Laptop samoczynnie się wyłącza

Witam. Mam problem z Acerem Aspire 5742. Otóż po 4-5 godzinach pracy sam nagle się wyłącza. Zaobserwowałem że zanim do tego dojdzie drastycznie wzrasta zużycie procesora. Czy ktoś może powiedzieć co się może dziać?

Pokaż pomiar temperatur z http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P … 33495.html (w spoczynku i pod obciążeniem)

Mam wrzucić to na jakiś hosting? Czy jak bo widzę że nie ma opcji wrzucenia pliku do wiadomości.

Wrzuć zrzut ekranu z tego programu na jakiś hosting albo dodaj do galerii forum w kategorii "Zdjęcia Tymczasowe "

http://forum.dobreprogramy.pl/gallery/album.php?album_id=20 lub http://postimage.org/

Acer_Aspire_bez_obci_enia.jpg - Bez obciążenia

Zrzut_ACER_ASPIRE_5742.jpg - Z obciążeniem

edit: Zacząłem aktualizować sterowniki. Oto zrzut w trakcie:

Bez_tytu_u.jpg

Według mnie temperatury są prawidłowe.

Jeśli temperatury są prawidłowe to czemu się wyłącza?

Hej,

:arrow: A jak długo obciążałeś procesor, że uzyskał takie temperatury?

:arrow: A nie pojawia się przypadkiem jakiś BSOD?

Pozdrawiam,

Dimatheus

W przypadku pierwszego screena - laptop został dopiero co włączony.

W przypadku drugiego screena - laptop zaczął pracować od godziny 19. Wyłączenie poprzedzone nagłym wzrostem zużycia CPU nastąpiło o 00:14.

W przypadku trzeciego screena - sterownik zacząłem instalować 10 minut po włączeniu laptopa.

Hej,

:arrow: A nie zauważyłeś przypadkiem, jak wyglądały wtedy temperatury - tzn. na moment przed wyłączeniem się komputera?

:arrow: Sprawdzałeś, jaki proces tak mocno zaczyna obciążać procesor?

:arrow: Czy słychać pracę wentylatora, który odpowiada za chłodzenie procesora?

Sprawdzałeś?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie wiem nawet co to BSOD… Pracy wentylatora nie ma jak usłyszeć. Jestem DJ-em i to się stało w pracy. Teledyski zacęły przycinać więc wszedłem w

Virtual DJ aby sprawdzić co się dzieje. Nie wiem jak wyglądały wtedy temperatury. Dla przykładu screen sprzed momentu:[Bez_tytu_u.jpg](http://postimg.org/image/k0j2p3aox/)

Screen z menadzerem: Bez_tytu_u.jpg

Zauważyłem że gdy w ustawieniach Virtual DJ zaznaczam w zakładce video use hardware acceleration to zużycie CPU spada automatycznie. Tylko teledyski się tną niemiłosiernie.

Hej,

Generalnie to niebieski ekran śmierci, czyli poważny błąd systemu spowodowany problemem sprzętowym bądź programowym. Więcej znajdziesz tutaj.

:arrow: A jak z temperaturą w miejscu, w którym pracujesz?

:arrow: Na czym stoi laptop w czasie pracy?

W obecnej chwili temperatury już trudno uznać za dobre… Procesor - w zależności od typu obudowy procesora - ma Tj max na poziomie 90 lub 105 stopni, więc osiągnięcie przez procesor temperatury zbliżonej od Tj max powoduje wyłączenie komputera - by uniknąć przegrzania procesora.

Zaznaczając tę opcję uruchamiasz sprzętowe przyśpieszenie po stronie karty graficznej - wtedy to ona dekoduje materiał video, a nie procesor centralny. Oczywiście jeśli karta jest słaba, to dekodowanie w wyższych rozdzielczościach może nie być płynne.

:arrow: Jaką kartę graficzną posiadasz w swoim laptopie?

PS. Queen - Crazy Little Thing Called Love… :smiley:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nie ma żadnego BSOD. Pracuje w pomieszczeniu w którym jest zainstalowany wyciąg i klimatyzacja. Ogólnie temperatura waha się pomiędzy 15 a 20 stopni. Laptop stoi na podłożu wykonanym z litego kamienia. Ale wczoraj już używałem popielniczek suchych żeby się nie wyłączył. Karta graficzna jaką posiadam w laptopie to Intel HD Graphics 4000. Co do teledysku Queena mogę ci podesłać bo mam w dobrej jakości audio i video :smiley:

Hej,

W sumie takie podłoże powinno być w miarę zimne. Pytanie tylko jak wygląda w jego pobliżu cyrkulacja powietrza. Jeśli jest niewielka, to może dochodzić do przegrzewania się sprzętu.

Rozumiem, że się nie wyłączył?

Karta zintegrowana, więc większe jej obciążenie powoduje wzrost temperatury; z drugiej strony wydajność mierna, więc sprzętowe dekodowanie materiału video wychodzi kiepsko.

:arrow: A nie myślałeś o zainwestowaniu w porządną podkładkę chłodzącą?

Jeśli chodzi o Queen’a, to jako wielki fan tej brytyjskiej grupy mam niemal wszystkie wydania zespołu. Ale dziękuję za propozycję. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Cyrkulacja jest spoko. Nawet za duża bym rzekł. Laptop się nie wyłączył. Co do karty. No nie wiem. Przedtem miałem Dell Studio 1537 z Chipsetem Intel Express Family 956 i jak zaznaczałeś dekodowanie sprzętowe to śmigał jak ta lala… 6 lat przeżył skubany :smiley: Jutro znajoma ma pożyczyć mi podkładkę na jakiś czas i zobaczymy co z tego wyjdzie. Rozglądałem się też po allegro. Widzę że markowe podkładki mają raczej jeden wiatrak. Ale są też no name które mają 3. Lepiej wziąć Logitecha czy takiego no name’a?

Hej,

Wszystko zależy od tego, czy w samym pomieszczeniu jest spora, czy także w pobliżu Twojego sprzętu - wiem, że sprzęt sceniczny (wzmacniacze, astołu mikserskie) dość mocno się nagrzewa, co może powodować takie sytuacje.

Generalnie chipset zastosowany w laptopie to jedno, a karta graficzna - to drugie. W większość specyfikacji Dell 1537 wyposażony jest w dedykowanąkartę graficzną ATI Mobility Radeon HD3450, która zdecydowanie lepiej radzi sobie w renderowaniu grafiki niż karta zintegrowana. Stąd też różnice w dekodowaniu sprzętowym.

Podkładki z trzema wentylatorami są słabym rozwiązaniem - bardziej działającym na psychikę. Generują spory hałas przy niewielkim przepływie powietrza. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są podkładki z metalową bądź aluminiową siatką i jednym, dużym, wolnoobrotowym wentylatorem. Sam posiadam podkładkę Silentium Hiberna NC 300 i sprawdza się doskonale. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Czy to ta podkładka? http://www.4max.pl/pl-PL/produkt/996123 … -NBa-NC300

Co do Della Studio nie miał on grafiki Radeona. Miał grafikę Intela.

Hej,

Tak, dokładnie taka.

No to trochę dziwne. Ja znalazłem najwięcej modeli właśnie z grafiką Radeon’a. Na grafice Intela - w przypadku chipsetu 965 to mógł być układ Intel GMA 950 - raczej dekodowanie sprzętowe zbyt dobrze by nie działało - no chyba że w niewielkich rozdzielczościach.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dekodowanie działało w rozdzielczościach 800x600 i 1024x768. Na tym chipsecie nie dział w ogóle…