Memory management blue screen vista

Hej! Mam problem ze swoim laptopem, który zaczął sie kilka dni temu, dość nieoczekiwanie (nie zmieniałem nic w konfiguracji sprzętu, ani nie instalowałem ŻADNEGO nowego oprogramowania).

Mój system to Vista Home Premium 32-bit, parametry komputera:

Płyta główna: Compal IFL90

Procesor: Mobile DualCore Intel Core 2 Duo T9300, 2500 MHz

4 GB RAM

Karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 3400 Series

Dysk: SAMSUNG HM201JJ (200 GB)

Dysk mam podzielony na partycje na Vistę i Kubuntu, na Kubuntu wszystko działa ok. Przez jakiś czas dostawałem “Katastrofalny błąd” podczas próby wejścia w jakikolwiek folder Visty (mój komputer, itp.) i nie mogłem nic włączyć (przeglądarka, foobar - działały normalnie), tylko foldery żadne nie dały się otworzyć, ani panel sterowania - zaczęło się to praktycznie bez powodu. Postanowiłem zainstalować Vistę od nowa, sformatowałem jej partycję i zainstalowałem. Jednak od tego czasu, przy każdym uruchomieniu Visty, dostaję blue screeny, Memory Management, komputer się restartuje ok. 2 razy, a jak już się zaloguję do Visty, to działa normalnie. HDTune nie pokazał żadnych uszkodzonych sektorów, dysk więc jest sprawny.

Przerzuciłem się na Kubuntu i komputer jakoś ogolnie działa, ale podejrzewam, że coś jest jednak nie tak. Do tej pory przez 5 lat od kiedy mam ten komputer, jego konfiguracja sprzętowa nic a nic się nie zmieniła, a problem pojawił się dopiero pod koniec grudnia, i też w sumie można powiedzieć, z niczego.

Dzisiaj niestety znów to samo. Najdziwniejsze jest to, że takie blue screeny pojawiają się tylko przy włączaniu Visty, jak już uda mi się ją włączyć, to działa dobrze. Plików minidump w folderze C:\Windows\Minidumps nie mam, pomimo, że bluescreen się pojawił, i mam zaznaczoną opcję, żeby zapisywać logi błędów do pliku. Mało tego, znalazłem program BlueScreenView i on też mi żadnych plików nie znalazł Nie zdążyłem zapisac numeru błędu, ale zauważyłem, że za każdym razem pojawia się napis “MEMORY MANAGEMENT” - w Biosie nic nie zmieniałem, w sprzęcie też nic, więc nie mam pojęcia, czym to może być spowodowane. Ma ktoś jakiś pomysł?

Sprawdzenie dysku - pierwsza metoda

  • pobierz i zainstaluj HD Tune,

  • u góry w HD Tune wybierz dysk twardy,

  • w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Sprawdzenie dysku - druga metoda

Jeżeli dysponujesz innym komputerem i kieszenią na dysk, to można sprawdzić dysk w inny sposób:

  • wyjmij dysk z laptopa, w którym podejrzewasz uszkodzenie dysku

  • włóż dysk do kieszeni i podłącz go do sprawnego komputera

  • jeżeli dysk nie zostanie wykryty przez system to prawdopodobnie jest poważnie uszkodzony

  • jeżeli dysk zostanie wykryty przez system to pobierz i zainstaluj HD Tune, u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

Sprawdzenie dysku - trzecia metoda

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

hiren3.gif

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HD Tune

  • u góry w HD Tune wybierz dysk twardy który znajduje się w kieszeni, w HD Tune przejdź na kartę Error Scan i kliknij Scan.

hiren4.gif

Sprawdzenie dysku - wyniki

Czerwone bloczki - bad sectory (uszkodzenia), zielone bloczki - ok.

Jeżeli będą czerwone bloczki, to dysk do wymiany.

Czas sprawdzania dysku - przykładowo dysk 500 GB SATA sprawdzałem 330 minut (5 i pół godziny).

hdtune_samsung.gif

W HD Tune przejdź na kartę Health i wykonaj zrzut ekranu.

Sprawdzanie pamięci

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest86+

hiren1.gif

Jak sprawdzać pamięć

Pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiasz w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiasz test. Potem wyjmujesz pierwszą kość pamięci i wkładasz drugą kość pamięci i uruchamiasz test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzasz osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i robisz test. Potem zamieniasz kości miejscami- ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiasz test.

Sprawdzenie zasilacza (jeżeli to komputer stacjonarny)

jak-prawidlowo-sprawdzic-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html

http://www.dobreprogramy.pl/GBM/Podstaw … 25460.html

Sprawdź temperatury

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Dzięki za odpowiedź. Byłem w szpitalu i nie mogłem odp. wcześniej. Screeny z HDTune:

http://ifotos.pl/zobacz/screen1pn_xsasphp.png/

http://ifotos.pl/zobacz/screen2pn_xsasphh.png/

HD Tune Pro: SAMSUNG HM201JJ Health


ID Current Worst ThresholdData Status   

(01) Raw Read Error Rate 100 100 51 209 ok       

(03) Spin Up Time 252 252 25 3375 ok       

(04) Start/Stop Count 51 51 0 49588 ok       

(05) Reallocated Sector Count 252 252 10 0 ok       

(07) Seek Error Rate 252 252 51 0 ok       

(08) Seek Time Performance 252 252 15 0 ok       

(09) Power On Hours Count 89 89 0 6398 ok       

(0A) Spin Retry Count 100 100 51 3 warning  

(0C) Power Cycle Count 93 93 0 7508 ok       

(BF) G-sense Error Rate 88 88 0 124510 ok       

(C0) Unsafe Shutdown Count 100 100 0 2493 ok       

(C2) Temperature 97 67 0 720943 ok       

(C3) Hardware ECC Recovered 1 1 0 65069 ok       

(C4) Reallocated Event Count 252 252 0 0 ok       

(C5) Current Pending Sector 252 252 0 0 ok       

(C6) Offline Uncorrectable 252 252 0 0 ok       

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 ok       

(C8) Write Error Rate 100 100 0 0 ok       

(C9) Soft Read Error Rate 252 252 0 0 ok       

(DF) Load/Unload Retry Count 99 99 0 1426 ok       

(E1) Load/Unload Cycle Count 82 82 0 187257 ok       

(FE) (unknown attribute) 100 100 0 33554433 ok       


Health Status : warning

A tu wyniki z Memtesta:

http://s6.ifotos.pl/img/2013-01-2_xssxsrp.jpg

Wydaje mi się, że to pamięć RAM jest uszkodzana (ale nie znam się za bardzo na sprzęcie). Może mógłbyś mi polecić ile i jakie dokładnie kości (parametry, firma) kupić, żeby wymienić? Wszystkie aplikacje działają wolno, wieszają się, apt-get nie działa, JDK się wali, nic nie mogę skompilować. Proszę o pomoc.

Czy ja dobrze widzę i rozumiem, że ja mam 4GB w jednej kości tylko?

Pamięci masz 2x2GB (Dual Chanel).

Przetestuj każdy moduł oddzielnie i we wszystkich slotach.

Dodane 04.02.2013 (Pn) 14:04

Jeśli chodzi o smart to parametr (0A) Spin Retry Count informuje o próbach rozpędzenia talerzy do max prędkości (jeśli ten parametr nie będzie się zwiększał to za bardzo nie ma o co się martwić, mój dysk ma podobnie).