcówką RP-SMA (TP-Link za ~25 PLN?)

Zdajmujemy osłonkę po stronie kabli sieciowych (szara, plastikowa, dziurkowana - wychodzi łatwo, bo u dołu jest wycięcie i można wysunąć osłonkę w dół). Cienkimi szczypcami zdejmujemy kabel anteny wewnętrznej ze złącza wewnętrznej karty WiFi LB (miniPCI, niektóre mają dwa złącza U-FL i wtedy nic nie trzeba zdejmować). Sprytnie nakładamy na końcówkę (metalową) koszulkę izolacyjną -> nie chcemy żeby zrobiła zwarcie. Następnie odpowiednią końcówkę przejściówki zakładamy na wolne gniazdo karty WiFi LB, z drugiej strony (RP-SMA) przykręcamy kabel anteny zewnętrzej, zakładamy osłonkę gniazd LB (albo nie …), mocujemy gniazdo RP-SMA jakiś glutem albo opaską zaciskową (coby nie latało), i cieszymy się że jesteśmy w posiadaniu LB o zasięgu WiFi ~500m.

LOL

Na routerach też się za bardzo nie znam, ale może looknij sobie na stronę x-kom. Pełno tam sprzętu tego typu i masz praktycznie wszystkie najbardziej popularne firmy. Zanim kupisz możesz wysłać do nich zapytanie i nie masz się co obawiać, że odpowie Ci jakaś dorabiająca emerytka :wink:, co pojęcie o kompach ma jak ja o gotowaniu (bez obrazy, może i w tym przedziale wiekowym są jakieś ekspertki), tylko udzielą profesjonalnej porady. Ja tak miałem przy wyborze dysku no i mogę stwierdzić że nie wcisnęli mi jakiegoś badziewia, sprzęt śmiga jak nie wiem.

czy jak kupie taki router WI-FI, to wpinam do niego bezpośrednio kabel od neo i mam net bezprzewodowo w całym domu non stop? coś muszę konfigurować?

zależy mi na tym, żeby net wychodził z urządzenia, a nie z komputera = to jest najważniejsze

tak wiec jaki model będzie najlepszy do 200PLN, najlepiej z dużym zasięgiem, bo mam dom jednorodzinny - 2 kondygnacje.

zasięg w domku zależy nie tyle od anteny co od… ilości stali w stropie :smiley:

jak masz router to na routerze masz neo. Możesz mieć wszystkie kompy bezprzewodowe…

ok dzięki :slight_smile: to teraz jaki będzie najlepszy, żeby też nie przepłacać, ale musi być dobry i mieć mocną antenę, tak żebym mógł wyciągnąć nogi na ogrodzie i bawić się laptopem :wink: