Msi z77a-g41 - instalacja systemu na HDD UEFI

Witam. Na komputerze z podaną w temacie płytą główną muszę zainstalować system Windows 7 po tym jak wystąpił dziwny problem - po uruchomieniu komputera po niecałych 2 sekundach wyświetla się terminal z napisem “map: cannot find required map name”. Po wpisaniu exit wyrzuca mnie do interfejsu zarządzania komputerem z poziomu “UEFI”(?). Nie ważne na co ustawię bootowanie to nie wystartuje, zawsze dzieje się to samo. Napęd się nie otwiera - nie dostaje zasilania chyba. Inny napęd założony również nie reaguje na przycisk. Wydaje mi się że muszę jakoś zainicjować odpowiednio rozruch. Jak to zrobić?

Moim zdaniem powinieneś otworzyć pudło i wykonać zresetowanie tzw. CMOSu BIOSu, czyli dwa piny oznaczone na płycie jako JBAT1 (szukaj w najdalszym od procesora rogu płyty głównej) zewrzeć na kilka sekund czymś metalowym, np. wkrętakiem. Wszystko to przy komputerze całkowicie odłączonym od sieci 230 V!

Następnie podczas pierwszego uruchamiania komputera zatrzymać start na BIOSie (UEFI) klawiszem Delete. W pierwszym oknie BIOSu wybrać pozycję MSI Settings , potem z prawej Save&Exit i tam Restore Defaults. Potwierdzić te zmiany klawiszem F10, potem Yes lub OK i zrestartować komputer aż do uruchomienia się systemu.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze (a nawet jak źle!), to kolejny restart wykonaj z płytą instalacyjną w napędzie, zatrzymaj start klawiszem F11 i wybierz z listy napęd z płytą > Enter i możesz zacząć instalować Windowsa 7.

Więc mam wejść do bios po czym nic nie zmieniając zapisać i wyjść? Zrobię tak jak proponujesz. W BIOS robiłem już przywracanie ustawień fabrycznych ale rzeczywiście nie próbowałem resetować CMOSu ręcznie, spróbuję i napiszę jak mi poszło :slight_smile:

Edit:

Wykonałem wszystko tak jak pisałeś. Komputer zareagował na reset CMOSu wyświetlając informację że ustawienia zostały zresetowane, wszedłem w BIOS, ustawiłem bootowanie na cd/dvd, zapisałem, zamknąłem, uruchomił się ponownie, napędu jak pisałem nadal nie mogę otworzyć jakby nie było zasilania na SATA. Po użyciu przycisku F11 przy uruchamianiu wyświetla się menu w którym jest tylko “Enter Setup” oraz “UEFI Built in EFI Shell”. Wydaje mi się że problem może być jakiś z wykrywaniem SATA - żaden napęd się nie otwiera (na dwóch próbowałem).

Zakładam, że napędy mają podłączone nie tylko kable SATA, ale również zasilanie z zasilacza? Bo nic o tym nie piszesz, a to, że napęd się nie otwiera świadczy o braku zasilania! Napęd powinien się otwierać nawet bez kabla SATA. Ważne, żeby miał napięcie z zasilacza. Otwórz pudło i sprawdź kable z zasilacza!

Proszę bez żartów… Może i dopiero zaczynam 2-gi rok Informatyki ale takie podstawy znam… Po prostu nigdy się nie spotkałem w domu ze sprzętem z UEFI. Zasilanie było podłączone w obu napędach, próbowałem różne końcówki podłączać. Co do sata to zamieniałem przewody na inne i to nie pomaga. Na co może wskazywać ten dziwny komunikat UEFI??

Bios UEFI, więc może włączyły się zabezpieczenia i inne opcje bootowania, musisz przejrzeć opcje biosu i odpowiednio ustawić i bios zapisać,poczytaj:

Poszukaj tej opcji, trzeba ją wyłączyć na disabled, to ona odpowiada za bootowanie z zewnętrznych nośników.

Ta opcja jak będzie, ma być na Enabled

Ustawienie opcji samego bootowania:

  • jak masz problem z bootowaniem, ustaw na Legacy, czyli tradycyjny rozruch

  • ustaw jako pierwszy napęd DVD jak z niego bootujesz

  • metoda prób i błędów, ponieważ NIE ma standardu w tych biosach i jest totalny bałagan

  • czytaj, najlepiej problemy jak przejść z WIN 8 na WIN 7, to tam masz to w miarę czytelnie opisane.