[Kubuntu 13.04] Jak dostroić renderowanie fontów?

Witam serdecznie.

Zazwyczaj nie korzystam z pomocy na forach bo większość rozwiązań znajduję z pomocą wujka google, jednak tym razem zostałem ostro przyparty do muru i nie widzę innej możliwości wyjścia z sytuacji w jakiej się znajduję. Od jakiegoś czasu interesuję się GNU/Linuxem bardzo podoba mi się ten system pod wieloma względami… wszystko jest dla mnie tutaj o wiele bardziej logiczne i przejrzyste aniżeli w windowsie którego do tej pory używałem, wiem co gdzie jak i kiedy. Jestem bardzo wygodnicki więc na początek wybrałem sobie Kubuntu 13.04, skusiła mnie łatwość instalacji, popularność i ogromne możliwości konfiguracyjne. Po przebrnięciu przez instalację, dociągnięcie paczek, konfigurację środowiska itd postanowiłem zabrać się za fonty które niezbyt mi odpowiadały. Najpierw zainstalowałem ms core fonts dla stron internetowych, potem przeszedłem do panelu ustawień i testowałem różne opcje związane z wygładzaniem. Doszedłem do tego, że najlepszą opcją będzie delikatne wygładzanie RGB, tyle, że wszystko mi się na tym świeci i dosłownie parzy w oczy. Przy wygładzaniu ustawionym na średnie jest trochę lepiej, tyle, że fonty MS wyglądają nieciekawie. Próbowałem różnych zabaw z LCD filter(wszystkie opcje przetestowane), ale na niewiele się to zdało.

Ma ktoś może jakieś sugestie na ten temat? Nie wiem czy to się przyda, ale: korzystam z zamknietych sterowników nvidia oraz posiadam monitor Samsung Syncmaster SM 933SN. Ostatnio zrobiłem test na lapku z ledem i tego problemu nie było, fonty były niemal idealne.

Pozdrawiam.

Zainteresuj się ustrojstwem zwącym się Infinality.

Infinity potrafi sporo popsuć, a potem jest problem z powrotem do normalności.

Spróbuj jeszcze pobawić sie DPI (w KDE chyba da się to normalnie wyklikać). Zabawa ta polega na tym, że wyliczasz sobie optymalne DPI dla swojego monitora: http://members.ping.de/~sven/dpi.html (podajesz swoją rozdzielczość, przekątną ekranu). Spróbuj użyć tej wartości.

W normalnych dystrybucjach dla powrotu wystarczy przysłonić zmodyfikowane pakiety oryginalnymi wersjami z repozytoriów.