Partycje w laptopach HP

Witam!

W moim nowym laptopie mam takie partycje:

SYSTEM

c:

HP Recovery

HP Tools

chodzi mi głównie o partycje SYSTEM i HP Tools po co one są i czy można bezpiecznie je usunąć jakie są plusy i minusy tego zabiegu ponieważ rozważam instalke czystej windows7 nie odzyskiwać fabrycznej wersji.

System to raczej z nazwy wynika, że wgrany na niej system jest.

Recovery - kopia fabryczna do przywracania.

HP Tools - obstawiam, że jakieś narzędzia do czyszczenia/optymalizacji systemu itp. Na stronie HP będzie podane dokładnie o co chodzi z nią.

System formatujesz i na nią instalujesz sobie na czysto system (ja u siebie takie rozwiązanie mam), a recovery lepiej zostaw na wrazie czego. Co do Tools to się upewnij co to jest i sam wydedukuj czy usuwać, czy zostawiać.

Raczej powinny być trzy przy Windows 7 - ale może być różnie ?

System - to chyba partycja rozruchowa około 100 MB

C: partycja systemowa

Recovery - kopia systemu

a tools z reguły był na partycji C: - ale podaj model tego HP, to może ktoś sprawdzi.

Jak będziesz chciał zrobić czystą instalację po prostu usuń wszystko z dysku i instaluj (lub wszystko oprócz partycji recovery) - wcześniej zrób sobie kopię recovery systemu na dyskach DVD, gdyby co - sterowniki i oprogramowanie jak coś znajdziesz na stronie HP.

tak tak SYSTEM ma jakieś 200mb na C:\ jest siódemka no i do tego recovery i ta tools … właśnie ja nie bardzo wiem o co chodzi z tą system co znaczy że jest to partycja rozruchowa ??? czy może ktoś to wytłumaczyć

Model: HP PAvilion dv6-6020ew

Dodane 27.07.2011 (Śr) 23:45

Nikt nie potrafi pomóc ?

Partycja SYSTEM to partycja, która przechowuje pliki bootowalne Windows. Normalnie otwierając Komputer nie widzisz jej. Jednak gdy w trakcie instalacji tworzysz partycję przykładowo o rozmiarze 100 GB, to 100 MB jest przeznaczane na stworzenie partycji SYSTEM, a reszta z tych 120 GB na pliki systemowe (czyli tej partycji, którą widzisz po wejściu w Komputer jako C). Ową małą ukrytą partycję możesz zobaczyć poprzez:

Start - Prawy Przycisk Myszy na Komputer - Zarządzaj - Magazyn - Zarządzanie dyskami

Krążą informacje, że gdy w trakcie instalacji tworzysz partycję i jesteś zapytany o utworzenie partycji 200 MB i odpowiesz “Anuluj”, pliki z niej będą zlokalizowane na partycji C. Nie sprawdzałem tej opcji. Jeżeli Cię to interesuje sprawdź np. na wirtualnej maszynie albo poczytaj- hasło typu “System reserved 200MB hidden”.

Nigdy tej partycji nie usuwałem. W czym ta partycja miała by Ci przeszkadzać?

Co do Twoich wcześniejszych pytań. Proponuję wykonać recovery, zdobyć płytę instalacyjną systemu i zainstalować z kluczem z naklejki umieszczonej pod spodem laptopa. Na wszelki wypadek proponuję spisać też znajdujący się na naklejce klucz, bo po pewnym czasie używania laptopa, klucz jest nie do odczytania z owej naklejki. W ten sposób będziesz miał czysty system, bez 90 procesów, z czego 20 to oprogramowanie, którego zapewne nie używasz, a które zużywa zasoby. Bardzo dobrze zostało to opisane w tym artykule: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html i nie dotyczy tylko Visty.

jeśli wykonam recovery to system już będę miał wgrany razem z tym całym szmelcem i partycjami … partycje te przeszkadzają ponieważ przy kolejnej którą chce utworzyć wszystkie dyski konwertowane są na dynamiczne i nie chodzi partycja recovery … znów jak chce czystą zainstalować to nie wiem co z tymi partycjami czy SYSTEM utworzy się sama czy jak ? i z tą HP_Tools czy one są potrzebne i do czego … najchętniej usunął bym wszystko podzielił dysk na C: i jeszcze jedną partycje dla mnie zainstalował system i do tego pościągał stery ze strony HP ale kolejne pytanie czy mój klucz będzie pasował do każdego systemu …

Odświeżę temat, bo mam identyczny dylemat - na co jest ta partycja HP_Tools ? Podzieliłem partycję systemową na pół, no ale nie mogę utworzyć z nich woluminu, bo można mieć chyba tylko 4 partycje na jednym dysku, więc pomyślałem, że będzie trzeba usunąć tę nieszczęsną HP_Tools.

Czy jej usunięcie nie wpłynie na ewentualne przyszłe użycie recovery ?

Partycja HP_TOOLS uruchamia narzędzia diagnostyczne przy kliknięciu F2 przy start-upie. Zawiera również program aktualizujacy BIOS. Niestety, nie jestem pewien, czy można usunąć bezpiecznie tę partycję, ale przypuszczam, że tak.