Lepsze warunki korzystania z dobrychprogramów z sieci TP

Wczoraj wieczorem uruchomiliśmy dodatkowe łącze o dużej przepustowości do europejskiego operatora Level3. Planujemy wysyłać tą drogą ruch - póki co pliki binarne pobierane z serwisu - do użytkowników sieci TP, którzy dotychczas mieli często niekomfortowe warunki pobierania programów (o czym piszecie np. tu) ze względu na bardzo wysokie stawki za megabit, jakie zmuszeni byliśmy płacić za łącza do TP. Z powodu absurdalnych cen TP nie byliśmy w stanie pozwolić sobie na nielimitowany ruch do sieci TP, czyli na warunki jakie mamy z praktycznie wszystkimi innymi polskimi operatorami, z którymi wymieniamy ruch w modelu tzw. peeringu.

Efekt, jaki powinniśmy tym sposobem uzyskać - użytkownicy TP będą pobierać od nas pliki poprzez zagranicę, jednak mimo tego warunki ich pobierania powinny być nieporównywalnie lepsze od dotychczasowych i ograniczone praktycznie tylko przepustowością Waszych łącz. Wychodzi na to, że (niemal) nielimitowane łącze do TP przez Berlin jest dużo tańsze i w naszym przypadku lepsze, niż podłączanie się do sieci TP bezpośrednio w kraju - witamy w Polsce :slight_smile:

Jeśli testy wypadną pomyślnie, będziemy w stanie wrzucić na własne serwery dużo więcej plików niż dotychczas i zaoferować nieporównywalne z innymi serwisami warunki ich pobierania - także w okresach wyjątkowych obciążeń, np. przy premierach dużych aplikacji. Dotychczas, mimo że do niemal wszystkich polskich operatorów mieliśmy nielimitowane łącza, nie mogliśmy jednak tego robić przez wąskie gardło do TP, które w takich warunkach szybko się zapychało. Mamy nadzieję, że ograniczenie to zostawiamy właśnie za sobą :slight_smile:

Wreszcie konkrety.

Tomku, czy teraz ruch jest tylko do TP czy już do wszystkich zagranicą?

Przez zagranicę puszczać będziemy tylko i wyłącznie ruch do TP i póki co tylko i wyłącznie binarki, a nie samą stronę :slight_smile: Do niemal wszystkich pozostałych użytkowników docieramy bezpośrednio i bez limitów korzystając z punktów styku AC-X i PL-IX.

Póki co testy obejmują tylko użytkowników TP i tylko plików z programami. Przymierzamy się do poszerzenia testów tak, by nowym łączem wysyłać też ruch docelowo zmierzający do użytkowników z zagranicy - realna ETA tego poszerzenia to ten tydzień :wink:

Świetna wiadomość. Może w końcu będę mógł normalnie pobierać z dp a nie jak dotychczas ok. 10 kb/s.

oczywiście to fantastyczna wiadomość, =D> może wreszcie uda mi się obejrzeć wywiad z Jonem von Tetzchnerem. i tak jak Docent napisał:

jeżeli to wyjdzie, to możecie artykuł z blogu Docenta jakoś aktualizować, bo jak na razie bardzo strasznie to wygląda dla użytkowników jednego słusznego operatora

No Panowie nie jest to super prędkość, ale wystarczy. BTW: ao1278_Schowek01.jpg

Także zauważyłem poprawę.

Neostrada 1mb/s

I ja również pobieram z pełną prędkością =D>

W końcu :stuck_out_tongue:

Neo 1mb/s

Rozszerzyliśmy testy na użytkowników z zagranicy - prosimy o feedback :slight_smile: (nie tylko z zagranicy, ale także użytkowników TP)

Nareszcie :wink: Pełna prędkość przy 1mb/s czyli ~128 kb/s.

Dzięki!

Potestuje w domu i zrobie edita.

Dzięki Docent :wink:

U mnie na neo 2 Mb/s nareszcie normalnie działa. Pobiera się z prędkością ok 250 KB/s czyli tak jak powinno być. Świetna robota!

No to trochę testów przy pustej sieci

PING dobreprogramy.pl (194.0.171.150) 56(84) bytes of data.

64 bytes from nlb-web.xenium.pl (194.0.171.150): icmp_seq=17 ttl=122 time=38.6 ms

64 bytes from nlb-web.xenium.pl (194.0.171.150): icmp_seq=18 ttl=122 time=30.9 ms

64 bytes from nlb-web.xenium.pl (194.0.171.150): icmp_seq=19 ttl=122 time=28.6 ms

64 bytes from nlb-web.xenium.pl (194.0.171.150): icmp_seq=20 ttl=122 time=32.1 ms

64 bytes from nlb-web.xenium.pl (194.0.171.150): icmp_seq=21 ttl=122 time=26.2 ms

I zauważyłem jedną rzecz, której wczoraj nie było, połączenie idzie od 4 Mbit i spada do 1 Mbit i cały czas się tak ściąga. Połączenie TP DSL 4 Mbit.

Pingowanie adresu IP storage.dobreprogramy.pl (a tym bardziej dobreprogramy.pl, głównego IP serwisu) nic nie da, to są wirtualne adresy które w przypadku storage automatycznie przerzucają ruch na najlepsze łącza w zależności od pochodzenia użytkownika :wink: Zresztą ping przy pobieraniu plików ma znikome znaczenie, najlepiej testować faktycznie coś pobierając. Czemu spada z 4 do 1? Nie wiem, dziwne zachowanie - napisz co konkretnie pobierasz (link).

Docent , dziękuje :slight_smile:

Leci pełnym łączem z Anglii (1MB/s) :*

Ten plik: http://storage.dobreprogramy.pl/video/SFD2007-7.ogg ściągałem

mati75, odezwałem się do Ciebie na maila aby szczegółowo przyjrzeć się sprawie :slight_smile:

Również mam DSL TP 4Mb, próbowałem pobrać powyższy plik i idzie ładnie w okolicach 3-4Mb/s. Maks prędkość jaką udało mi się uzyskać to 496KB/s, co daje prawie 97% przepustowości mojego łącza, więc ta kwestia jest w porządku. Natomiast prędkości cały czas ‘skaczą’ i to nawet o ~200KB, także średnio koło ~400KB/s się ściąga.

Mnie oczywiście to jakoś specjalnie nie przeszkadza, ale skoro prosiliście o opinie :slight_smile:

BARDZO dobra zmiana, gratulacje dla DP!

Wcześniej nie dawało się niemal w ogóle pobierać plików (transfer na poziomie 5 KB), aż zmuszony byłem ściągać pliki z innych serwisów.

Teraz ciągnę tylko od Was :slight_smile: super zmiana!