Komputer dla grafika amatora

Cześć :slight_smile:

Kiedyś byłem w temacie hardware’u i wiedziałem co się mniej więcej opłaca z co nie, ale przez półtora roku dużo się zmieniło na rynku, przez co wypadłem nieco w nowych technologiach. Więc postanowiłem zobaczyć na allegro, jak tam stoją komputery… zdziwiłem się bardzo kiedy zobaczyłem coś co ma 8GB ramu, i to DDR3 1333mhz, oraz 4-rdzeniowy porcesor 3.0GHZ. Wszystko fajnie tylko pamiętam że na allegro często sprzedawali komputery, które były projektowane tak: “damy super pojemny dysk i super procesor! A kartę graficzną wrzucimy jakąś tańszą za 100zł, albo zostawimy zintegrowaną”.

Komputer raczej nie ma służyć do grania - od tego mam konsolę i ona mi wystarczy. Jednak od dłuższego czasu interesuję się grafiką komputerową, oraz webdesignem. Duża ilość RAM-u na pewno ma znaczenie, procesor także, ale czy np. karta graficzna też? z tego co zauważyłem podczas pracy w photoshopie, karta graficzna nie jest zbyt mocno obciążona. Za to spora część dostępnej pamięci RAM znika, czasem gdy mam uruchomionego photoshopa + operę, pokazuje mi się komunikat o małej ilości pamięci RAM. Dlatego też myślę, że dużo RAM-u się przyda - jak nie teraz, to za 2-3 lata na pewno tak.

To komputer który sobie upatrzyłem. Procesor z tego co czytałem jest dobry. Pamięci RAM jest dużo, i jest szybka. Komp ma tez bardzo pojemny dysk - 1.5TB, tyle to dla mnie nawet za dużo wystarczyło by 500GB. Lecz karta graficzna, z tego co znalazłem nazwana jest “stworzona do multimediów, ale raczej nie do grania” i do grania jej nie potrzebuję, myślę, że wystarczy do pracy z photoshopem, ale z 3DS MAX? Tutaj już nie mam pojęcia.

Co warto brać pod uwagę, i jak się ma karta graficzna do pracy z grafiką komputerową? Ta która jest w tym kompie starczy, czy lepiej wymienić? Macie jakieś lepsze konfiguracje?

I jeszcze jedno odnośnie monitora -znalazłem niedrogi, duży monitor z danych technicznych wygląda fajnie, i jeszcze ma klasę ultra green, i oszczędza oczy, co też jest bardzo ważne. Co o nim myślicie?

Pozdrawiam :slight_smile:

Ile chcesz pieniędzy przeznaczyć na komputer ? Bo to co jest na Allegro to zwykły chłam :

  1. brak nazwy płyty głównej ( wiemy tylko że może to być Gigabyte lub Asus )

  2. brak nazwy producenta i modelu dysku HDD ,

  3. brak nazwy producenta pamięci RAM ,

  4. brak nazwy producenta i modelu napędu - nagrywarki ,

  5. brak nazwy zasilacza - napisane jest ,że jest to firmowy zasilacz [-X ( podejżewam ,że jest to Tracer Highlander 500W Silent - jest na czarnej liście zasilaczy )

  6. karta grafiki GeForce GT430 1GB DDR3 - żadna rewelacja ,bardzo przeciętna.

  7. ta obudowa to I-BOX Lynx 702SK - czyli bardzo przeciętna ,zabudowana obudowa , z jednym 80mm. wentylatorem zainstalowanym fabrycznie ( latem może ci się przegrzewać co może doprowadzić do uszkodzenia któregoś z podzespołów komputera )

Nie wiadomo, jaki konkretnie zasilacz ma ten komputer. A to na zasilaczu najwięcej “oszczędzają” sprzedawcy na Allegro.

Nie wiadomo, co to za model karty graficznej. Karty słabsze wydajnościowo potrafią być paradoksalnie bardzo głośne, bo mają mały wentylator.

Istnieje GT430 z pasywnym chłodzeniem, np ZOTAC: http://allegro.pl/zotac-geforce-gt-430- … 59139.html

Obecnie absolutne minimum do Photoshopa to 4GB RAMu oraz 64-bitowy system operacyjny, więcej RAMu nie zaszkodzi.

GT430 jest raczej do okazjonalnego grania, co nie znaczy że powolna. Do komputera nieprzeznaczonego do gier wystarczy aż nadto. Do Photoshopa również.

Do pracy z grafiką komputerową, w tym 3D, karta graficzna nie ma znaczenia. Zbieżność nazw przypadkowa, to grafika i to grafika.

W trybie 2D, a w takim działają wszystkie programy i pulpit systemu operacyjnego, karta graficzna jedynie przekształca sygnał z procesora na sygnał dla monitora. Dopiero w trybie 3D zaczyna wykonywać obliczenia, ale w takim trybie działają jedynie gry, nie programy użytkowe.

Dlatego w Windows 95/98/2000 okienka były szare i kanciaste, w XP wprowadzono kolory i zaokrąglenia, ale to było możliwe tylko dzięki znacznie szybszym procesorom, w momencie premiery systemu wiele ówczesnych komputerów działało szybciej po włączeniu klasycznej kompozycji.

Dopiero w Viście i 7 wprowadzono wyświetlanie pulpitu w trybie 3D, takim jak w grach, co miało odciążyć procesor przy wyświetlaniu łuków i przezroczystości. Jednak nadal w karcie graficznej renderowany jest tylko interfejs, okienka, a programy do obliczeń wykorzystują procesor.

W 7 wprowadzono DirectCompute, czyli możliwość dokonywania niektórych obliczeń przez grafikę. Podobną funkcję pełni CUDA NVidii. To odciąża procesor, ale tylko przy niektórych typach obliczeń, głównie przy obróbce plików video. Jednak i tu wydajność karty graficznej nie przedkłada się wprost na zwiększenie wydajności obróbki.

AMD Phenom II X4 945 /3.0GHz, 2MB L2, 6MB L3, 125W, BOX, AM3/ - 490zł ,

AsRock 880GMH/USB3 /AMD 880G/ - 285zł ,

2 x A-Data 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9 - 360zł ,

Samsung 500GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F3 - 149zł ,

Samsung SH-S223C SATA - 90zł ,

bequiet! PurePower L7 430W 80 PLUS BRONZE - 199zł ,

Tacens Prior Limited (92mm Fan, bez zasilacza) - 130zł.

2 x Tacens AURA 80mm /12dB/ - 50zł .

Razem : 1753zł.

P.S - płyta główna z bardzo dobrą zintegrowaną grafiką ,chipsetem AMD 880G + AMD SB710 prędkość magistrali - FSB 2600 MHz (5.2 GT/s) ,szybkość interfejsu dysków Serial ATA: 300 MB/s oraz złącze USB3 procesor AMD Phenom II x4 945 - taktowanie na poziomie 3000 MHz , wyposażony jest 6 MB pamięci podręcznej cache L3 , 8GB pamięci RAM ( jeżeli nie jesteś przekonany do firmy A- Data w tej samej cenie zakupisz GoodRam-y ) , dobry i szybki dysk HDD , solidny , markowy zasilacz ,obudowa - zaprojektowana została tak, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie wydajnym procesorom i kartom graficznym. Boczny Panel posiada Air-Duct i otwory wentylacyjne dla kart PCI-Express. Dodatkowo chłodzenie Tacens Prior wspomagane jest przez cichy wentylator Tacens Aura Pro o średnicy 92mm , do tego dołożyłem jeszcze dwa o średnicy 80mm. ( obudowa ma w sumie 4 miejsca na wentylatory )

Tak przede wszystkim zapomniałem o cenie, chodziło mi coś w zbliżonej do tej aukcji.

Pytania, o dokładniejsze dane i o nazwy firm już wysłałem, więc czekam na odpowiedź, rzeczywiście, wiedziałem o zasilaczu - firmowy zasilacz do mus, ale niestety jakoś o tym zapomniałem. Swoją drogą, pamiętam jak, kiedy składałem tego komputer, kupiłem zasilacz Chiefteca, a kiedy kupiłem obudowę był w niej baardzo dziwny zasilacz o mocy… 100W :shock:. Nie wiem jaki komputer miałby on zasilać. :slight_smile:

Kliszka - bardzo fajna propozycja sprzętu, rzeczywiście byłbym byłbym skłonny do GoodRamów :slight_smile: fajnie, że płytka ma złącze USB 3, przyda się na przyszłość. Tylko pytanie co do procesora - jest fajny ale gdyby tego “AMD ATHLON II QUAD 640” podkręcić, to nie byłby szybszy od pheonoma? Z tego co pamięta, to phenomy jakoś na OC za bardzo nie były podatne. Chyba że Phenomy II już dają się podkręcać?

Phenom II X4 945 bije każdego AMD ATHLON II X4 na głowę …a jak chcesz podkręcić procesor to proponuję AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ który ma odblokowany mnożnik.Dopłacisz tylko 40zł :lol:

Okej to jednak warto dodać to 40zł. A co z tym monitorem, uważacie, że jest dobry?

  1. Jeżeli zdecydowałeś się na AMD Phenom II X4 955 Black Edit /3.2GHz, 125W, AM3, BOX, rev. C3/ to proponuję zrezygnować z boxowego chłodzenia i wentylatorów Tacens AURA 80mm /12dB/ i kupić Scythe Katana 3 ver.A za 99zł , Sama budowa jest tak pomyślana, że oprócz chłodzenia CPU przy okazji schładzane są elementy płyty głównej.Plusami tego chłodzenia są : niewielki rozmiar , bardzo cichy wentylator , łatwy montaż .Minusem : tylko to że nie nadaje się dla kogoś kto mocno podkręca procesor , ale podejrzewam ,że Ty tego nie będziesz robić .

  2. co do monitora - sam mam monitor BENQ 2220HDA i jestem z niego bardzo zadowolony.To naprawdę bardzo dobre monitory z matrycami SHARPA.

  3. Wszystkie te zmiany zwiększą cenę , która teraz wyniesie 1842zł.

  4. Wszystkie te produkty znajdziesz na www.esc.pl

witam,

mam do sprzedania mocny sprzet dla grafika - uzywany tylko przez kilka miesiecy

FUJITSU SIEMENS MODEL CELSIUS W480 I5 670 8GB DYSK 1TB DVDSM Z WINDOWS PROFESSIONAL 7 PL

Komputer został dodatkowo uzbrojony w kartę graficzną NVIDiA Quadro FX 580

Intel Core i5 – CPU 670, cztery rdzenie po 3,46 GHz

8 giga RAM, dysk twardy 1 TB

plyta intela

komputer wyceniam o 50% taniej czyli na kwote 3500 zł brutto

Jest w doskonałym stanie i pracował z monitorem DELL U2410, który też sprzedaję

monitor na kwote 1500 zł

Typ matrycy TFT IPS — In Plane Switching

Przekątna ekranu 24 cali

Technologia podświetlania CCFL

Format obrazu 16:10

Nominalna rozdzielczość WUXGA 1920 x 1200 (maks.)

Wielkość plamki 0,27 mm

Jasność 400 cd/m2

Kontrast 80 000:1 (maks.)

Czas reakcji 6 ms (od szarego do szarego)

Kąt widzenia w poziomie 178°

Kąt widzenia w pionie 178°

w razie pytan proszę o telefon 669 937 672, pozdrawiam Darek

Przyjacielu - piszesz ,że chcesz go sprzedać za 50% ceny - jeśli dałeś aż tyle pieniędzy za ten komputer to zrobiłeś wielki błąd… jak podajesz konfigurację komputera to dobrze by było podać : nazwę i producenta - pamięci RAM ,dysku twardego ,napędu ,zasilacza ,charakterystykę płyty głównej i czy ma zainstalowane dodatkowe chłodzenie ( wentylatory ) bądź cooler na procesorze.

zrobilem screen z cpu-z wiec teraz jest wszystko jasne

kompletp.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Jeśli chodzi o monitor to zapomnij o TN’kach, one są dobre dla graczy. Do grafiki szukaj czegoś na matrycy (e)IPS, w ostateczności ©PVA. Szczególnie z tych ostatnich coś budżetowego da się pewnie znaleźć np. u Samsunga.

http://www.arest.pl/produkt/Procesory/1 … 9-GHz-AM3/

345

http://www.arest.pl/produkt/Plyty-glown … PCi-S-AM3/

220

http://www.arest.pl/produkt/Dyski-tward … A-HD502HJ/

139

http://www.arest.pl/produkt/Pamieci/3,5 … -CL9-XMS3/

175

http://www.arest.pl/produkt/Zasilacze-L … 530-530-W/

190

http://www.arest.pl/produkt/17489/COOLE … o-srebrna/

155

http://www.arest.pl/produkt/Karty-grafi … 577UD-1GD/

465

razem 1689