Nie moge zainstalowac nowej karty graficznej

dostalem kart graficzna ATI RADEON 9200 SE i nie moge jej zainstalowac w komputerze- po instalacji sterownikow wymagany jest restart po ktorym karta uruchamia sie tylkow rozdzielczosci 640x480 i 4 bit kolorow i nie da sie tego zmienic. w menadzeze uzadzen jest wykrzyknik i pisze ze brak jest wolnych zasobow sorzetowych zeby to urzadzenie uruchomic- i jezeli chce je uruchomic to musze wylaczyc jakies inne urzadzenie - kod 12(tak pisze pod winxp)

nie wiem jak w win xp mozna zmieniac samemu przerwania wiec zainstalowalem win millenium- i tu temat jest taki sam- tyle ze dowiedzialem sie ze nie ma zadnych konfliktow z urzadzeniami - TYLKO PO PROSTU NIE MA JUZ WOLNYCH ZASOBOW

czy to oznacza ze nie uruchomie tej karty u siebie? czy mozna jakos “uwolnic” dodatkowe zasoby sprzetowe lub dodac wiecej?

plyta to straszny staroc- gigabyte ga-6bxs ze zintegrowanym scsi i pod prockiem pIII550mhz+512 ram - nie mowcie mi ze mam specjalnie zmieniac plyte dla karty graf?

aha- bios mam anjbardziej aktualny jaki wogole sie ukazal (wersja f2c)

a stery od płyty głównej zainstalowałeś? ja miałem cyrki z ati jak sterów od płyty głównej nie zainstalowałem i podobne cuda mi się robiły…

Można spróbować przełożyć do innego slotu karte dzwiękową lub karte sieciową możliwe ze w ten sopsób zluzuje sie jakieś przerwanie IRQ. Można też spróbować wykorzystać sloty ISA i np. tam włozyć jakąś staroć karte sieciową lub dzwiekową , a tak z ciekawości co Ty tam za urządzenia masz w tych slotach PCI wszyskie 4 masz wykorzystane?? najpierw może zresetuj bios poprzez wyciągniecie bateri , może poprzez ten reset zostaną zwolnione jakieś przerwania , abo jeszcze inna opcja coś mi sie przypomniało na BX była mozliwość ustawienia że albo bios miał sie zająć przydzielaniem IRQ albo system , ale z tym to już musisz pokombinować bo nie pamiętam w której zakładce biosu to sie ustawiało

no to tak- do tej plyty nie ma zadnych sterownikow :slight_smile: mowielm ze to staroc- jedynie chyba mozna znalezc intel chipset pack- ale to nie ma zadnego znaczenia

co do urzadzen- to to jest wlasnie smieszne ze ja nic prawie w nim nie mam- mam na pci dzwiekowa (sb64) i lan

oba sloty isa wolne- wiec nie wiem jak to sie dzieje ze ona nie ma zasobow

w sumie to chyba nie chodzi o przerwanie tylko o przydzialy pamieci- czy jak to sie tam nazywa- takie adresy np 00000F- 0100101F- tego jej chyba brakuje

Ale jak sprzęt nie może znaleść wolnego przerwania to również nie otrzyma przydziału pamięci spróbuj przełozyć karty w inne sloty mozliwe że AGP chce wykorzystać to samo przerwanie co któraś karta , pamiętam że na BX też tak kiedyś mi sie zdarzyło , wystarczyło przełożyć bodajże karte dzwiękową w inny slot PCI , Kiedys coś czytałem że najlepiej jak karta sieciowa znajduje sie w najniższym slocie PCI , natomiast slot PCI pod AGP najlepiej pozostawić pusty bo te dwa sloty mogą korzystać z tych samych przerwań , a na BX każde urządzenie musi mieć inne przerwania , dzisiejsze chipsety potrafią jedno przerwanie wykorzystać do kilku urządzeń (kart rozszerzeń)

dopóki nie zainstalujesz sterów do obsługi płyty głównej nie uda ci się odpalić ati… szukaj może ktoś ma, albo na stronie producenta pod konkretny model chipsetu… Jaka to płyta i jaki chipset?

sniper00 aleś sie upar na te stery do płyty , stare płyty jak i nowe na intelu nie wymagają zainstalowania sterowników do chipsetu , a posiadając nagrywarke DVD wręcz jest to niewskazane , nowsze stery do płyt na intelu automatycznie sie wyłaczają kiedy w kompie znajdą nagrywarke DVD zwłaszcza litle-on jednoczesnie informując ze kontynuacja instl. oprogramowania może zakonczyć żywot nagrywarki DVD . Sterowników do intela nie należy instalować do starych płyt gł dlatego że posiadają one w sobie accelerator kanałów IDE , na starych płytach te kanały są są tak jaby jednością co powoduje przyspieszenie działania obu tych kanałów co w konsekwencji może uszkodzić napęd CD lub DVD.

sniper- zbych ma racje- ja akurat sporo czasu spedzilem przxy takich “przedpotopowych maszynach”- i tam tylko jak byl chipset via to sie cos instalowalo- jak intel tak jak u mnie - to nic sie nie wrzuca.

a co do podmianki miejsca kart zrobilem troche inaczej- wyjalem lan i dzwiek i zosawilem sama grafike- i nic z tego- dalej to samo

ale jeszcze pokombinuje z tymi ustawieniami kontroli zasobow w biosie- wiem ze jedno ustawienie daje cala wladze biosowi a drugie powoduje ze wszystko ustawia windows- to jesli sie nie myle to jest ta opcia w biosie- resources controlled by: auto, manual :slight_smile:

bede walczyl dzis jeszcze w nocy pozdrawiam

Złączono Posta : 25.03.2006 (Sob) 10:05

niestety wyglada na to ze ta plyta po prostu nie obsluzy tej karty- mimo moich usilnych prob- i przestawiania w ta i spowrotem wszelakich ustawien w biosie i windowsie- karta nie chce ruszyc- nawet jak jest jako jedyna w komputerze to pisze ze brak jej wolnych zasobow- coraz bardziej sklaniam sie ku opinii ze moja plyta glowna nadaje sie juz tylko na zlom… prawdopodobnie ma to tez zwiazek z tym ze karta ma agpX8 a plyta tylko X2. pozdrawiam i dzieki za podpowiedzi

Złączono Posta : 26.03.2006 (Nie) 18:55

walczylem dalej- nie chcialem sie poddac: wymontowalem z kompa lan i sound- zostawilem tylko vga - na zupelnie nowy dysk (pozyczylem:)) puscilem instalke win xp- i wiecie co? nie udalo sie…

pliki sie skopiowaly, restartnal sie chyba ze 2 razy a potem jak juz byl zainstalowany to byla rozdzielczosc 640x480 i zainstalowana standartowa karta graficzna- wiec puscilem instalke driverow- i znowu- zainstalowaly sie bez problemu ale nie znalala sobie wolnych zasobow… PODDAJE SIE! !!

jak ktos ma jakies sugestie to prosze pisac- ale coraz bardziej sklaniam sie ku temu ze SPRZEDAM KARE ATI RADEON 9200SE - a kupie sobie cos miej wymagajacego…