Opcja adresowania DHCP/IP. Konfiguracja AP i Routera

Witam.

Potrzebuję rozbudować swoją sieć o Access Point, żeby móc podłączyć telewizor oraz dekoder telewizji cyfrowej.

Mój router Linksys WRT160N rozdziela sygnał po kablu i bezprzewodowo. Access Point Edimax EW7209APg ma łączyć się z nim bezprzewodowo i po kablu do TV i Dekodera.

W instrukcji AP pisze:

I tu leży problem. Za Chiny nie mogę zlokalizować tej opcji w routerze.

I pytanie dodatkowe. Do wyboru są tryby (mode)

Który z nich, powinien być zaznaczony, żeby działał tak jak to sobie wymyśliłem :slight_smile:

  1. Menu System Utility

  2. Bridge Mode (Point to Point)

ad1. nie mam czegoś takiego w panelu routera.

Możesz zapodać screen z panelu? Mam wrażenie, że nie mówimy o tym samym modelu Edimax :slight_smile:

A… widzisz. Źle zrozumiałem :slight_smile:

Mam, oczywiście, że jest.

Oki. Porobię screeny ustawień Routera i AP. Może ktoś to będzie potrafił poskładać. Niestety, jakakolwiek próba konfiguracji przeze mnie tych urządzeń kończy się niepowodzeniem - znaczy, nie działa :lol:

Router - gallery/album.php?album_id=368

Access Point - gallery/album.php?album_id=369

Sortowanie --> Tytuł obrazu --> rosnąco.

Znikam na razie, idę naprawiać laptopa z Vistą znajomemu :slight_smile:

Mam jeszcze jedno dodatkowe pytanie: czy będziesz łączył się do wifi jakimś urządzeniem np. laptopem?

Jeżeli chodzi o Access Point, to chciałbym, żeby taka możliwość była, oprócz tego, że kablem będzie podłączony TV i Dekoder. Czasem ktoś przychodzi z urządzeniem wifi, a z routera czasem jest słaby sygnał w mieszkaniu poza najbliższym otoczeniem pracowni (ściany).

To w takim razie najlepszy będzie jak ustawisz AP w trybie WDS.

Co do ustawienia IP w AP należy ustawić go tak aby znalazł się w w Twojej sieci LAN (tj. zgodnie z adresacją, nie jest to konieczne ale wygodne jeśli trzeba będzie coś zmienić w konfiguracji). Wracając do konfiguracji mostu WiFi, mniemam że wygląda to tak:

[ISP]---[ROUTER + WiFi] )))) (((( [AP EDIMAX]----[LAN2]

                |

             [LAN1]

Router działa w trybie Infrastructure/AP

AP musisz ustawić w tryb Repeater lub Bridge-WDS

Wówczas AP bedzie działał jako AP-Klient i AP jednocześnie. Bardzo podobnie działa Bridge-WDS.

W przypadku Bridge’a należy podać MAC WiFi routera, w przypadku trybu Repeater wystarczy SSID Routera.

Jeśli potrzebujesz łączności LAN1 z LAN2 prawdopodobnie zadziała tryb Bridge

W przypadku trybu Repeater wzmocnisz sygnał Routera ale nie jestem już taki pewny co do łączności LAN1 z LAN2…

Tak to mniej więcej wygląda, jeśli chodzi o schemat.

Niestety, próba zasatosowania się dotych porad spełzła na niczym. Nie chce zadziałać. Nie wiem, może po prostu źle wpisuję dane w panelu administracyjnym access pointa? Wpisanie potrzebnych danych powoduje utratę połączenia z AP i czasami zmusza do resetu do ustawień fabrycznych.

Próbując skorzystać z AP przez urządzenie WIFI pojawia się info, że nie można nawiązać połączenia, bo nie znaleziono sieci WLAN, lub brak odpowiedzi bramy

Hmm, możesz połączyć się z Routerem w trybie AP Client?

Witam.

Poszło :slight_smile:

Zrobiłem reset do ustawień fabrycznych i skonfigurowałem AP od nowa według Twojej sugestii - Universal Repeater.

gallery/image_page.php?album_id=369&image_id=2136

Po wpisaniu ręcznie Root AP SSID pojawiła się możliwość sklonowania ustawień Routera - właściwie sieci WIFI, która już działała.

gallery/image_page.php?album_id=369&image_id=2137

Od tego momentu wszystko ruszyło. Prawdopodobna przyczyna poprzednich niepowodzeń to wpisany/klonowany/domyślnie ustawiany WLAN MAC (zostawiłem ten ustawiony na same zera) lub zwyczajne “pomieszanie” jakie nastąpiło przy zmianie ustawień i sprzęt “oszalał”. Wprowadziłem jeszcze w nowej sieci zabezpieczenia i gotowe.

AP bez problemu pozwala łączyć się przez WIFI innym urządzeniom. Bez problemu również rozdziela sygnał po kablu - mogę się połączyć z siecią domową zarówno przez telewizor jak i korzystać z dodatkowych opcji w dekoderze tv.

Dziękuje serdecznie za poświęcony czas i konstruktywną pomoc.

=D>

Cieszę się iż mogłem jakoś pomóc.

:slight_smile:

Dziękuję Wam za poruszenie tematu. jutro się za to zabiorę… Jeżeli coś nie wyjdzie, to napiszę, mam nadzieję, że pomożecie… I od razu mam takie pytania, gdzie znaleźć SSID routera i czy nie można połączyć AP w trybie Bridge-WDS??

Dodane 24.12.2009 (Cz) 11:52

Znalazłem SSID. Przecież to proste…

Ale mam następny problem.

Czy nacisnąć Clone MAC? Jeśli to robię to wyświetla mi adres fizyczny komputera do którego połączony jest EDIMAX.

Gdy naciskam Select Site Survey, to widać moją sieć i ją zaznaczam. Jednak w zakładce Home przy Wireless Repeater Interface Configuration nie wyświetla mi BSSID mojego routera. Może to jest problem…?

  1. Bridge-WDS może okazać się mało wydajny… Zwykle stosuje się ten tryb w połączeniach typu Point-MultiPoint.

  2. Naciskanie CloneMAC nie jest konieczne, wręcz niewskazane,

  3. Raczej tak, da się to jakoś skonfigurować ręcznie (wpisując SSID lub adres MAC Routera)?

Ciekawe jak jest u Monczkina…

Nie można tego wpisać ręcznie. wyświetla się BSSID, gdy naciskam na Select Site Survey, ale nie wpisuje tego do panelu Home.

Gdy skonfiguruje już AP to mam w połączeniu sieciowy kompa dać, żeby uzyskał adres IP automatycznie?

Dla informacji, router mam: PLANET ADW-4401

Witam,

mam podobny problem. W jednym pokoju mam router Netgear WGR614 który jest podpięty kablowo z Internetem.

W drugim pokoju mam TV i nBoxa które chce podpiąć po kablu z internetem przez TP-Link TL-WR543G który teoretycznie ma funkcje pracy jako AP.

Niestety pomimo wielu moich prób konfiguracji nie udało mi się połączyć telewizji z netem.

Możecie mi podać parametry jakie powinienem ustawić w obu routerach? Niestety skończyły mi się pomysły :frowning:

Z góry dzięki za pomoc.

wgr 614 zostaje nieruszony, a TP Link powinien pracować jak “karta wifi z interfejsem ethernet” czyli według mnie APC.

Co do szczegółów nie wiem co oferują panele konfiguracyjne i co trzeba zapewnić tym odbiornikom (np port forwarding / triggering itd)

Pozdrawiam