Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego

Witam. Dziś utraciłam prawie 1000GB plików i chciałabym odzyskać chociaż część z nich. No ale od początku…

Korzystam na co dzień z systemu Ubuntu (jest to mój jedyny system). Dziś postanowiłam jednak, że zmienię go na Linux Mint 13. Ściągnęłam obraz, wypaliłam, zainstalowałam formatując cały dysk (wszyściutkie dane trzymałam na dysku zewnętrznym). Po zakończonej sukcesem instalacji, zrestartowałam komputer, a tu ciągle Ubuntu. Po chwili zastanowienia zdałam sobie sprawę, że Mint’a zainstalowałam na swoim dysku zewnętrznym, usuwając przy okazji wszystkie dane na nim zawarte… Zawsze, gdy robiłam cokolwiek, co mogłoby w najmniejszym stopniu zagrozić danym, wyłączałam dysk, jednak dziś mam dosyć ciężki dzień i o tym zapomniałam. I nie mam pojęcia, ale jakimś cudem nie zauważyłam, że to właśnie ten dysk wybrałam jako docelowe miejsce instalacji nowego systemu…

Około 600GB to były filmy, seriale i muzyka - na tym tak bardzo mi nie zależy, bo w końcu mogę to odtworzyć. Natomiast zajmuję się hobbistycznie fotografią i miałam tam kolekcję około 300GB zdjęć, których nie mam nigdzie indziej i utrata ich byłaby dla mnie po prostu koszmarem… Poczytałam trochę i chciałabym zrobić to przez testdisk, tylko nie bardzo wiem, jak. Zdaję sobie sprawę, że jest mnóstwo poradników, jednak wolałabym, aby ktoś znający się na rzeczy pomógł mi bezpośrednio w moim problemie. Jeśli byłoby to potrzebne to mam drugi dysk 1TB, zakupiony jakieś 2 tygodnie temu, jeszcze nieużywany.

Także w skrócie:

Chcę odzyskać dane z dysku zewnętrznego 1TB, na którym aktualnie jest omyłkowo zainstalowany Linux Mint, na swoim PC’ie mam Linuxa Ubuntu, w razie potrzeby posiadam drugi, zapasowy dysk zewnętrzny 1TB.

Od razu proszę o nie pouczanie mnie na temat robienia kopii zapasowych ważnych plików - na tą chwilę nie ma to już znaczenia. Wyciągnęłam lekcję na przyszłość, ale teraz bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

1 polubienie

http://www.komputerswiat.pl/testy/progr … anych.aspx

poczytaj może się coś przyda

Witaj

może to będzie dobre

http://traxter-online.net/testdisk-phot … ie-danych/

http://www.bezpieczenstwosystemow.pl/in … pic=2948.0

Zanim zaczniesz cokolwiek robić z dyskiem, to polecam poblokować Ci porty USB w taki sposób by dysk podłączany był tylko do odczytu. W tym momencie będziesz miała pewność, że nie nadpiszesz sobie danych ponownie, przy próbie ich odzyskania.

Co do programików do odzyskiwania danych poleciłbym spróbować Recuva , do ściągnięcia w portalu.

Aha jest też jeszcze Easeus Data Recovery Wizard, ponoć dobry chodź sam nie korzystałem.

1 polubienie

Okej, skanował się wczoraj od 15 do 23, a później włączyłam odzyskiwanie. Od 12 godzin odzyskało się 31 GB, czy to zawsze jest aż tak mozolny proces? W takim tempie to potrwa ponad 2 tygodnie.

Ponadto odzyskuje się już od 11,5 godziny jeden folder, który się zwie usr. Dziwne, bo to folder z systemu plików, a na dysku, z którego odzyskuję, nie miałam takiego folderu. Domyśliłam się, że może powstał na tym dysku pondczas instalacji Mint’a, ale ma 2,5GB, a ten “odzyskany” jak na razie ma prawie 30GB i wciąż się kopiuje… I są w nim jakieś dziwne pliki, których nie ma nigdzie indziej. Skąd to jest? Czy mogę jakoś zatrzymać proces kopiowania i znowu powrócić do listy plików w celu wybrania już bezpośrednio folderu “zdjęcia” i skopiowania go? Bo na tym mi najbardziej zależy, z utratą reszty się już pogodziłam, nie chce tego odzyskiwać 2 tygodnie…

Tak, proces odzyskiwania danych może tyle trwać i być mozolny. Co do folderu usr, może to być już folder z Mint’a, może program próbuje odzyskać wszystko co jest na dysku nawet pliki istniejące. Raczej nie widzę przeciwwskazań, by przerwać proces i spróbować odzyskać zawartość folderów, które Cię interesują, na pewno skróci to czas samego procesu odzyskania danych.

Ale napisałam, że folder /usr ma na Mint 2,5GB, a ten “odzyskany” ma już ponad 30GB. A przed instalacją Minta nie było Linuxa na tym dysku. Dlatego mnie to dziwi.

I jak mam przerwać ten proces, abym nie musiała jeszcze raz wykonywać listy plików? Trwało to 7 godzin…

Jak przerwiesz proces, to niestety raczej będziesz musiała jeszcze raz wykonać listę plików ;/ Co do wielkości tego folderu to jedyne co do głowy mi przychodzi, to jak masz możliwość to zobacz w programie co on tam “widzi”.

możesz sprawdzić tym

http://pobierz.pl/porada/jak-odzyskac-usuniete-pliki

tylko sama piszesz,że tam jest 300GB zdjęć to jednak musi potrwać

Pisałam, że mam linuxa - recuva jest tylko na windowsa.

Czy po zatrzymaniu procesu odzyskiwania nie nadpiszę sobie żadnych plików?

Teoretycznie nie powinny się nadpisać żadne dane, bo programy do odzyskiwania danych z reguły wymagają podania innej lokalizacji (dysku), do której mają się dane odzyskać, ma to zapobiegać nadpisywaniu się danych. Dlatego też na początku wspomniałem o zablokowaniu portów USB, żeby dysk był tylko do odczytu. Wtedy była by 100% pewność, że nic się nie nadpisze.

PS. Dysk zewnętrzny zawsze możesz podpiąć do komputera z Windowsem, wtedy będziesz miała większy wybór programów.

Czytałam o tym wczoraj sporo i doczytałam, że przez linuxa odzyska się więcej plików… nie bardzo wiem, na czym to polega.

Niestety nie mam opcji podpięcia dysku do komputera z windowsem, bo mam aktualnie pożyczonego laptopa, z którego nie mogę korzystać cały czas.

Dobra, Postanowiłam zatrzymać proces, ale nie bardzo wiem jak, bo nie ma takiej opcji, “q” (quit) nie działa, więc czy mogę po prostu zamknąć terminal i przerwać proces? Po zatrzymaniu zrestartowałabym komputer i stworzyłabym listę jeszcze raz, teraz włączyłabym odzyskiwanie tylko najważniejszych plików. Co o tym sądzisz?

Trudno mi powiedzieć jak to może wpłynąć proces odzyskiwania danych ;/ Tak jak pisałem wyżej teoretycznie nic nie powinno się stać, bo ty tylko dane odczytujesz, ale w życiu różnie bywa. Jestem użytkownikiem Windowsa i przy odzyskiwaniu danych korzystam raczej z programów dostępnych pod Windowsa, więc tu trudno mi się trochę wypowiadać jak to wygląda w Linuxie ;/

http://osworld.pl/odzyskiwanie-plikow-pod-linux-unix/

Dziękuję za te wszystkie linki, ale ja już wiem, jak przejść przez proces odzyskiwania - proszę tylko o odpowiedzi dotyczące zatrzymania odzyskiwania i włączenia jeszcze raz. Byłabym wdzięczna, gdyby ktoś znający się na działaniu programu testdisk udzielił mi odpowiedzi.

http://forum.cgsecurity.org/phpBB3/interruption-of-file-recovery-t884.html

wg. tego wątku na forum TestDisk’a można przerwać proces odzyskiwania.

Dobra, przerwałam odzyskiwanie, uruchomiłam ponownie komputer i przy włączaniu widzę tylko “POZA ZAKRESEM PRACY” i nic się dalej nie dzieje. Czy mam odpalić linuxa przez LiveCD i zmienić jakoś ustawienia grub’a? Czy można to ominąć w inny sposób?

Komunikat ten kojarzy mi się tylko z jednym, a mianowicie monitor nie potrafi wyświetlić obrazu ze względu na rozdzielczość i odświeżanie.

Dobra, postanowiłam w wersji testowej odzyskać. Także zamontowałam dyski, odpaliłam Mint’a z LiveCD, po Deepersearch były dwie partycje - bootowalna Linux i Linux Swap, no to wiadomo, podświetliłam tą pierwszą i nie widzę żadnych moich plików na tej liście, a jedynie katalogi, które powstały po formacie dysku zewnętrznego… Dodaję screena. I co teraz?

4387813900_1348775194_thumb.jpg

Niestety dalej nie jestem Ci w stanie pomóc, bo nie odzyskiwałem nigdy danych za pomocą linuxa i testdiska ;/