Płyta główna "nie widzi" dysku Samsung HD251HJ

Witam. Mam problem z dyskiem Samsung HD250HJ. Otóż od samego początku są problemy z uruchomieniem. Raz płyta główna zobaczy dysk a raz nie. Najczęściej po dłuższej przerwie dysk “zaskoczy” ale gdy np wyłączę komputer i chcę włączyć to już niestety nie widzi dysku. Poważny problem pojawił się gdy chciałem z Visty powrócić na XP - Instalator nie wykrył dysku. Niestety nie mam stacji dyskietek, dlatego też nie mogę wgrać sterowników ze stacji dyskietek. Postanowiłem pobrać z Internetu Windows XP Professional z dodatkiem SP3 - według kolegi, ma on sterowniki dysku SATA i u niego normalnie widzi dysk - u mnie niestety nie. Nie wiem co mam robić, pomocy!

PS. Jeśli w ostateczności pozostanie mi tylko stacja dyskietek i sterowniki podać z dyskietki to kupię stację i dyskietkę, ale proszę pamiętać że to tylko ruch ostateczny jeśli nie uda się nic wykombinować.

Pozdrawiam, Dominik

Spróbuj zintegrować sterowniki z płytką instalacyjną systemu.

Instalacja którą pobrałem ma w sobie sterowniki SATA, gdy ładuje się instalator to nawet widać komunikaty w stylu “Instalator ładuje sterowniki SATA” itp.

“Raz płyta główna zobaczy dysk a raz nie.” To raczej wskazuje problem sprzętowy, a nie z oprogramowaniem. Zobacz, czy kable są dociśnięte.

Kable są dociśnięte, czyściłem Kontaktem S styki żeby wszystko było cacy ale nic to nie pomogło… Dziwi mnie tylko że kabelek sygnałowy tak lekko siedzi w gnieździe, porównywałem np do dysków ATA lub napędu DVD i tam siedzi ciasno i solidnie.

dominik9419 ,

Poczytaj Konkretne tematy… ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Podejdź z dyskiem do znajomego i podepnij u niego jakimiś sprawdzonymi kablami do jego komputera.

A u siebie wstępnie możesz zresetować BIOS i ewentualnie spróbować jego aktualizacji. No i spróbować podpiąć innymi kablami do innego gniazda jeżeli jeszcze tego nie robiłeś.

Dysk pracuje w standardzie SATA II, a Twoja płyta jaki ma kontroler SATA?

Właśnie nie wiem… ale model płyty to P4V88.

No to sprawdź i się dowiedz. Wtedy będzie wszystko jasne.


Dobra, sprawdziłem za Ciebie. Twoja płyta ma kontroler SATA (I) i stąd te problemy.

Miałem na starym komputerze to samo. Musisz ze strony Samsunga pobrać narzędzie za pomocą którego przestawisz tryb pracy dysku twardego na SATA I. Nazwy nie pamiętam, ale myślę że sobie poradzisz.

Pobrałem obraz płyty z http://www.samsung.com/global/business/ … orderNum=4 następnie wypaliłem go na płytce DVD RW i uruchomiłem ponownie komputer. Załadowała się ta aplikacja, jednak nie wykryła dysku. Wpisać należy “Run” tak też zrobiłem ale wyświetlił się komunikat że nie ma dysku Samsung w komputerze czy jakoś tak. Dodam że gdy to robiłem płyta główna “nie widziała” dysku. Czy to ma jakiś wpływ?? Z tego co wynika rozumiem że należy uruchomić te narzędzie gdy płyta zobaczy dysk??

dominik9419 , Sprawdż czy Twój dysk nie ma zworki do zmiany trybu pracy (w dyskach SATA 2 jest to jedyna dostępna zworka)