Możliwości modernizacji komputera

Mam sobie stary komputer:

Płyta główna: Gigabyte GA-M56S-S3 nVidia nForce 560;

Procesor: AMD Athlon X2 Dual-Core BE-2400 BOX (Socket AM2, 45W);

Pamięć RAM: Corsair Twin2X DDR2 2x 1GB 800MHz CL4-4-4-12 low latency;

Karta graficzna: GeForce 8600 GT Gigabyte 256MB HDTV & DVI (PCI-E) H;

HDD: Seagate 320 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły);

DVD: Pioneer DVD+/-RW DVR-115D bulk black + Nero OEM;

obudowa: Logic N2 black - silver zasilacz FEEL 400 W ATX PFC;

Czy da się z nim coś zrobić, w sensie ulepszyć?

Co da dołożenie więcej RAM ? Czy można dać lepszy procesor? Zależałoby mi bym nie musiał kupować nowego Windowsa. Obecnie mam XP OEM.

musiał byś wymienić procesor, najlepsze co tam wsadzisz to Phenom II X4 940 3GHz 4 rdzenie

dołożyć ram na 4GB

zmienić grafikę bo ta co jest sporo ci ogranicza sprzęt

musisz koniecznie zmienić zasilacz masz bombę z czarnej listy

wszystko zależy od budżetu

Więc tak:

  1. generalnie pieniądze nie grają większej roli (poza sensownością ich wydania) - stać mnie faktycznie i na nowy komputer

  2. nie chcę jednak kupować nowego, bo to jest mój komputer uboczny, którego korzystam sporadycznie, w miejscu gdzie nocuję tylko od czasu to czasu, a już najmniej chętnie zapłaciłbym 300 zł czy więcej za nowego Windowsa

  3. zasilacz nie jest problemem, po podałem konfigurację startową komputera i faktycznie to on padł już 2 lata tamu i już wymieniłem, ale nie wiem na co;

  4. generalnie jak na moje potrzeby (word, internet i gry strategiczne bez większych wymagań graficznych - CIV IV, gdy Paradoxu) komputer był wystarczający

  5. ale ostatnio kupiłem sobie grę Europa Universalis IV która co prawda w zasadzie działa na starym komputerze, ale wolno i zdarzają się jej lagi (mam porównanie z nowszym komputerem)

  6. wymagania EU4:

Minimum: OS:XP/Vista/Windows 7/Windows 8; Processor:Intel® Pentium® IV 2.4 GHz eller AMD 3500+; Memory:2 GB RAM; Graphics:NVIDIA® GeForce 8800 or ATI Radeon® X1900, 512mb video memory required | Recommended: OS:XP/Vista/Windows 7/Windows 8; Processor:Intel® Pentium® IV 2.4 GHz or AMD 3500+; Memory:2 GB RAM; Graphics:NVIDIA® GeForce 8800 or ATI Radeon® X1900, 1024mb video memory required

  1. pomyślałem sobie więc żeby może lekko zmodernizować ten stary komputer, tak by mi się lepiej grało, ale żeby nie kupować nowego komputera

  2. chodzi mi więc o modernizację komputera w rozsądnych i ekonomicznie uzasadnionych granicach

Moje nowe pytania:

  1. Ile mniej więcej tan RAM by kosztował

  2. ile mniej więcej procesor (i czy nowy czy używany)

  3. ile mniej więcej karta graficzna ((i czy nowa czy używana)

  4. jakie zwiększenie wydajności da wymiana poszczególnych elementów (zasadniczo myślałem tylko o dołożeniu RAM)

  5. czy wymiana każdego z elementów powoduje konieczność reinstalacji systemu operacyjnego?

  6. czy w razie reinstalacji nie będę miał kłopotów z aktywacją Windows XP (bo zmieni się konfiguracja sprzętowa przecież)?

z programu CPU-Z podaj dokładnie jaką masz podstwkę AM2, AM2+ czy AM3

pod twoje wymagania wystarczy modernizacja tego sprzętu, po wymianie podzespołów na procek 4 rdzeniowy i jakąś w miarę dobrą grafikę będzie to kilkukrotny skok wydajności

po wymianie podzespołów wydaje mi się że reinstalacja systemu nie będzie konieczna, płyta główna zostaje i dysk też

Niestety nie będę miał mozliwości podania informacji. Najbliższe dwa tygodnie mam urlop i nie będę miał dostępu do tego starego komputera

bez tego nie dobierze się procesora, a jak nie dobrało się procesora to grafiki też nie ma sensu wybierać

ram po prostu kupujesz identyczny

a zasilacz proponuje http://www.komputronik.pl/product/14447 … dular.html bardzo dobry, modularny, z certyfikatem 80+

A załóżmy że nie wymieniłbym procesora, a tylko RAM i kartę graficzną. Jaka karta graficzna pasowałby do tego procesora?

pod ten proc ciężko mi powiedzieć ale chyba nie opłaca się nic lepszego jak geforce 9600GT, lub 8800GT a to obecnie grafika podawana w wymaganiach minimalnych gier

pod gry strategiczne ważniejszy jest, lagi w EU4 pewnie masz przez proca bo ledwo wyrabia a do Civ5 przydały by się oby dwa podzespoły lepsze i wydajniejsze

Jeszcze pytanie o wymianę RAM. Mam 2 x 1 GB. Rozumiem że płyta ma 4 sloty na pamięć. Z tego co doczytałem dołożenie 2 GB kolejnych nie ma sensu bo i tak Windows XP nie obsługuje 4 GB. Wychodzi na to że dokupię tylko 1 GB. Będę miał 3x 1 GB Ktoś jednak powiedział mi że pozostawienie jednego wolnego portu (slotu) pamięci źle wpływa na działanie płyty głównej. Prawda to ? Lepiej mimo o wszystko kupić 2 x 1 GB, mimo że system będzie widział 3,25 GB ?

konfiguracja 3x1GB może być niestabilna dla świętego spokoju bym jedna kupił dwie kości a po wymianie proca na lepszy mógłbyś zmienić system na win7 x64, wtedy wykorzystasz cały ram

Tu jest opis tej płyty głównej na stronie Gigabyte oraz lista obsługiwanych procesorów (w zakładce “Do pobrania”):

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m56s-s3_1x/

Wygląda na to, że maksymalnie można włożyć Phenoma II x4 955 (ale tylko wersję 95W - wersje procesorów na 125W nie są obsługiwane) - po aktualizacji biosu do wersji F6H.

wszystko spoko cud malina tylko są trzy tabele każda dla innej podstawki

bart86 , ta płyta miała tylko jedną wersję podstawki (AM2), ale po aktualizacji biosu potrafiła obsłużyć niektóre procesory przeznaczone dla podstawki AM3. Jest tylko jedno “ale” zamieszczone pod tabelami procesorów na stronie z opisem płyty: “(Note) If you install an AMD AM3/AM2+ CPU on AM2 motherboard, the system bus speed will downgrade from HT3.0(5200 MT/s) to HT1.0 (2000 MT/s); however, the frequency of AM2+ CPU will not be impacted.

Czyli po włożeniu procesora dla AM2+/AM3 do tej płyty następuje ograniczenie przepustowości magistrali systemowej…

Czyli podsumowując, w razie czego jaki procesor mam kupić? Raczej aktualizacji BIOS nie robiłem.

Na liście obsługiwanych przez twoją płytę procesorów, w ostatniej kolumnie po prawej stronie podana jest wersja biosu wymagana przez dany procesor (nowsza też może być). Wpis N/A oznacza, że dany procesor nie jest obsługiwany przez płytę. Tu masz listę obsługiwanych procesorów:

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2607

Ponieważ nie wiemy jaka wersja biosu jest obecnie w twojej płycie, nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć. Musisz to najpierw sprawdzić (np. za pomocą programu CPU-Z) w komputerze a następnie wyszukać na liście najszybszy procesor obsługiwany przez daną wersję biosu.

P.S. Twój obecny procesor wymaga biosu w wersji F2. Jeśli masz tę wersję a nie np. F4, to bez aktualizacji biosu nie włożysz nic szybszego, bo wszystkie procesory dedykowane dla złącza AM3 wymagają najnowszej wersji biosu , czyli F6H. A niemal wszystkie dla AM2+ przynajmniej wersji F4.