Notebook nie daje się zahibernować, jak znaleźć przyczynę?

Witam,

Nie mam już siły, szukam i mielę i odpowiedzi znaleźć nie mogę. Mam problem z hibernacją - laptop nie daje się zahibernować. Nie pamiętam dokładnie od jakiego momentu, bo sporo korzystałem z uśpienia zamiast hibernacji, ale teraz jej bardzo potrzebuję. W planie zasilania nie zmieniło się nic:

Ze start - hibernacja też nie działa.

Próbowałem też wyłączyć i ponownie włączyć hibernację przez polecenie powercfg.exe /hibernate off oraz on z prawami administratora. Niestety dalej nic.

Usunąłem Daemon Tools Lite i skasowałem sptd , mimo to, że zawsze hibernacja działała z Daemonem…

Chciałbym uzyskać listę ewentualnych sterowników, które nie pozwalają na hibernację. Proszę o pomoc bo mnie już krew…

System: 7 Professional x86. Przed zaistnieniem problemu nie zmieniałem/aktualizowałem sterowników.

Kuknij do ustawień w BIOSie. Może być zablokowana.

Sprawdź ustawienia rozmiaru pliku wymiany/stronicowania - ma odpowiadać conajmniej ilości fizycznej pamięci RAM.

W Biosie blokady nie ma.

Pamięci mam 4 GB.

Sprawdź w Zaawansowanych ustawieniach zasilania, który proces odpowiada za “budzenie” komputera. Może być ze strony karty sieciowej, WIFI, Blutuf itp.

laszjwrz , Sprawdź w Opcjach zasilania > Plan zasilania > Zaawansowane > Wstrzymaj > i tu sprawdź(jak jest) czy masz Zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego na Wyłącz < - tak ustaw.

Szczerze mówiąc, to już liczyłem na to, że pominąłem ten element lub przypadkiem coś zmieniłem, ale sprawdziłem: zarówno przy działaniu na baterii jak i przy zasilaniu wyłączony

Nie za bardzo wiem o co Ci chodzi, bo nie wiem jak znaleźć listę “procesów odpowiadających za budzenie” :slight_smile:

Czekam na dalsze propozycje, bo w sieci ciężko coś na to dopasować.

Dziękuję i pozdrawiam!

Sprawdź w podglądzie zdarzeń > dzienniki systemu > system > filtruj bieżący dziennik > zaznacz Kernel-Power oraz Power Troubleshooter > ok.

Jeżeli będą jakieś błędy pod Identyfikator zdarzenia to podaj tu.

Spróbuj jeszcze w menedżerze urządzeń dla Myszki , Klawiatury , Karty sieciowej ,Modemu USB - wyłączyć Zezwalanie na wznawianie pracy w właściwościach > zarządzanie energią.

W wierszu polecenia wpisz :

powercfg -energy

> enter powinien pojawić się raport C\Win\Sys32\energy-raport.html <-spakuj,wstaw.

powercfg –lastwake

enter

powercfg –devicequery wake_armed

enter

Podaj zrzuty ekranu.

Oraz w zaawansowanych ustawieniach planu spróbuj ustawić zezwalanie na uśpienie podczas udostępniania multimediów.

powercfg -DEVICEQUERY wake_armed

Wyłączyłem już zezwolenie na wznawianie i komenda nie wyświetla aktywnych żadnych wpisów.

powercfg -lastwake:

Power-Troubleshooter informuje w dzienniku o poprawnym wybudzeniu systemu ze stanu wstrzymania w jaki faktycznie go wprawiałem gdy nie korzystałem z hibernacji.

powercfg –lastwake

Trzeba było robić po tym właśnie nie udanym przejściu w hibernację/wybudzeniu (Mój błąd ,nie dopisałem). A widać że przyciskiem go wybudzałeś

No ale widać również ,że głównym podejrzanym tutaj to jest modem Novatel Wireless Merlin HSPA ( VID_1410&PID_1450&MI_01 ) ,więc napisz jak się mają sprawy po wyłączeniu zawalania na wybudzanie ,są jakieś zmiany ?

Po wyłączeniu wybudzania nie ma zmian. Nie wybudzałem systemu przyciskiem zasilania, sprawa wygląda tak:

  • naciskam przycisk zasilania lub wybieram start - hibernacja

a) ekran się wyłącza, ale komputer pracuje dalej

b) ekran się wyłącza, po czym znowu się włącza (tak jak w przypadku wybudzenia ze stanu wstrzymania myszką w stacjonarnym)

Po wyciągnięciu modemu z komputera i po ponownym uruchomieniu bez modemu problem również nie ustępuje.

powercfg /energy

Może coś jest z samym przyciskiem ,kabelkiem jakimś w środku itp…A może ma to związek z trybem pracy SATA , poruszałeś ten temat ,i chyba ten problem miałeś na myśli .Ponoć w trybie AHCI hibernacja całkiem inaczej pracuje ,tzn lepiej/mniej problemów.

Tamten problem dotyczył komputera stacjonarnego mającego tryb SATA skonfigurowany na IDE. Ten lapek miał domyślnie SATA na AHCI i nic w nim nie grzebałem. Hibernacja działała normalnie i bardzo sprawnie :slight_smile:

Czy to kwestia przycisku… Sam nie wiem, bo gdy korzystałem z trybu uśpienia i skonfigurowałem takową akcję dla przycisku zasilania, to i zasypiał i budził się normalnie, bez szwanków, więc wydaje mi się że problem dotyczy jedynie hibernacji, nie samego przycisku…

U mnie w opcjach zasilania na stacjonarce - Zezwalaj na stan uśpienia hybrydowego na Włącz ,powodowało podobną sytuacje ,system nie hibernował się ,inicjował tryb tak mi się wydawało ,ale coś go trzymało ,przestawienie na wyłącz - problem zniknął jak ręką odjął .Spróbuj ten tryb przestawić na Włącz ,na lapku to może inaczej wyglądać i zapewne tak jest.

Wrzuć ten raport (powercfg -energy) .Oraz podaj info z komendy :

powercfg -a

powercfg -a

powercfg -energy daje obszerny plik .html, który po wklejeniu na serwis typu wklej traci spójność i jest mało czytelny. Załączam:

energy-report.html

Jak coś nie idzie, to wyśle do inny serwer. Pozdrawiam!

Opcje zasilania > Ustawienia USB > Ustawienie wstrzymania selektywnego USB i tu poeksperymentuj z Włączone i Wyłączone.

Sprawdź w BIOS czy możesz ustawić suspend w tryb S3 !

Powywalaj z urządzeń USB pole : Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera;

Odznacz : Główny koncetrator USB -> Zarządzanie energią -> Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii.

Miałem podobne objawy na jednym z komputerów stacjonarnych (żadna z “podpowiedzi” w tym temacie nie pomogła) ,pomogło …

"menadżer urządzeń -> kontroler hosta VIA 1394 zgodny z OHCI -> zarządzanie energia i zaznaczyć “zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu zaoszczędzenia energii” .