Odciążenie Visty

Czy możecie polecić mi jak mogę odciążyć Vistę? Zrobiłem defragmentacje, z msconfig odznaczyłem niepotrzebne programy, ale co jeszcze? Strasznie wolno się ładuje, a że jest to Vista jaką dostałem przy zakupie laptopa, to nie mogę przeinstalować.

Możesz jeszcze powyłączać zbędne usługi systemowe. Na tej stronie masz podane w tabeli co można wyłączyć, bez szwanku dla działania systemu. Stronka jest po angielsku, ale myślę, że z tym problemu nie będzie (w razie czego zawsze można posiłkować się tłumaczem google’a ;)).

Jeżeli jest to laptop, to radze Ci zainstalować na swój klucz z płyty dvd. Gwarantuję, że odczujesz znaczna różnicę. Pamiętaj tylko, żeby po instalacji systemu zadzwonić do Microsftu i przeprowadzić aktywację. Jeżeli tego nie zreobisz, system po 30 dniach zablokuje się.

…kolejność działań ma znaczenie !

1.Odintaluj niepotrzebny soft ( porządnie tym programem Revo Uninstaller )

2.Oczyść dysk i rejestr systemowy ( jak ogarniasz angielski dobre programy w wersji trial wystarczą Vista Manager i Reg Organizer )

3.Defragmentacja rejestru systemowego

4.Restart Systemu

5.Defragmentacja dysku ( porządnie to zrobi Defraggler )

6.Optymalizacja autostartu ( zostawiasz to co niezbędne i systemowe )

7.Start ze wszystkich rdzeni procesora ( ustawisz w msconfig. )

8.Optymalizacja usług systemowych ( Przywracanie systemu i indeksowanie warto wyłączyć mocno obciążają system )

a)Przywracanie wł. przed zmianami które mocno ingerują w system !

9.Najważniejsze ! Konfiguracja usługi wstępnego ładowania procesów do pamięci operacyjnej,domyślnie ładuje wszystko

po przeładowaniu zpowalnia system zamiast przyspieszyć.

a)trzeba wyczyścić pamięc ( folder C:\Windows\Prefetch i C:\Windows\Prefetch\ReadyBoot z wyjątkiem plików konfig. )

b)klawisz win +R w polu wpisujemy regedit i odpala się edytor rejestru

c)przechodzisz do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters i ustawiasz parametry EnablePrefetcher na “2” i EnableSuperfetch na “2” po zapisaniu restart kompa .

Po takiej optymalizacji Vista startuje w minutę nawet na lapkach !

Optymalizuje systemy Windows na codzień postanowiłem tutaj się podzielić moją wiedzą :slight_smile:

pocztarafcio@onet.pl ,

7.Start ze wszystkich rdzeni procesora ( ustawisz w msconfig. )

Ten punkt to jest mit. Ta opcja służy do diagnostyki, a nie przyspieszania systemu. Zresztą sam sobie odpowiedz na pytanie dlaczego Microsoft miałby ograniczać Windowsowi ilość wykorzystywanych rdzeni procka?

Dodane 26.11.2011 (So) 13:52

Źródło: http://pclab.pl/art43293-4.html

…i posypały się linki :wink:

start ze wszystkich rdzeni ma na celu bardziej rozłożenie obciążenia na cały procek przy starcie niż wpływać

na ogromny wzrost wydajności ! Trzeba samemu potestować .

Hmm…baza wiedzy Microsoft. Podali kiedyś minimalne parametry dotyczące Visty jak powstała :

-zegar 800MHz

-ram 512MB

-hdd 20GB

-grafa Super VGA

Praca Visty z takimi parametrami to porażka !

Pozdrawiam i proponuje samemu wszystko testować :wink:

pocztarafcio@onet.pl , jeszcze raz powtarzam, ta opcja służy wyłącznie do celów diagnostycznych.

Diagnostyka ,nie diagnostyka ,placebo czy nie placebo ,jednak coś daję :wink:

Proponuje teścik :

Zapisz jako reboot.vbs

Uruchom dwuklikiem > potwierdź restart.

Bez znaczenia :

22oxc.JPG

Z zaznaczeniem x2 rdzenie:

222xc.JPG

Jakie wyniki u was ?

Dzięki za odpowiedzi, ale mam jedno pytanie

w 9 to mam powywalać zawartość tych folderów? oprócz tego jednego pliku? Kompletnie usunąć?

uphate , ja mam zostawione (w razie w) to :

Przechwytywanie__.JPG

1.Najpierw zatrzymujesz ,potem wyłączasz : Usługę wstępnego ładowania do pamięci .

2.Następnie dokonujesz zmian w rejestrze

3.Usuwasz pliki *.pf

Restart

A to usługi które np ja mam permanentnie wyłączone , jednak to zależy od tego co jest komu potrzebne a co nie ,tu nie ma uniwersalnej listy:

Przechwytywanie___.JPG

w Vista Manager :

Duża fotka : http://www63.zippyshare.com/v/7706283/file.html

+To co uznasz za stosowne+Startup (przycisk Save służy do zapisu :wink: )

pocztarafcio@onet.pl , mamy podobny system optymalizacji :wink:

…@Łukash usługi to masz okrojone na maxa :wink:

widze że używasz programu TuneUp Utilities , mam pełną wersję 2007 ,taki kombajn twek ,używam do tuningu XP i Visty :wink:

Łukash, ja mam 85 sekund bez jakiejkolwiek optymalizacji, a sprzęt z pewnością mam gorszy od Twojego. :stuck_out_tongue_winking_eye:

image_id: 4164

Piotr92 , chodziło o screen “przed” i “po” :stuck_out_tongue:

Mój czas zamykania i uruchomiania wydłuża av,zemana,admuncher,defender +parę niestandardowych usług. Ale tak ma być i “od nowości” nie było szybciej,a było i 20-40 glizd - teraz jest 6.5 :slight_smile:

@pocztarafcio@onet.pl mam TuneUp Utilities 2011

Łukash , to jak tak bardzo Cię interesuje, to miałem 76 po ustawieniu na dwa, tak więc chyba faktycznie należy przyznać rację, że jednak to coś daje.

Moja vista startuje po 348 sekundach, pomóżcie nie mam kasy teraz na kupno siódemki, a ta vista jest na laptopie wgrana

Zrobiłem tak

defragmentacje dysku, rejestru,

wyłączyłem usługi zbędne, w autostarcie też,

uruchamiam z dwóch rdzeni,

logi rzuciłem OTL i oczyszczony został

indeksowanie wyłaczone

rejestry oczyszczone

jakieś “cudowne” programy na przyspieszanie instalowalem ale nic nie dawało

. Co mogę zrobić? Jeszcze dwa miesiące temu aż tak wolno się nie uruchamiał. Mam ccleaner i co mogę ustawic do czyszczenia aby nie usunąć prywatnych jakiś rzeczy co się przeglądało itd. tylko co tam ustawic żeby usuneło stare jakieś pliki obciążające system?

Dodane 18.12.2011 (N) 11:21

W tle mam 65 procesów to strasznie duzo moim zdaniem, przynajmniej w porównaniu do XP

Dodane 18.12.2011 (N) 11:23

Mam seriala visty pod laptopem, i skad moge sciagnac viste i zainstalowac zeby dalej była oryginalna? i da się tak?

Mam

Owszem będzie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie komuś kto ma orygnalny nośnik dać czystą płytę dvd i poprosić o przekopiowanie, bo ta Vista z internetu może mieć jakąś niespodziankę w środu, albo aktywator, który uniemożliwi Ci aktywowanie systemu na własny klucz.

Dodane 18.12.2011 (N) 11:33

Ewentualnie możesz zrobić tak, że poszukać torrenta, gdzie jasno jest napisane, że obraz pochodzi z MSDN’u, pobrać i po pobraniu wejść na stronę MSDN i porównać sumy kontrolne pobranego obrazu z tymi na stronie MSDN. Jeżeli się zgodzą, masz 100% pewności, że obraz jest w takim stanie w jakim wypuścił go Microsoft i nikt przy nim nie majstrował.

To poszukam czegoś, jak ktoś by miał jakiegoś linka to proszę o przysłanie bo żeby Vista ładowała się tyle to nie mam siły już do tego. Chyba już nie opłaca się nic w niej grzebać tylko zainstalowac nową. problem tez jest bo jest jedna partycja duża i jak zainstalować na nowo nie formatując. Proszę o dalsze porady.

Dodane 18.12.2011 (N) 11:42

a jakbym kupował siódemkę to jaką kupić dla laptopa 2 rdzeniowego, 2gb ramu? Bo wiem, że sa różne wersje

Cleaner >

System : Kosz > tymczasowe > schowek > zrzuty pamięci > fragmenty plików > raportowanie błędów.

Programy > W przeglądarkach możesz zaznaczyć tylko “Tymczasowe pliki” i “Pamięć podręczna”

Rejestr : Wszystko zaznacz.

Długo…

Też mi się tak zdaje ,w porównaniu do 43 moich.

Pytanko ,Service Packi 1 i 2 zainstalowane ?

Po instalacji SP usunięte pliki kopii zapasowych ? Aby je usunąć należy w wierszu polecenia uruchomionym jako admin wpisać (po SP1) :

Kliknąć Enter > następnie T i znowu Enter.

To samo (po SP2)

Enter > T > Enter

Witam !

Sprawdzałeś System ,może jest zainfekowany ?

Przeskanuj procesy (polecam Eset SysInspektor) , potem skanuj system online polecam Eset OnlineSkaner. ( trzeba wył. antywira działającego w

systemie ) :wink:

Vista to dobry system , chcesz kupować 7 ?

…Eetam strata kasy :wink: Powalcz :slight_smile:

mam service pack 2, skanowałem system różnymi programami i nic, przeskanuje jeszcze tym estem

Dodane 18.12.2011 (N) 17:54

jak wam skopiować jakie mam procesy? pozatym strasznie dużo zadań mam w harmonogramie zadań chyba też kolo 65 i nie mogę ich wyłączyć

Dodane 18.12.2011 (N) 17:58

wchodze w wiersz poleceń i co mam dalej zrobić żeby usunąć te pliki? I co to da oprócz wolnego miejsca

w ccleaner wywaliłem to co kazałes zaznaczyć, a pliki prefetch?