Na jakiej zasadzie facebook wybiera posty do archiwizacji?

Wiem, może nie tutaj powinnam pisać, ale już nie wiem gdzie i jak formułować to wszystko. :-/

 

Potrzebuję do pracy magisterskiej informacji na temat tego, jak na jakimś fanpage’u Facebook wybiera posty, które zostały nieukryte, bo przecież nie wszystkie z dawnych lat są widoczne. Zajmuję się analizą fanpage’a i promotor powiedział, że taka informacja jest mi niezbędna, więc proszę Was o pomoc.

Nie bardzo rozumiem pytanie. Jeśli chodzi o techniczne ukrycie starych postów, to one są po prostu doładowane asynchronicznie przez AJAX. Jeśli natomiast chodzi o luki w historii (rok temu czytałem post, ale dziś go nie widzę), to moderator może oznaczyć stare posty jako ukryte (http://lifehacker.com/5868411/how-to-use-facebooks-new-timeline-feature-and-hide-your-embarrassing-old-posts). Jeśli nie chodzi o żadne z tych, to będziesz musiała bardziej się wysilić w opisaniu zagadnienia.

Chodzi mi o techniczne ukrycie starszych postów. Wiesz może dokładnie jak to jest robione?

Tak jak napisałem, to jest zrobione z użyciem AJAX. Event, który decyduje kiedy odpalić asynchronicznie wykonywany kod uaktywnia się, kiedy okno zostanie przesunięte do krawędzi (+ jakiś nie wielki margines). Następuje strzał do serwera, który pobiera treść i wstrzykuje ją w drzewo DOM. Dodatkowo podejrzewam, że podciągana nie jest tylko aktualnie wyświetlana treść ale z jakimś buforem około 2-3 ramek, bo działa to płynnie.

 

A czy jest jakaś książka, która mi to potwiedzi?

To musiałby być Worstseller wszech czasów, bo w zasadzie była by to książka o niczym. W Chrome wystarczy, że sobie otworzysz konsolę (F12) przejdziesz na zakładkę Network, przescrollujesz do dołu strony, poczekasz, aż się załaduje dodatkowa treść (testowałem na tej stronie). W logu komunikacji sieciowej będzie widać, że między innymi wywołany był skrypt ajax/pagelet/generic.php. To on jest odpowiedzialny za wczytanie dodatkowej treści. W kolumnie initiator dla tego wiersza będziesz mieć link do kawałka Javaskryptu, który był odpowiedzialny za wyzwolenie zdarzenia. Jednak jego zrozumienie może być trochę jałowe (JS został poddany obfuskacji).