Lenovo- problem z onekey recovery

witam,

kupiłem laptopa Lenovo g580 i zachciało mi się zmienić rozmiar partycji. Była jedna duża na której był system i druga nazwana LENOVO na tej drugiej są sterowniki i programy do zainstalowania w systemie. Na czystym systemie nie zrobiłem kopii zapasowej systemu za pomocą onekey recovery. Zadowolony z nowego podziału dysku postanowiłem wtedy zrobić owy backup… Niestety okazało się, że program nie może go teraz zrobić. Wyskakuje komunikat “obecny system nie obsługuje kopii zapasowej”. W związku z tym mam teraz kilka pytań.

  1. Czy istnieje teraz możliwość zrobienia backapu za pomocą wbudowanego oprogramowania?

  2. Jeśli nie da rady zrobić pkt. 1 to w jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek gdy system (windows 8 ) odmówi posłuszeństwa. Mogę zrobić jakiś backup innym programem ale czy to wyjdzie na to samo co w przypadku onekey recovery? I jak uruchomić taki zrobiony obraz gdy system w ogóle nie będzie startował? Boję się, że teraz nie mając plyty z windowsem po awarii nie będę mógł go przywrocić do stanu pierwotnego…

  3. Czy w przypadku zmiany rozmiaru partycji tracę gwarancję?

  4. Czy na jakiejś ukrytej partycji nie ma windowsa? Co zrobić gdy ktoś nie zrobi kopii zapasowej i padnie mu system?

Wiem, że pytań dużo i rozbudowane ale mądry Polak po szkodzie. Mam nadzieje, że ktoś odpowie chociaż na część.

Pozdrawiam

Cześć

Nie wiem czy za pomocą wbudowanego oprogramowania możesz stworzyć teraz backup ale wiem że możesz go zrobić np. w ten sposób:

paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html

Choć lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie systemu na czysto z płyty instalacyjnej z wykorzystaniem klucza spod laptopa i dopiero później stworzenie backupu. Unikniesz w ten sposób masy zbędnego oprogramowania od producenta.

Wydaje mi się że zmiana rozmiaru partycji nie powinna spowodować utraty gwarancji.

Zazwyczaj producenci umieszczają na dysku ukrytą partycję recovery bądź dodają do laptopa płyty recovery. Jak wygląda przywracanie z takiej partycji/ płyty systemu przeczytasz np. w instrukcji. Powinieneś w niej również znaleźć informację czy przywracanie systemu nie kasuje np. wszystkich partycji do stanu fabrycznego.

A jeżeli ktoś nie zrobi płyt recovery bądź uszkodzi partycję recovery zawsze może zainstalować system z płyty instalacyjnej z wykorzystaniem klucza spod laptopa. Płytę z systemem możesz np. pożyczyć od kolegi etc., ważne tylko aby była w takiej samej wersji na jaką masz licencję.

Ad 4. Otwórz systemowe Zarządzanie dyskami i tam sprawdź jak faktycznie wyglądają Twoje partycje. Jeśli jest tam partycja o nazwie OEM lub coś podobnego (a w Lenovo, o ile wiem, jest na pewno), to z niej możesz przywrócić system do stanu fabrycznego (start komputera przyciskiem One Key Rescue na obudowie). Dopóki tej partycji nie skasujesz, będziesz bezpieczny. Jeśli skasujesz, to skutki wyżej opisane, czyli staranie się o płytę instalacyjną z systemem Twojej wersji itd.

PS. Partycję pn. LENOVO możesz traktować jako magazyn na swoje zasoby prywatne. Folder Sterowniki zachowaj, resztę możesz usunąć.

dzięki za szybkie odpowiedzi:)

zrobię sobie backup podanym przez rgabrysiak programem.

Poraj , mam takie partycje OEM. Nawet 3… Tylko powiedz mi jak z tych partycji przywrócić system?

Napisałem wyżej! Startując komputer przyciskiem One Key Rescue pod ekranem, na prawo od przycisku Power.

ups, sorry nie zakodowałem tego z wcześniejszego posta. Wszystko się zgadza. Jest taki przycisk.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

Możesz użyć dostarczonego programu OneKey Recovery po prostu uruchamiając go w systemie i będziesz miał tam opcję o jaką Ci chodzi. Mam G570 tyle, że z win 7 i utworzyłem sobie obraz recovery na DVD systemu jaki miałem zaraz po zakupie laptopa.

Pozdrawiam