Początek z C++

Cześć.

Postanowiłem zacząć uczyć się C++.

C# opanowałem w stopniu zadowalającym.

Kiedy zapytałem wujka google o kurs C++ gadzina dał mi niezliczoną ilość wyników.

I stąd moje pytanie do was:

Jaki kurs/poradnik polecacie ? Chodzi mi o taki, który

tłumaczył c++ po ludzku, a nie jakimś wyspecjalizowanym językiem.

Po prostu od podstaw.

Z góry dziękuje za pomoc.

hej

ja swoją przygodę z c/c++ rozpoczołem z tym serwisem http://cpp0x.pl/

wiedza podana przystępnie, nawet bardzo i jako na pierwsze starcie wystarczy

wiedza została zorganizowana w Poziomy wprowadzające kolejne elementy języka

Proponuję “Symfonię C++ standard” Jerzego Grębosza, wszystko przejrzyście i jasno wytłumaczone.

Dzięki,

Ostatnie pytanie.

Nie myślicie, że C++ może zostać wyparty przez inne języki i nie warto się go uczyć ? (Tak brzmiały wypowiedzi użytkowników innego forum)

jasnowidzów to tu nie ma…

c++ raczej będzie jeszcze długo używany, nadal to najczęściej używany język programowania.

ale nie ma co, procentowo spada ( a raczej inne jezyki szybciej rosną ).

microsoft się ostatnio miota : zapowiadali wielki powrót C++, jednak nadal wspierają C# i visual basica a ponad to teraz zapowiadają programowanie “aplikacji” jak win8 w JavaScripcie.

Myślę że dla kazdego znajdzie się odpowiednia nisza. Są niektóre rzeczy, które sobie się tylko w C/C++ bo inaczej się nie da, bądź tak jest wydajniej.

zresztą znając jeden jezyk łatwiej się uczyć innych

Moim zdaniem bardziej opierałbym się na książkach. Jednak nie trzeba się z tym zgadzać. Plus być może po zapoznaniu się z językiem spróbować można w takim portalu, jak http://www.spoj.pl/ to na pewno wyszłoby na dobre. “Moda” na dany język programowania może z czasem przeminąć, jednak wątpię w to, że w przypadku C++ miałoby to szybko nadejść, jeżeli miałoby się takie coś stać to musiałby nastąpić, jakiś “bum” w stosunku do języków programowania

Pozdrawiam

  1. Podobnych tematów na różnych forach jest mnóstwo. Jak chcesz zostać prawdziwym programistą naucz się wyszukiwać informację.

  2. Rozpoczynając taki temat (wybór książki, czy warto się uczyć C++), czy chcesz czy nie rozpoczynasz flame war.

  3. Jako książkę polecam Thinking in C++ (Bruce Eckel). Osobiście nie podoba mi się Symfonia. Mam wrażenie, że pomija kilka istotnych szczegółów i ogólnie jest pisana jak dla dzieci

  4. Jestem programistą C++ więc powiem, że warto się uczyć tego języka. Może nie na desktopach, ale w embedded ten język ma ogromną przyszłość. Na desktopach faktycznie króluje C# i Java (widać to chociażby po ilości ofert pracy), tylko że zwykle optymalizacja oprogramowania pisanego w tych językach polega na dokładaniu RAMu. Nigdy aplikacja napisana w Java / C# nie będzie tak wydajna jak aplikacja w C++. Poza tym C++ ma to do siebie, że eliminuje kiepskich programistów.

Może lepiej nie wypowiadaj się w kwestiach, o których nie masz pojęcia, bo znowu się ośmieszasz. Zarówno jeśli chodzi o to, gdzie króluje C# czy Java, jak i w kwestii optymalizacji.

Na szczęście zazwyczaj można poświęcić 10% wydajności na rzecz 90% szybszej implementacji.

To za mało, powinno jeszcze odsiać zadufanych w sobie ignorantów. ;]

Będzie potrzebny w pewnych zastosowaniach, w pewnych został wyparty przez inne, w pewnych być może zostanie. Praca dla dobrych programistów tego języka będzie jeszcze długo.

Ale ważne jest, żeby ogólnie umieć programować, i zawsze być przygotowanym na naukę nowego języka.

Jest to język podstawowy dla C#,Javy,to on wprowadza obiektowość,która jest podstawą w Javie i C#,na jego bazie powstała Java i inne języki obiektowe,jest potrzebny w zastosowaniach,gdzie chodzi o komunikację ze sprzętem,sterowniki są pisane w C,C++ i asemblerze jeśli trzeba,tu nie wciśniesz Javy,w dystrybucji z Linuxa kodami żródłowymi zobaczysz,że wszystko jest pisane w C,C++,języki takie jak Java działają jak interpretery kodu,program wykonuje się na maszynie wirtualnej i musi być non stop tłumaczony na rozkazy procesora - spowolnienie przez konieczność tłumaczenia kodu,w C,C++ jest pełna kompilacja

Tą książkę można polecić, jednak na początek preferowałbym coś lżejszego. A już tym bardziej, jeżeli nie ma się opanowanego C.

OK.

Dziękuje wam wszystkim i proszę o zamknięcie.

  1. “Obiektowość” w C++ kuleje w porównaniu z naprawdę obiektowymi językami.

  2. Programowanie i języki obiektowe istniały na długo przed C++.

W C czy w C++? Bo Pan Torvalds się na temat C++ wypowiedział kiedyś dość jasno i dosadnie, tłumacząc czemu sam pisze w C.

Nie non-stop, metody są kompilowane podczas pierwszego wykonania. Na początku aplikacja działa wolniej, potem przyspiesza.

1.Wiem,że jest jeszcze Object Pascal,ale C i C++ są chyba najpopularniejsze,wiem że w C++ objektowość kuleje,ale na bazie tego można nauczyć się o co chodzi,na Politechnice programowanie obiektowe zaczynałem w C++,trzeba było pisać proste klasy i programy z amfibiami,samochodami,itp.

  1. Co do Linuxa,sterowniki są pisane w C,programy z GUI mogą być w C++,do C stara się przemycić programowanie obiektowe biblioteka GTK,gdzie reakcje na zdarzenia powiązuje się z przyciskami za pomocą funkcji sygnałów