Linux Mint 18 powolny rozruch

Ostatnio na swoim laptopie lenovo y580 zainstalowałem Mint 18 Cinnamon. Po instalacji wszystko śmigało jak trzeba, tym bardziej, że pracuje na ssd 240gb i zastosowanym w tym modelu core i7. Mam 16 gb ram i postanowiłem całkowicie  zrezygnować ze swap którego usunąłem poprzez Gparted livecd. Po udanej próbie mój linux zaczął startować do momentu pokazania pulpitu w 90s co definitywnie uznałem w tym przypadku za poważny bug. Na starcie powyłączałem wszystkie niepotrzebne usługi i programy ale nic nie przynosiło efektu. Po długich poszukiwaniach znalazłem rozwiązanie problemu z którym chciałbym się podzielić.

 

  1. Jeśli nie mamy zainstalowanego edytora tekstowego gedit, instalujemy go za pomocą polecenia w terminalu:  sudo apt-get install gedit

 

  1. Teraz zmodyfikujemy plik systemowy fstab za pomocą polecenia sudo gedit /etc/fstab/

 

  1. Plik przed konfiguracją wygląda tak lub podobnie w zależności od tego ile mamy partycji itp.

 

  1. Ostatnie dwie linijki tekstu od (# swap was…) do (swap sw 0 0) po prostu usuwamy i to wszystko, u mnie wygląda to tak:

Zrzut ekranu z 2016-08-31 10-48-33.png

 

  1. Zapisujemy plik, uruchamiamy ponownie komputer i problem rozwiązany. W moim przypadku czas startu z 90 s zmienił się na 12 s, więc różnica ogromna.

 

Zdaje sobie sprawę że pewnie mało ludzi z tego skorzysta bądź nawet nikt, ale myślę że warto pomóc na przyszłość.!