Parkowanie głowicy a Vista

Witam.

Posiadam laptopa Dell XPS M1530 z Vistą na pokładzie w środku dysk Toshiba (5400obr). Ostatnio zauważyłem, że jak nic nie robię na kompie to następuje parkowanie głowicy (tak co 2 min) jedno po drugim, nie jest tak za każdym razem jest to bardzo nieregularne. Czy można pod Vistą wyłączyć parkowanie głowicy ? Lub czy istnieje jakiś program który pokaże mi ile razy głowica została już zaparkowana ? (Pod linuxem można to sprawdzić łatwo).

Niewiem czy o to chodzi, ale w panelu sterowania > zarządzanie zasilaniem (coś takiego) można wybrać po jakim czasie wyłączy się HDD.

No jest wyłączenie dysku ale ono jest ustawione na 20 minut. A to się dzieje na pewno szybciej.

Użyj do tego dowolnego programu potrafiącego odczytać parametry SMART np. Everest.

Użyj tego samego narzędzia co pod linuksem czyli HDPARM. Jest wersja przeznaczona dla systemu windows, niestety nie testowałem tego narzędzia pod Vistą więc nie jestem pewny, czy ustawienie parametrów i zaaplikowanie ich na tym systemie poprawnie zadziała (na Vista uruchom w trybie admina poprzez opcję z menu kontekstowego “Uruchom jako”).

spróbuj poszukać opcji w biosie w dziale zarządzania energią

Sprawdziłem pod Everestem i:

ID Opis atrybutu Próg Wartość Najgorsze Dane Stan

C1 Load/Unload Cycle Count 0 100 100 5540 OK: zawsze pozytywnie

5540 - jakieś 5 miesięcy użytkowania, mógłby ktoś wkleić swoje ? Bo nie wiem czy to dużo czy jest ok. Czytałem gdzieś, że max. wartość dla dysku to 400tyś.

Przykład:

Dysk, wiek ok. 4,5 roku, wartośc Load/Unload Cycle Count 50 97 97 3963 OK

Ok, ale czy to laptop ? Bo u mnie na stacjonarnym, też ta wartość jest mała.

Na lapku mam wartość 0 94 94 62327 OK

Zaznaczam, że jest on użytkowany niezwykle intensywnie :lol:

Co do tego, to są różne informacje.

A jak długo masz laptopa ?