Konfuguracja X11 na FreeBSD 7.2 AMD64

Witam, mam problem ze skonfigurowaniem środowiska graficznego na FreeBSD. System instalowałem zgodnie z handbookiem, wszystko przebiegało zgodnie z instrukcją do czasu konfiguracji okien… po wykonaniu polecenia

X -configure

X -config /root/xorg.conf.new

pokazuje się czarny ekran i nic więcej, przełączyłem printScreenem ekrany i ukazała mi się wiadomość że nie można znaleźć fbdev.

Postanowiłem skorzystać z xorgcfg -textmode, okazuje się że takowej komendy nie ma, jak zresztą wielu innych na które natknąłem się szukając rozwiązania problemu na googlach.

Dalszym krokiem było zainstalowanie WSZYSTKICH pakietów znajdujących się na płycie, nic to nie zmieniło, dalej same problemy.

Majstrowałem przy tym pół dnia, aż w końcu stał się cud, nie wiem czy to po edycji xorg.conf.new czy innym zabiegu, ale przełączając między ekranami (czy jak to się nazywa) zobaczyłem kursor na środku ekranu którym nie mogłem poruszać, dodam że mam dwie myszki jedną pod ps/2 drugą pod usb i tylko ta pod usb działa pod konsolą, druga działa tylko podczas testowania myszy w konfiguracji.

Konfiguracja: AMD X2 4200+, GF9600GT, ASUS M2N-SLI NF560, klawiatura ps/2, monitor CRT 17’ max 1280x1024x60. Windows xp na tym samym dysku co FreeBSD, jeśli to ma znaczenie.

Jeśli był by ktoś na tyle cierpliwy żeby mi łopatologicznie wyłożyć co i jak zrobić aby KDE w końcu działało, to bym był bardzo wdzięczny.

Nie ma sensu robić testu, u mnie po teście zawsze wywalało błąd a sam xorg działał poprawnie, więc ja nie robię testów. Przenieś tego xorg tam gdzie jego miejsce:

mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

Do tego prawdopodobnie musisz doinstalować sterowniki do myszki i klawiaturki. Nie wiem jak te pakiety nazywają się we FreeBSD w wielu dystrybucjach Linuksa noszą nazwę xf86-input-keyboard i xf86-input-mouse w innych xserver-xorg-input-keyboard, -mouse.

Do grafiki możesz zainstalować sterowniki zamknięte ale otwarte też powinny dać radę nie wiem jak to wygląda w przypadku BSD :slight_smile:

Pozdrawiam!