Komputery nie widzą się wzajemnie w grupie roboczej

Witam mam następujący problem.

PC jest podłączony skrętką do routera, na PC jest Windows XP.Laptop łączy się przez wifi, na nim jest WIndows 7.Chciałem sobie udostępnić pliki i napotkałem na poważny problem.

Komputery mają ustawione różne nazwy, ale te same grupy robocze.Gdy w pc wchodzę w Moje miejsce sieciowe i swoją grupę roboczą to nic tam nie ma,nawet tego komputera z którego próbuję nań wejść.Dopiero, gdy wpisze start-> uruchom //nazwakompa to go widać, widać udostępnione foldery, ale nie da się w nie wejść.Wyskakuje komunikat, że zasób sieciowy jest niedostępny i że mogę nie mieć uprawnień do jego przeglądania.Jest włączone konto gościa wraz z hasłem.

Na laptopie sytuacja wygląda tak.

Jak wejdę w grupę domową, to laptop sam siebie widzi, widzi też router.PC nie ma, nie działa też start->uruchom //nazwakompa.

IP PC 192.168.0.100

Laptop 192.168.0.101

W firewallu ustawione otwarte porty 80, 137, 138, 139.Próbowałem też wyłączać zaporę ale nic z tego.Zapora windowsowa wyłączona.

Bawiłem się tez w kreator sieci, ale to nic nie daje.Zapoznałem się też z często cytowanym artykułem http://www.banita.pl/konf/smbudostwinxp.html i też nic.

Bardzo proszę o pomoc.

Spróbuj na obydwu rzucić kilka razy (na XP) “Kreator sieci … w domu lub małej firmie” (przepraszam, na tą chwilę nie pamiętam jak to się zwało), na Se7enie wyłącz “Grupę domową”, zmień opcję udostępniania i rzuć “Skonfiguruj nową sieć” i dalej “Skonfiguruj nową sieć”.

Kiedy chciałem udostępnić folder z muzyką z jednego komputera by można było słuchać na drugim, ten sposób (na tyle co pamiętam) zadziałał.

Powodzenia :slight_smile:

JEszcze nie robiłem tego co zleciłeś bo… Bez niczego mój komputer pojawił się w mojej grupie roboczej.Ale.Jak próbuję wejść na to co udostępniłem, to wywala mi komunikat ten co wcześniej ,że nie mam uprawnień,że zasób niedostępny.Jak próbuję mapować dysk, to komunikat,że brak pamięci (wujek google doradził zwiększenie jednej wartości w rejestrze, ale to nic nie dało).No i niestety komputer znowu zniknął z grupy roboczej… Także teraz nie bawię się nawet w łączenie tych dwóch kompów, ale dojście do tego, czemu nie mogę wejść z własnego komputera na zasoby, którego z niego udostępniłem.

W czym może tkwić problem, że nie mogę wejść we własne zasoby?

Jeszcze kwestia firewalla w programie antywirusowym.

Np ja mam Norton Internet Security i tam w mapie zabezpieczenia sieci trzeba poustawiać udostępnienie.

Po tym kompu zaczęły się widzieć bez problemu.

No to tak.Po restarcie jakimś cudem mogę wejść z kompa 1 na pliki udostępnione na kompie 1.W grupie roboczej dom komp1 widzi siebie, nie widzi drugiego kompa.Komp 1 może pingować kompa 2 (windows 7) i vice versa.Komp 1 i 2 nie widzą się wzajemnie w grupie roboczej DOM.

Teraz najlepszy wałek.Na Laptopie z windows 7 jest mcafee security i jak wyłączałem firewalla, to zobaczyłem opcję pokaż strukturę sieci i co najlepsze widać też tego drugiego kompa z windows xp.Komputery nadal wzajemnie się nie widzą.Nie mam już pojęcia co robić.

Dodane 05.05.2010 (Śr) 23:00

Witajcie ponownie chyba znalazłem źródło problemu.Przeskanowałem sam siebie port scanner i pokazuje mi,że porty 137-139 są zamknięte(to te od udostępniania).Firewall ma je zapisane tak,że mają być otwarte, jak go wyłączyłem to tak samo są pokazywane jako zamknięte.Teraz pytanie, jak je otworzyć?

Może to być kwesta twojego konta w win7.

Tam jest taka sprawa, że konto musi mieć założone hasło - czy masz je założone ?

Sprawdź jeszcze ustawienia firewalla systemowego i defendera.

Masz już trop (zamknięte porty) wiec szukaj i używaj google :slight_smile:

Pozdrawiam

Bardzo proszę o darowanie sobie tekstu o używaniu google.Jakbym tam znalazł rozwiązanie problemu to bym tutaj nikomu nie zawracał głowy.

Porty jednak są otwarte, różnego rodzaju skanery kłamały, w utorrencie ustawiłem jako port 139 i ściąga normalnie.

I druga sprawa, zainstalowałem dla testu rivchata i da się przesyłać z tych kompów pliki poprzez upuszczenie ich w oknie prywatnej wiadomości, ale próba wejścia przez opcję Udostępnione kończy się komunikatem, że nie znaleziono ścieżki.Zależy mi, żeby to zrobić, bo chcę mieć możliwość udostępniania drukarki.

Grupę domową w Windows 7 ogóle wyłącz, bo XP grup domowych nie obsługuje.

Wpisz w przeglądarkę zdres komputera w sieci:

\192.168.0.1 lub z drugiego kompa \192.168.0.2

jeśli wyświetli się okno z udostpnionymi plikami to możesz wykorzystać tworząc tą luke robiąc skrót na pulpicie do kompa nr1 i nr2

Drukareczka to samo - nie szukaj jej po nazwie lub grupie roboczej tylko po adresie ip kompa, na którym jest udostępniona.

A odnośnie google to nie napisałem tego łośliwie tak jak to odebrałeś - naprawdę dużo rzeczy mozna tam znaleźć - dlatego jest tak popularne.

Daj znac czy się udało.