Komputer długo się włącza

Komputer mi się długo włącza - nieraz nawet 10 minut. Często podczas uruchamiania systemu gdy pokazuje się ekran z Microsoft Corporation i zieloną “gąsiennicą” lub bezpośrednio po nim - po kilkunastu sekundach system jakby zawisza się, słychać tylko wentylatory - dysku nie. Po kilku minutach system dalej się uruchamia. Często także zawiesza się przy wyłączaniu komputera lub ponownym uruchamianiu (podczas wyłączania) gdy monitor zgaśnie komputer nie wyłącza się od razu, tylko po kilku minutach - słychać wtedy tylko wentylatory. Komputer także wiesza się przy przechodzeniu na stan uśpienia. Przy “wybudzaniu” też potrafi się zawiesić. Wtedy restartuje się i po chwili pokazuje się napis: “Trwa wznawianie działania systemu Windows”.

Mam także problem z czytnikiem kart pamięci wbudowanym w jednostkę centralną. Wkładam kartę pamięci, otwieram Komputer, wybieram odpowiedni dysk, otwieram jakiś folder, klikam na plik lub chcę go skopiować i Windows Explorer się zawiesza, nie odpowiada, przy czytniku pali się cały czas zółta lampka - wtedy klikam na X, uruchamiam ponownie Explorera, czekam 15 minut aż się odwiesi lub od razu po zawieszeniu wyjmuję kartę pamięci z czytnika z i Explorer się odwiesza. Raz włożę kartę i wszystko chodzi wspaniale, potem wyjmę i jeszcze raz włożę tą samą i Explorer się zawiesza. Próbowałem już kilku kart różnych rodzajów - wszystkie się zawieszają. Próbowałem reinstalować sterownik czytnika (“automatyczny” - dawany przez Vistę) - nic to nie dało.

W Panel sterowania>System i konserwacja>Informacje wydajości i narzędzia>Narzędzia zaawansowane pojawił się taki komunikat:

Sterowniki powodują spowolnienie przechodzenia systemu Windows do stanu wstrzymania

USB Mass Storage Class Driver

plik: USBSTOR.SYS

Urządzenie pamięci masowej USB

Czas: 91 s.

I taki:

Sterowniki powodują spowolnienie wznawiania pracy przez system Windows:

Nvidia Compatible Windows Kernel Mode Driver, Version 182.50

nvddmkm.sys

Nvidia GeForce 8600 GT

czas: 12 s.

Odinstalowałem stare sterowniki karty graficzanej i zainstalowałem nowe sterowniki i teraz jest tak:

Sterowniki powodują spowolnienie wznawiania pracy przez system Windows:

Nvidia Windows Kernel Mode Driver, Version 186.18

nvddmkm.sys

Nvidia GeForce 8600 GT

Czas: 12,4 s.

Do tego jeszcze system często mi się wiesza, najczęściej podczas korzystania z IE7 - są BlueScreen-y.

Program Debugging Tools for Windows podaje takie pliki, z którymi są błędy:

ntkrnlpa.exe ( nt+32822 )

win32k.sys ( win32k+bb4ea ).

Niedawno zainstalowałem IE8 i najnowsze stery do karty sieciowej i na razie nie miałem okazji zobaczyć niebieskiego ekranu.

Przeskanowałem komputer Avastem i Kaspersky’m on-line - nic nie wykryto.

Log z HiJack’a :

prosba-sprawdzenie-logow-problem-internet-explorer-t342532.html.

Komputer kupiony w Vobis-ie:

Windows Vista Home Premium 32-bit SP2 (błędy były już na SP1)

Obudowa MidiTower Enlight PA4107 ATX

Zasilacz Enlight GPS-350CB-102A ATX12V 350W PFC

Płyta główna Gigabyte GA-G33-MS2

Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2,4Ghz/1066Mhz

Karta graficzna Asus GeForce 8600GT 256MB

Pamięć Ram: 2x1GB DDRAM2 667Mhz Samsung

Czytnik kart pamięci 18in1 BC 425067 INT 3,5" USB2.0

Dysk Hitachi 400GB 16MB Sata2

Nagrywarka DVD+/_RW Samsung SH-S182M DL LS

Bardzo proszę o pomoc.

Czy procesor się nie przegrzewa? Sprawdzisz to programem: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=22 … ition+2.20 w sekcji Komputer>Czujnik.

Spróbuj usunąć może niepotrzebne pliki np.Temp. Możesz użyć do tego programu CCleaner. Pobierzesz go tutaj: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1125. Uważaj aby w sekcji “Programy” nie usunąć sobie za wiele (ciasteczka itp.) chyba ,że chcesz :).

Możesz także skorzystać z opcji usuwania błędów w rejestrze (także program CCleaner) ale na wszelki wypadek zrób kopię rejestru (program zaproponuje taką opcję po kliknięciu “Napraw zaznaczone problemy”).

Możesz spróbować pracować na innej przeglądarce (Mozilla, Google Chrome,Opera).

Spróbuj przeskanować komputer także tym: http://www.eset.pl/onlinescan (skaner on-line firmy ESET)

Czy po wyłączeniu efektów wizualnych (Aero, Aero Glass) problem pozostaje?

Czy podkręcałeś cokolwiek?

Wybierz jakie programy mają być uruchamiane przy starcie systemu - Uruchom>msconfig>Uruchamianie> zaznaczasz co chcesz a czego nie.

Pozdrawiam! :slight_smile:

Zrób skan programem SuperAntiSpyware (dostępny na vortalu).

Do tego, jeśli chodzi o sprawdzenie temperatury,

użyj programu SpeedFan lub OCCT.

Najnowszy Everest, CoreTemp oraz Hwmonitor, pokazują wielu osobom złe odczyty.

Nic nie podkręcałem. Po usunięciu błędów w rejestrze CCleanerem jest jeszcze gorzej, więc przywróciłem system.

Na razie przeskanowałem Ad-Aware i nic nie znalazł.

OCCT 3.1.0.8 pokazuje temperatury procesora z zakresu 63-75 stopni C w stanie spoczynku, SIW, SpeedFan i Hwmonitor podobnie, HDD i GPU 44-48 stopni.

Dysk sprawdziłeś czy nie ma uszkodzeń?Możesz to zrobić np.tym narzędziem:Klik,wykonaj całą diagnostykę.

Według mnie procesor ma zbyt DUŻE temperatury! (Mój procesor po uruchomieniu - ok. 25 stopni C - Everest Ultimate Edition). Możesz zobaczyć czy na procesorze jest odpowiednia ilość pasty termo-przewodzącej (sprawdź także czy nie jest bardzo zakurzony), a w innym wypadku trzeba będzie chyba zainwestować w bardziej wydajny radiator :slight_smile:

U mnie temperatury procesora po uruchomieniu to ok. 50 stopni C.

Podobny problem jak z czytnikiem kart pamięci mam z niektórymi prendrivami. Windows Explorer nie chce odpowiadać przy otwieraniu niektórych plików. Kopiowanie plików z pendrive trwa bardzo długo - najpierw kopiuje, potem jakby się zatrzymuje - lampka nie mruga, potem cały czas się świeci i dalej nie kopiuje a potem zaczyna kopiować normalnie i po chwili cykl się powtarza.

Dodane 01.08.2009 (So) 13:31

Przeskanowałem system Ad-Aware i SuperAntiSpyware. To co znalazły wykasowałem.

Przeskanowałem dysk HD Tune - nie ma błędów.

Dodane 01.08.2009 (So) 16:39

ESET Online Scanner znalazł Win32/Toolbar.AskSBar application w C:\DRIVERS\Nero Update\Nero 7.8.5.0 exe.

To chyba fałszywy alarm.

Dodane 01.08.2009 (So) 18:38

Log z ComboFix:

http://wklej.org/id/129072/.

Dodane 01.08.2009 (So) 18:46

Wykasowałem pliki tymczasowe i tymczasowe pliki internetowe.

Usuń wszystkie pliki prócz layout.ini z folderu Prefetch

Bardzo dużo tych plików tam jest - na pewno ma zostać tylko jeden?

Tak. Nie możesz usunąć pliku layout.ini Resztę wywal. Tych plików nie należy kasować zbyt często. Najlepiej to raz na np. 2 miesiące

Według mnie powinieneś użyć programu “Glary Utilities”, który morzna ściągnąć pod linkiem:http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=2741&Glary+Utilities+2.15.0.728 (skopiuj i wklej w wyszukiwarce)

Uruchom go i kliknij zakładkę “moduels” i klikając na odpowiednie przyciski morzesz naprwde skrucić start systemu :wink:

Rzyczę powodzenia i szybkiego uruchomienia systemu :slight_smile:

Wczoraj system przestał wykrywać czytnik kart pamięci - “Nieznane urządzenie”, - nie da się zainstalować sterownika, “nie można uruchomić urządzenia”, nie pomogła reinstalacja czytnika i kontrolerów USB w Menedżerze urządzeń. Podobny problem jak z wykrywaniem czytnika był z pendrive-ami - podłączałem do pierwszego portu - “Nie rozpoznano urządzenia USB”, podłączam do drugiego - Vista instaluje sterownik i da się otworzyć pendrive-a, podłączam do tego pierwszego i Vista otwiera pendrive-a.

Z powodu tych błędów reinstalowałem Vistę. Na razie komputer szybko się uruchamia, wykrywa pendrive-y, wykrywa czytnik i otwiera karty. Chociaż już mi się raz zawiesił przy przechodzeniu do trybu uśpienia.

Po reinstalacji pojawiło mi się w Menedżerze, że sterowniki do Kontrolera magistrali zarządzania systemem nie są zainstalowane. Chyba muszę zainstalować sterownik chipsetu? Na uruchomionej Viście? A potem w jakiej kolejności pozostałe sterowniki - do SATA (?), zintegrowanej karty graficznej, karty sieciowej i karty dźwiękowej? Wcześniej zainstalowałem już nowe sterowniki karty graficznej - można je było zainstalować prze zainstalowaniem nowych sterowników chipsetu? Wiem, że muszę je ściągnąć ze strony Gigabyte.