Montowanie w Linuksie zaszyfrowanej TrueCryptem partycji

Witam serdecznie

Mój problem dotyczy montowania dysku (partycji) zaszyfrowanego programem TrueCrypt.

Z poziomu konta roota poleceniem “truecrypt --mount --filesystem=ntfs3g /dev/sdc1 /mnt/crypt” bez problemu dysk podmontowuje sie w trybie odczytu-zapisu prosząc tylko o podanie hasła. Natomiast z poziomu konta zwykłego użytkownika, po podaniu hasła do woluminu pojawia się okno “Administrator privileges required” z kolejną prośbą o hasło… No i tu poległem - kiedy tworzyłem ten dysk podawałem tylko jedno hasło, wbicie hasła root’a też nie pomaga.

Zależy mi na możliwości montowania z poziomu zwykłego usera, ponieważ kiedy dysk jest podmontowany z poziomu root’a wszystkie pliki też mają uprawnienia tylko dla root’a, a ich kopiowanie i zmiana uprawnień jest czasochłonne (słowem brak komfortu pracy).

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Jaka dystrybucja? W ubuntu ja podaje swoje hasło do profilu, czyli zwykłego użytkownika

Cała akcja rozgrywa się na Debianie. Próbowałem wbić hasła i root’a i zwykłego użytkownika - niestety dalej to samo…

Winne może być HAL lub coś innego. W Debianie nie ma PolicyKit??

polkit-*

Gwiazdka oznacza tabulator.

Oki, udało mi się opanować problem :slight_smile: Dla zaintersowanych krótki opis:

Aktorzy to Debian Lenny i TrueCrypt 6.1a. Po instalacji można było montować dysk tylko z poziomu root’a, jednak po drobnych poprawkach można montowć z poziomu dowolnego usera:

  1. tworzymy grupę truecrypt:

" groupadd truecrypt"

  1. edytujemy plik /etc/sudoers i dodajemy wpis:

%truecrypt ALL=(root) NOPASSWD:/usr/bin/truecrypt

  1. edytujemy plik /root/bashrc i dodajemy wpis:

" alias tc='sudo truecrypt’

alias tcm=‘tc -M uid=$(id -u),gid=$(id -g)’"

  1. dodajemy użytkowników do grupy truecrypt, którzy mogą podmontowywać urządzenie:

" gpasswd -a user truecrypt"

Od tej chwili po można montować z poziomu dodanego usera. Wszyskie pliki mają uprawnienia tegoż usera :smiley: