Lenovo y50-70 Brak możliwości wyboru dedykowanej karty graficznej [automatycznie powraca do ust. domyślnych]

Witam,

 

Mam taki problem. Nie mogę zmienić domyślnej karty graficznej. Sterowniki nowe, dzisiaj zaktualizowane.

Wchodząc w Panel sterowania nVidi mam możliwość wyboru pomiędzy GeForce a Intelem, wszystko ładnie wybieram, daje zastosuj (chwilę czekam, gdzie w między czasie pojawia się zawsze komunikat, że panel sterowania nvidia - brak odpowiedzi.) I okej, przypisało czy to do ustawień globalnych czy do konkretnej gry nVidie. Wszystko fajnie, wychodzę z Panelu i wystarczy, że go ponownie uruchomię nawet po sekundzie i ustawienia są już domyślne czyt. wybierz automatycznie grafikę :.

 

post-126694-0-00436500-1422882082_thumb.

post-126694-0-58458500-1422882090_thumb.

 

Problem jest nawet wtedy kiedy nie wyłącze Panelu i włącze grę. Gra tnie niemiłosiernie (nawet w menu - AC IV), wyłączam grę Panel Sterowania nie zamknięty a ustawienia powróciły do domyślnich. Jeśli chodzi o BIOS to mam to co na zdjęciu niżej - wybranie UMA wyłącza mi geforca i mam tylko Intela.

 

post-126694-0-92364500-1422882053_thumb.

 

Sterowniki były odinstalowywane i instalowane ponownie, komp uruchamiany itd. W czym może być problem?

Rozumiem, że sterowniki do kart grafiki stosujesz od Lenovo?

 

Edit:

 

Problem znany z Lenovo - czytaj.

 

https://www.google.pl/search?q=lenovo+problemy+z+prze%C5%82%C4%85czaniem+kart+grafiki&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=137PVM-DCoL1UvDfgZAM

 

 

Plan zasilania ustaw na najwyższą wydajność.

Kupiłem kompa bez systemu, orygialny windows 8 + zainstalowane wszystko co jest tutaj http://support.lenovo.com/us/en/products/laptops-and-netbooks/lenovo-y-series-laptops/y50-70-notebook-lenovo

plus stery do dźwięku i grafiki z zewnątrz (sprawdziłem programem slimdrivers). Assassin Creed też oryginał jakby co :wink:

No to czytaj i kombinuj.

 

 

Stery do kart grafiki też mają być od Lenovo.

 

Z poziomu Programy, odinstaluj stery obu kart, restart i czyszczenie systemu np: Ccleanerem.

 

I teraz aktualizacja systemu we wszystkie poprawki.

 

I instalujesz z Lenovo ster do integry, restart

 

I instalujesz ster od Lenovo do dedykowanej i restart i sprawdź.

Nic to nie dało. Plan zasilania też na maxa.

Problem taki, że mi samo przeskakuje z Geforce na dedyk. :\

Czytaj w podanych linkach.

 

Może jeszcze trzeba uaktualnić bios płyty.

 

Lub możliwe,że dedykowana karta uszkodzona?

 

Sprawdzałeś temperatury wszystkiego?

 

Edit:

 

Ustawienie w biosie : switchable graphic

temperatury geforce zerowe:

post-126694-0-64922000-1422914109_thumb.

 

jest po protu w stanie spoczynku albo uszkodzona (oby nie). Restar systemu może pomóc? Da radę jakoś “naprawić” Windows8 by naprawić błąd - na windows 8 jestem nowy. Tak naprawdę tego kompa mam od 30.01. Na gwarę nie chce oddawać o ile da się o naprawić samemu poprzez soft.

Daj screen z menadżera z rozwiniętą gałęzią kart grafiki.

chodzi ci o menedżera urządzeń?

 

post-126694-0-95286900-1422957042_thumb.

 

nie wiem czy to pomoże ale w zdarzeniach sterownika Geforce mam taki zapis jako ostatni (nie podoba mi si ten null i false)

 

W/g menadżera z kartami OK.

 

System masz zaktualizowany do najnowszego  z Windows Update?

 

I raczej muszą być stery Lenovo - instalaja, pierwsza Intel, druga GF.

 

Jak coś serwis.

 

 

Edit:

 

Zrobisz taki test:

 

 

Do poczytania:

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Optimus_-_dwie_grafiki_w_jednym_notebooku-2721/strona/8533.html

 

http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/2523/kw/nvidia%20optimus

 

Test po 10 minutach.

post-126694-0-99371700-1422985096_thumb.

 

Tak to wygląda przy samym początku rozgrywki w Assasin Creed IV - nawet pierwsza cut scenka się nie skończyła o całe menu oraz filmik tak klatkują, że nie da się oglądać

 

post-126694-0-96786000-1422984912_thumb.

 

 

po sieci poczytałęm już jak przełączać między kartami itd. problem jest taki, że z automatu nawet gdy “wymuszę” odpalenie gry na ustawieniach GeForce gra wykorzystuje Intel X\

No jak sam widzisz główną kartą jest GF? więc w czym problem - pracuje.

 

Edit:

 

To był nowy, czy kupiłeś go od kogoś?

 

Program GPU-Z i zakładka Sensors i pograj z 10 minut lub test OCCT i sprawdź jej temperaturę, bo podobno mocno się grzeje i sprawdź temperaturę CPU pod obciążeniem Core Temp.

 

Wklej oba screeny z temperatur pod obciążeniem.

szczerze nie wiem po czym poznajesz, że GF jest główną kartą [z dolnej belki sobie po prostu wybrałem która karta ma być wyświetlana]

 

przeprowadziłem znów test:

 

 

Co mnie zastanawia to max 16fps - to by się zgadzało z grą co prawda tam nie sprawdzałem ale klatkowanie jest masakryczne więc zapewne gdzieś w okolicach 16fps będzie. Temp cały czas utrzymywane na tym samym poziomie By nie było sprawdziłe na 2 grach, druga gra chodziłą mi na starym kompie bez problemu teraz tnie się mocno. Myślisz, że przywrócenie Wind8 do ustawień fabrycznych coś pomoże? dzisiaj chce to zrobić. A jeśli to nie pomoże to zostaje serwis już chyba. Komp nowy, kupiony ze sklepu ale bez windy… może coś ze sterami źle. A może jest jakiś klatkarz ustawiony (bo nie było więcej niż 16 klatek podczas testu)

GPU-Z wskazuje na dole że pracuje GF?

 

Serwis

 

Edit:

 

OCCT w tym teście ustawia 60 fps - widać karta tylko tyle daje rady wyciągnąć?

 

Program  GPU-Z jest na tyle mądry, że przestawia się sam na jakiej karcie aktualnie pod obciążeniem pracuje i jeśli po 10 minutach testu na  dole masz GF, więc on pracuje? tylko pytanie jak?

 

I to chyba problem sprzętowy?

szczerze nie wiem jak to sprawdzić. Na dole GPU-Z mam belkę z wyborem GF lub Intel i mogę sobie wybierać nic samo nie wskakuje tam czy nie wskazuje.

 

Nic nie wybierasz:

 

Uruchamiasz GPU-Z

Uruchamiasz na 10 minut OCCT

Wrzucasz screen z programu GPU-Z i tyle - jak na dole jest GF to pracuje GF, jak Intel,to Intel, to naprawdę nie jest skomplikowane?

 

Serio trochę nie kumam. Odpalając na samym początku GPU-Z miałem Intel na dole, i sam zmieniłem na GF w tym momencie znów cofnąłem na Intel, test leci już 10 minut i… wciąż jest intel. Nic nie przeskakuje, nic się samo nie zmienia.

xPP7gbY.jpg

Co do FPS teraz skacze nawet do 60 ale średnia to 19fps (na intelu)

 

 

Po (ręcznej) zmianie na GF. O wiele częściej wskakuje na 60fps ale i spada do 19… nie urzymuje się ciągle na tym samym poziomie.

 

49cCUIY.jpg

 

 

 

Robie format Wind i ponownie wszystkie stery wgrywam wyłącznie od lenovo. a jak nie to serwis.

Czyli, nie pracuje GF?

 

Wgraj świeży system ponownie + sterowniki do chipsetu + reszta + aktualizacja systemu z Windows Update i na końcu sterowniki do karty Intela jak będą potrzebne + stery do GF jak będą potrzebne i test.

 

Lub serwis

No to chyba serwis…

OS przeinstalowany, wszystko wgrane chipset + inne stery + Windows update + GF (intela nie instalowałem bo już wgrały się same)

 

Po prostu jest problem z przełączaniem kart, nie wiem czy to ważne ale w GPU-Z w belce NVIDIA SLI/Multi-GPU mam Disable. Da się jakoś to włączyć? To nie odpowiada za przełączanie kart? W biosie mam to samo czyli tylko Switchable lub UMA

 

edit: jest zmiana! Teraz mogę ustawić domyślnie kartę nvidia w panelu sterowania kartą. Wię OCCT chodzi teraz przy nvidi (wymoszna przeze mnie) średnio 60fps. Sprawdzę w grze (muszę od nowa pobierać bo po formacie wywaliło)

 

edit2: po tym jak to napisałem nagle spadło do 16 fpsów i tak się utrzymuje :confused: dobra teraz podszkoyło do 60 (znalazłem zależność, jeśli otworzę coś innego na ekranie niż test to spada do 16, tylko test jest 60). Trzeba sprawdzić na grze.  ale coś drgneło bo mogę już ustawić domyśłnie kartę nvidii gdzie wcześniej z automatu mi resetowało do intela.

 

To nie ma znaczenia.

 

Serwis