Ograniczenie ładowania baterii notebooka - program?

W firmie kupiliśmy ostatnio lapka Sony i jest na nim zainstalowana jedna rewelacyjna rzecz - funkcja przedłużania życia baterii. Mam tak ustawione, że po przekroczeniu zadanego pułapu naładowania baterii (np 50% lub 80%) wyłączane jest dalsze jej ładowanie. Laptop działą wtedy tylko z kabla i już nie ładuje baterii dalej.

W moim przypadku - gdy 70% czasu pracy laptopa siedzę w biurze jest to rewelacyjne rozwiązanie. Może w końcu nie będę musiał kupować nowych baterii co rok…

Pytanie czy zna ktoś z Was może program dający tę samą funkcjonalność na WindowsXP? Chciałbym zainstalować to sobie na prywatnym netbooku.

Nie wiem czy jest to takie rewelacyjne rozwiązanie… myślałem, że chodzi właśnie o to, żeby ładować laptopa od 100% i potem wykorzystywać do 0%…

A ty tym sposobem tak tego nie możesz robić

no właśnie takie ładowanie o którym mówisz najszybciej zabija baterię. Plus ładowanie non-stop przy pracy na kablu.

A dodatkowo jeszcze gdy np w pełni naładowaną baterię zostawia się na dłuższy czas poza urządzeniem.

Zresztą polecam przeczytanie artykułu nieżyjącego już niestety, świetnego dziennikarza Rysia Sobkowskiego na PCLab:

http://pclab.pl/art26289.html

Praca na kablu wygląda tak: ładujemy do 100%, poziom spada do 99% i znowu ładujemy do 100%. Co ok 2 minuty następuje ładowanie baterii czyli 30 cykli na godzinę pracy. Jeśli żywotność baterii to 10 000 cykli to policz sobie jak szybko zabijesz baterię. W Sony system jest bardzo dobry: ogranicza liczbę cykli nawet do mniej niż jednego na godzinę.

Oczywiście, to ustawienie można wyłączyć i wtedy by zachować sprawność akumulatora należałoby wyłączyć go po naładowaniu i podłączać ponownie gdy poziom spadnie do 5%. Częste wkładanie i wyjmowanie wtyczki oprócz tego, że jest niewygodne także niszczy gniazdo.