Łączenie kabla kat. 5 z kat. 5e

Witam.

W domu od routera idzie kabel kat. 5, jednak muszę go przedłużyć (ze względów na przejście kabla między pokojami niestety nie mogę go wymienić na jeden długi kabel, co by rozwiązało wszystkie problemy). I tutaj pojawia się problem, nigdzie nie znalazłem kabla i łącznika (beczki) do kat. 5, dlatego mogę zdobyć tylko kabel kat. 5e i łącznik, który jest przeznaczony do kat. 5e. Obydwa te kable sa na rj-45, tak samo ten łącznik ma dwa gniazda żeńskie rj-45 (http://img06.allegroimg.pl/photos/oryginal/15/42/46/02/1542460237). I teraz pytanie, jeśli idzie to tak router -> kabel kat. 5 -> łącznik -> kabel kat. 5e -> komputer, to czy to zadziała? Chodzi o to czy uda się poprzez ten łącznik połączyć kable z tych dwóch kategorii. Gdzieś wyczytałem ze kable kat. 5e są wstecznie kompatybilne jednak nie wiem czy to działa do łączników, i czy w ogóle ten łącznik “przyjmie” dane z kat. 5? Choć rj-45 w obydwu tych kablach jest taki sam. Kabel kat. 5e potrafi przesyłać dane szybciej niż kat. 5, jednak skoro z routera idzie lat. 5, to czy z tą samą szybkością dane będzie przesyłał po złączeniu kabel kat 5e? Czy to jest zupełnie inna specyfikacja przesyłania danych i nie da się połączyć tych dwóch kabli mimo wielu podobieństw i tej samej końcówki?

Bardzo proszę o szybka pomoc, z góry dziękuję

edit: dodałem polskie znaki, nie wiedziałem, że są konieczne

Jaka będzie łączna długość tego przewodu?

Kategoria kabla określa jakoś, technologię wykonania, kategoria 5e ma polepszone parametry w stosunku do kat 5. Transmisja idzie po tych samych przewodach wiec o ile kabel który chcesz zastosować nie będzie zbyt długi oraz nie będzie zbyt dużych strat na łączniku wszystko powinno działać.

http://www.tech-portal.pl/content/view/97/32/

netrick ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Kabel od routera ma 3m i kabel, który chcę “dołożyć” też ma 3m, czyli łączna długość przewodu to 6m. Czy w takim wypadku sieć będzie sprawnie działać? Jak duże byłyby straty w sygnale na łączniku?

Witam

Mój router przesyła na przewodzie około 60 metrów poza domem i problemu nie ma. Jest ekranowany i wcale nie jakiś drogi, te 6 m to nie jest dużo. Producenci routerów np. Linksys (żeby nie skłamać) dopuszczają 40-60m.

W “łącznik” bym się nie bawił. w sklepie komputerowym/elektronicznym można na metry sobie kupić + końcówki miły pan zaprasuje i mamy cena około 6zł.

Jak dla mnie to nie ma problemu, możesz łączyć tą złączka i będzie tak samo dobrze jak by jej nie było , straty na sygnale internetu nie odczujesz tak samo przy połączeniu sieciowym komputer–> komputer.

Sęk w tym, że nie mogę zmienić kabla (bo kabel idzie mi przez środek ściany i nie ma szans tego zmienić), więc muszę bawić się w łącznik, niestety.

Przesył skrętką kat 5e bez specjalnych strat może odbywać się na odległości 100m - jest to zalecana maksymalna odległość między urządzeniami sieciowymi połączonymi tego typu przewodem.

Nie patrz na to wepnij w tę przejściówke co pokazałeś i bedzie działać .

Popieram. Będzie działać bez problemów.

Kat. 5e to poprawiona ‘piątka’ dla 1Gbit.

PZDR.