Modem (ADSL2/2+) + Serwer + AP = sieć domowa do edukacji?

Witam,

Swego czasu już zakładałem podobny wątek, ale nie chcę odświeżać starego tematu. Otóż, chcę zastąpić router serwerem. Jestem świadom tego, że to nieekonomiczne, ale myślę, że to super sposób do nauki.

Otóż jestem klientem Netii(20Mb/s) na łączu TPSA - ANNEX A. Plan jest taki: gniazdo telefoniczne >> modem ADSL2/2+ >> serwer >> AP. Zaczęły się święta, zaraz po nich mam ferie, więc wygląda na to, że zapowiada się duża czasu wolnego.

Problem jest taki, jak to zrobić, żeby to wszystko działało? Czy zwykły serwer poleasingowy np. ten będzie po skonfigurowaniu dobrze spełniał swoje zadanie? Czy instalacja systemu (np. Debiana) na takim serwerze przebiega inaczej niż instalacja na zwykłym PC? Jaki wybrać modem ADSL2/2+ i AP do takiej sieci? Czy przyda się na coś router TP-LINK TD-W8960N (np. jako AP)? Czy potrzebne jest jakieś konkretne oprogramowanie do skonfigurowania takiego serwer, jako routera? Czy po utworzeniu takiego serwera i odpaleniu programu np. WireShark, będę mógł przeglądać pakiety przechodzące przez ten serwer (czyli wszystkich komputerów połączonych do sieci), czy będę mógł blokować je? Jak wygląda sprawa zabezpieczenia takiego rozwiązania? Z tego co wiem obecnie routery mają wbudowane jakieś Firewall’e, jak to będzie wyglądało na takim serwerze? Jak przechowywać logi odnośnie ruchu w sieci, jak i prób uzyskania dostępu do serwera? Jak wygląda sprawa z blokowaniem i przekierowywaniem portów?

Czy jest coś jeszcze o czym powinienem wiedzieć biorąc się za coś takiego?

Z góry wszystkim dziękuję i pozdrawiam,

mati199537

do uruchomienia tego serwera co podałeś link potrzeba specjalnej szafy, na twoim miejscu nie brałbym się za to

lepiej wykorzystać starszy komputer stacjonarny.

jako modem - router i AP możesz spokojnie użyć tego TP-linka

poucz się ustawień na samym TP-linku

powodzenia

Serwer będzie po prostu robił za router/firewall.

Powinna przebiegać tak samo, instalujesz system na dysku twardym, więc tu nie ma żadnych kombinacji.

Może po prostu podłącz ten router do serwera, a serwer będzie drugim routerem. Jeśli kupisz modem adsl z wyjściem RJ-45, to nie powinno być problemów, jeśli masz jakiś stary modem podłączany pod USB, to może być problem ze sterownikami.

Możesz zainstalować Linuksa i skonfigurować wszystko od podstaw jeśli masz na tyle wiedzy, lub skorzystać z gotowych dystrybucji, tj. Vyatta, IPFire czy m0n0wall (oparty akurat na FreeBSD).

Tak.

W przypadku Linuksa wszystko robisz w IPTables, wspomniane wyżej gotowe dystrybucje mają własne rozwiązania, oferują również GUI dostępne przez przeglądarkę.

Logi są przechowywane na dysku, w katalogu /var/log/

Jak wyżej, IPTables.

Podłączając komputery do serwera, pamiętaj, że trzeba użyć kabla krosowanego, jeśli karty sieciowe w serwerze nie posiadają opcji auto MDI-MDIX.

Czy to prawda?

Do uruchomienia nie trzeba, on jest po prostu przeznaczony do montażu w szafie.