"Out of range" Za duża rozdzielczość?

Witam.

Zaczeło się tak, że ustawiałem ustawienia grafiki w Simsach 2 i ustawiłem troche za wysoką :frowning: wyskoczył napis “Out of range” odczekałem z 20s z nadzieją że wszystko wróci do normy tak jak jest w przypadku Windowsa, niestety napis był dalej więc zresetowałem kompa i wszystko wlączało się normalnie do czasu gdy ładował się Windows i wyskoczył znów ten felerny napis “Out of range”. Tryb awaryjny włącza sie normalnie tyle, że w rozdzielczosci 600x800 i nic nie da sie zmienic. Podłączałem monitor do innego kompa wszystko działało normalnie lecz zmiana rozdzielczosci na tym kompie nie pomogła na moim, wiec podłączyłem mojego kompa pod inny monitor i też wszystko działało i znów zmiana rozdzielczosci nie pomogła.

Proszę o pomoc.

Pozdro.

Klawisz F8 przed startem systemu uruchomi dodatkowe menu, gdzie wybierasz opcję “standardowa VGA” lub “ostatnia dobra konfiguracja” co uruchomi system z podstawową kartą graficzną. Będziesz mógł zmienić rozdzielczość na najmniejszą a potem powrócić do poprzedniej grafiki i ustawić odpowiednią, prawidłową rozdzielczość

Może to nie rozdzielczość jest winna a np. odświeżanie?

Podłącz inny monitor i zmniejsz odświeżanie do np. 60Hz.

Sprawdź czy pomogło i daj znać :slight_smile:

Niestety po wpisnieciu F8 wyskoczlo menu ale nie bylo tam opcji “standardowa VGA” a “ostatnia doba konfiguracja” pomogla ale zaraz po pojawieniu sie pulpitu znow pokazalo sie “Out of range” a czestotliwosc odswierzania jest ustawiona na 60Hz to jest u mnie najnizsza.

Tak sobie głośno myślę - nie masz jakiegoś automatycznego programu do obsługi karty graficznej, który zmienia Ci rozdzielczość? Proponuję wejść w trybie awaryjnym i wyłączyć wszystkie usługi poza Microsoftowymi a następnie uruchomić ponownie

Wyłączyłem dosłownie wszystko i nie pomogło. Tak apropos to odkiedy wystepuje ten blad na ekranie pokazalo sie kilka niebieskich punktow, to sa martwe piksele??

Raczej artefakty. Być może grafika Ci siada

Jak sie ich pozbyc??

Zapewnić lepsze chłodzenie lub jeśli to nawet nie pomoże to wymiana grafiki.

wino20 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy poście otwierającym temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Ok, problem zniknoł po formacie kompa, lecz te tzw. artefakty nie. Może lepiej je opiszę: normalnie jest to taka ciemna smuga na ekranie jeżeli jednak ekran staje sie ciemny (naprzykład jeśli rozwinę menu start, które jest czarne smuga oczywiście jest mniej widoczna ale dodatkowo pojawiaja sie takie niebieskie kropki wielkości takiej jak w paint`cie jest kropka jaką zrobiice klikajac ołówkiem). Karta nie siada bo na starej karcie miałem też taką smugę tyle że mniej widoczną. Przy dzisiejszym przenoszeniu monitora powstała ta.

No to może w coś uderzyłeś monitorem? Na innych PC też się tak dzieje?

Śmieszne, ale zobacz na innym kabelku :wink:

Błąd “Out of range” dotyczy przekroczonej wartości odświerzania. Spróbuj tak:

Właściwości Ekranu (to te menu gdzie możesz zmienić rozdzielczość czy tapete) , potem Utawienia -> Zaawansowane -> Monitor

Tam zmień odświerzanie ekran, ustaw 60hz - wszystko powinno wrócić do normy.

Przecież wino20 pisał, że po formacie problem zniknął.

Faktycznie, sorry niedoczytałem :smiley:

Witam wszystkich forumowiczów,

postanowiłem zarejestrować się na tym forum, aby odkopać ten temat. Problem “out of range” jest problemem, na który nie znalazłem nigdzie jednoznacznego rozwiązania, sam jednak zetknąłem się z nim kilkukrotnie i rozwiązywałem go na różne sposoby które łączyło to, że nie były to rozwiązania trwałe oraz nie rozumiem, dla czego zadziałały. Na wstępie dodam, że mam kartę graficzną Radeon HD 3850 oraz dysponuję monitorem LG Flatron L192WS w którym domyślnie pracuje na rozdzielczości 1440:900, mam zainstalowany OS Windows 7 32bit. Ważne jest również to, że w gry przed wystąpieniem problemu można było grać nawet przy odświeżaniu 85Hz i ‘out of range’ nie było.

Problem ‘out of range’ znalazłem w internecie w różnych odmianach, u mnie dotyczył on tego, że po włączeniu komputera w trybie normalnym monitor wyświetlał napis mniej więcej taki : “out of range 80,5Hz / 85Hz” i nie wyświetlał niczego poza tym, przy czym odgłosy wydobywające się z głośników sugerowały, że poza tym wszystko jest w porządku i jedyne co nie działa to wyświetlanie na monitorze, a klawiaturą czy myszką możemy normalnie działać, nie widząc tego oczywiście. Komputer po restarcie i uruchomieniu w trybie awaryjnym działał dobrze oczywiście w rozdzielczości 800:600.

Jak wspomniałem, z problemem zetknąłem się w kilku wersjach, wszystkie łączyło to, że dzień wcześniej oglądałem filmy w programie AllPlayer, po czym wyłączałem komputer a nazajutrz system witał mnie tytułowym komunikatem. Nie twierdze, że jest to przyczyną, ale może mieć związek. Pierwsze spotkanie rozwiązałem po przez uruchomienie trybu awaryjnego i zmianę rozdzielczości, tak, że normalnie uruchomił się komputer w zmienionej rozdzielczości oraz w ppm -> rozdzielczość ekranu nastąpiła zmiana nazwy monitora z “L192WS” na “monitor zgodny z PnP” oraz wyświetlane rozdzielczości do zmiany nie były dopasowane go mojego monitora lecz wyświetlały się wszystkie możliwe wraz z bardzo dużymi typu 1080p. Świadczyło to o tym, że monitor nie jest wykrywany poprawnie. Zmiana rozdzielczości nie pomogła, wyświetlał się napis “out of range” i komputer nie pozwalał na ustawienie rozdzielczości wyższej niż 1280:768. Postanowiłem wtedy uruchomić jakąś grę w 85Hz odświeżania. Uruchomiła się, dało się grać i po wyłączeniu gry w ‘rozdzielczość ekranu’ monitor wykrywany był już dobrze. Po takim rozwiązaniu komputer działał normalnie i kolejne uruchomienia były ok, przy czym nie pamiętam dokładnie, ale nie korzystałem wtedy chyba z AllPlayera. Oczywiście nieraz korzystałem z niego i problemu nazajutrz nie było.

Kolejny problem który nastąpił po kilku dniach rozwiązałem analogicznie z tym, że gra nie pomogła i wszedłem w Catalyst Control Center gdzie zmieniłem rozdzielczość na 1440:900 po czym znów wykrywano monitor dobrze.

Trzeci raz napotkany problem ‘out of range’ stawił opór, zmiana rozdzielczości w awaryjnym nie pomogła - w trybie normalnym ekran wyświetlał ‘out of range’ uniemożliwiając wszelkie manewry, przyczyną tego była chyba zmiana rozdzielczości w CCC. Rozwiązałem problem tak, że w trybie awaryjnym przeinstalowałem sterowniki. ‘Out of range’ nie dawał o sobie znać aż do dzisiaj, wczoraj oglądałem ‘adokata diabła’ w AllPlayerze, komputer wyłączyłem o 3 w nocy zaraz po skończonym filmie, dziś rano pojawił się wiadomy diabelski napis. Tym razem było jeszcze trudniej, przeinstalowanie sterowników grafiki (na najnowsze z 25 stycznia 2012 oczywiście pasujące do karty) nic nie dało. Komputer uruchamiał się w trybie ‘out of range’ i w trybie awaryjnym zdawał się nie wykrywać sterowników karty graficznej, nie mogłem uruchomić AMD Vision Engine Control Center gdyż komputer alarmował o tym, że albo nie są zainstalowane albo nie działają w ogóle. Po upartym kilkunastokrotnym klikaniu ppm -> AMD VECC, co notabene zdawało się bezsensowne, w końcu VECC odpalił się jednak z bardzo okrojonym opcjami bez możliwości zmiany rozdzielczości. Próbowałem zmiany monitora na Sharp Aquos służący mi za telewizor, wówczas jednak wyświetlił się na aquosie napis o błędnym typie sygnału uniemożliwiając korzystanie z niego.

Wszystko wskazywało na to, że tym razem kawał blachy wygrał z człowiekiem, nie poddałem się, uruchomiłem komputer f8 -> ostatnia dobra konfiguracja, w 800:600 uruchomił się w trybie normalnym jednak ze złym wykrywaniem monitora (zgodny z PnP), próba włączenia jakiejkolwiek gry skończyła się na komunikacie o braku sterowników karty graficznej oczywiście bez uruchamiania się VECC w trybie normalnym. Nie mogąc nic zrobić użyłem narzędzia przywracania systemu do stanu sprzed trzech dni, kiedy to problem nie występował. Po uruchomieniu ponownym kończącym przywracanie zastałem znów ‘out of range’. Następnie zresetowałem komputer i uruchomiłem go w ostatniej dobrej konfiguracji (klawisz f8 podczas uruchamiania systemu) i to zadziałało. Komputer uruchomił się w 1440:900 z poprawnym wykrywaniem monitora.

Nie wiem jaka jest przyczyna tego problemu, może to kwestia sprzętowa, choć nie miałem żadnego wypadku z komputerem. Wiem, że wiele innych osób bezskutecznie próbowało rozwiązać ten problem więc apeluje o pomoc w znalezieniu trwałego rozwiązania.

Pozdrawiam,

OskiOski

Czytałem kiedyś że z jakimiś monitorami był ten problem że po jakimś czasie ich używania pojawiał się problem z pojawianiem się tego komunikatu (wydaje mi się że chodziło o jakieś LG) a winna temu była jakaś ich wada.

Jeśli to wada monitora to nie wiem czy da się coś z tym zrobić.

Ale możesz spróbować ustawić na stałe niższą rozdzielczość i/lub mniejszą częstotliwość odświeżania.

Witam, odkopuję ten temat ponieważ, po dłuższych poszukiwaniach nie znalazłem rozwiązania mojego problemu. Posiadam kartę graficzną AMD RADEON HD7700, oraz Windows 7 Ultimate 64bit. Od pewnego czasu mam nowy monitor Samsung SyncMaster 2333, gram w pewną grę online, po włączeniu na nowym monitorze obraz nie był rozciągnięty, dlatego w ustawieniach gry zmieniłem rozdzielczość na najwyższą możliwą, pomogło. Po około 2 tygodniach podczas grania w pewnym momencie pojawiły się artefakty, pomógł restart kompa, po jakimś czasie sytuacja sie powtórzyła, tym razem wszystko zakończyło się “blue screenem”. I tu pojawia się mój problem, podczas włączania kompa, komunikaty w biosie oraz uruchamianie systemu windows działa, gdy ma się pojawić komunikat “zapraszamy” zamiast niego pojawia się czarny ekran. Po włączeniu w trybie awaryjnym jak często jest zalecane, pojawia się po chwili tylko komunikat "Not Optimum Mode Recommended Mode 1920x1080 60Hz, skoro pojawia się to również w trybie awaryjnym to jak mam tę rozdzielczość inaczej zmienić? Podczas uruchamiania, gdy widoczne są komunikaty z biosu, widać kilka zielonkawych pasków o szerokości 4cm , czy to możliwe ze jednak karta graficzna dokonała żywota?

U mnie pomogło to (windows10):
Wyszukaj -> Konfiguracja systemu -> PPM Uruchom jako administrator -> Rozruch -> Podstawowy tryb wideo zaznaczamy -> Zastosuj -> OK ->restart
Oczywiście zmiany w systemie wprowadziłem przy użyciu innego monitora (telewizora xD)
Pozdrawiam i życzę naprawy problemu :wink:

1 polubienie

Update :smiley: rok 2019
Podłączyłem stary monitor z VGA - DP do karty graficznej GTX 1660 i z początku również miałem problem z komunikatem "OUT OF RANGE … ", co prawda wyświetlał się na nim obraz, ale po minucie monitor szedł spać.
Pomógł sposób @kamilabc10 z :
“Wyszukaj -> Konfiguracja systemu -> PPM Uruchom jako administrator -> Rozruch -> Podstawowy tryb wideo zaznaczamy -> Zastosuj -> OK ->restart”

Jednakże potem musiałem jeszcze wejść w
Ustawienia ekranu -> Zaawansowane wyświetlanie grafiki -> Wyświetl właściwości karty dla wyświetlacza -> Zakładka Karta -> Lista wszystkich trybów -> Tutaj dopiero wybrałem rozdzielczość taką jaką mój monitor był w stanie obsłużyć. Wybieranie rozdzielczości w domyślnym oknie ustawień Ekranu nie pomagało. Pozdrawiam przyszłe osoby :P.

Dodam jeszcze, że to jest mój drugi monitor podłączony do tej karty graficznej, główny jest na HDMI i z nim oczywiście nie było problemu.

System Windows 10 Education Edition 64-bit.