Problem z dyskiem (spin up time)

Witam.

Dzisiaj rano kiedy włączyłem komputer w bios-ie wyskoczył mi komunikat o treści:

"Primary Master Hard Disk S.M.A.R.T.

Status /Bad.

WARNING. Immiediate back-up your date and replace your hard disk drive.

A failure may be imminent."

Sprawdziłem w Evereście i faktycznie, w Magazyn>SMART>03 Spin Up Time było:

Spin Up Time

próg: 25

wartość: 1

najgorsze: 1

dane: nie pamiętam

stan: zły i komunikat, że błąd doprowadzi do bezpowrotnej utraty danych

Tak samo w programie HDD Health, w wykresie “Health” był cały 1%…

Ponieważ jeden dysk mam w wysuwanej kieszeni, a nie pamiętałem który, wyjąłem go, potem włożyłem z powrotem i włączyłem ponownie komputer. Znowu wyskoczył komunikat, następnie musiałem go zresetować, bo dysk w kieszeni nie został początkowo odnaleziony.

I tu nastąpiło zaskoczenie, bo komputer włączył się bez pokazania komunikatu, program Everest nie wykrył żadnych błędów tego dysku i “wartość” z 1 przeskoczyła na 100, natomiast program HDD Health zachował się podobnie, z 1% zrobiło się 100%…

I tu moje pytanie. Czy mam się nadal przejmować i rozglądać się za nowym dyskiem, czy po prostu Smart się pomylił i na razie będę miał spokój?

Warto byłoby podpiąć dysk u kolegi lub na innym kompie i zobaczyć odczyty S.M.A.R.T. . Dobrze byłoby użyć narzędzia dyskowego danego producenta dysku. Ogólnie te odczyty czasem robią więcej zamieszania niż trzeba ale błąd o którym piszesz gdy rzeczywiście występuje z czasem unieruchamia skutecznie dysk, tak było z moim IBM`em (kilkuletni HD) który też miał problemy z rozpędzaniem talerzy jak i z wyłączaniem się podczas pracy (odczyty były kiepskie choć jeszcze bez warning). Zresztą problem ze spinem można wychwycić na ucho podczas startu kompa, wyraźnie słychać że napęd nie może zaskoczyć za pierwszym razem.