Od jakiego języka zacząć programować Java vs. Delphi

Witam, zamierzam nauczyć się programować i teraz nasuwa mi się myśl od jakiego języka zacząć? Który będzie najlepszy na początek Delphi czy Java? Pozdrawiam!

Jak chcesz się uczyć programowania bo wybierasz się na studia w Polsce to C/C++, jeśli chcesz się nauczyć programować bo wydaje Ci się to interesujące i znasz w miarę dobrze angielski to java. Jest dużo materiałów, gotowych rozwiązań, bibliotek. IDE typu eclipse czy netbeans ułatwiają swoimi podpowiedziami rozwiązywanie problemów składniowych itp. przez co łatwiej jest przyswoić język. Java jest stosunkowo prosta i w zasadzie szybko będziesz wstanie napisać coś co daje jakieś widoczne efekty, a to z kolei zachęca do dalszych działań. Polecam zaczynać od:

http://docs.oracle.com/javase/tutorial/

Najpierw od sekcji “Trails Covering the Basics” :wink:

Pomyślałem, poczytałem i doszedłem do wniosku, że czas najwyższy na C++. Mam nadzieję, że wyjdzie mi to wyłącznie na dobre.

Według mnie Java jest najbardziej uniwersalna i ma największe możliwości. Do tego jest stosunkowo łatwa, ma frameworki, nie ma problemu z pisaniem aplikacji okienkowych oraz sieciowych i są dostępne przyjemne IDE.

Ja co prawda kończyłem sieci ale u nas na polibudzie to głównie JAVE sie ciśnie i webowe języki (w tym też JAVE ;p)

Gdyby Cie interesowałe pisanie jedynie pod WIN to IMHO C# i .NET wymiatają pod względem prostoty pisania.

C/C++ bym się interesował bardziej pod automatyke/mikrokontrolery lub inne dziwne środowiska uruchomieniowe (choć jeżeli chodzi o dziwne platformy to i tak chyba lwia część należy do M$ “Embedded”)

pzdr

A potem trafi na UWr i okaże się, że lepiej, gdyby zaczął od Haskella i Prologa.

To jest standardowa funkcja każdego sensownego IDE do dowolnego języka.

A także niesamowicie rozwlekła.

To jak w każdym języku i frameworku, które oferuje jakieś środowisko RAD.

Wszystkie Twoje argumenty pasują do różnych języków i technologii.

Ale czemu niby jedynie pod Windows? Aplikacji WWW nie obchodzi, czy ją uruchamiasz na Ubuntu, Win98 czy starej pralce wirnikowej, byle tylko była przeglądarka. :wink:

Moim zdaniem czep się Javy. Z uwagi na swoją przenośność dużo firm przenosi się/pracuje na Javie.

Co do samego programowania, język jest rzeczą drugorzędną. Uważam, że na pierwszym miejscu stoi algorytmiczna/analityczne myślenie. Bo co z tego, że znasz jakiś język jeżeli nie będziesz wiedział/miał pomysłu jak rozwiązać jakiś problem.

Jeśli chcesz iść na UWr gdzie rzekomo uczą Haskella i Prologa - nie rób tego, strata czasu.

W takim razie nie udało mi się pracować z sensownym IDE do C/C++, gdzie połowa developmentu to zabawa z analizą błędów kompilatora. Ani Visual Studio 2010 ani eclipse z pluginem do c/cpp, ani Netbeans z c/cpp nie jest nawet w połowie tak intuicyjny jak Quick Assist do javy.

Nie sama Java jest rozwlekła, a biblioteki które można do niej znaleźć. Język składniowo jest prosty i czytelny. Brak wskaźników i walczenia z alokacją/dealokacją pamięci ułatwia naukę.

Tak bo w gruncie rzeczy na końcu zawsze powstaje program, więc nic dziwnego że są podobieństwa. Jednak jakieś różnice pomiędzy językami programowania są, mi ze wszystkich które poznałem najłatwiej było przyswoić jave, dlatego dziele się doświadczeniem i polecam ten właśnie język. To że opinii na ten temat będzie mniej więcej tyle ile istniejących języków programowania to norma, dlatego nie mam zamiaru się wdawać w dyskusje co jest lepsze pepsi czy cola.

Ze wszystkich dostępnych platform na stare pralki wirnikowe nie udało mi się znaleźć żadnej z dobrym wsparciem dla ORM co trochę utrudnia pisanie aplikacji MVC, ale to już taki mały minus :slight_smile:

Pozdrawiam.

Nie rzekomo, przedmiot “programowanie” opiera się na tych właśnie językach.

Dlaczego poszerzanie horyzontów nazywasz stratą czasu?

Racja, zapomniałem napisać, że to stwierdzenie dotyczy normalnych języków.

Java składniowo jest rozwlekła w porównaniu chociażby z C# czy Scalą.

Szukasz problemów na siłę, MVC nie ma żadnego związku z ORM.