Problem z instalacją XP z pendriv'a

Mam Vistę na laptopie, lecz co parę miechów coś się dzieje i postanowiłem zmienić na XP. Sprawa wyglądałby dość prosto, lecz w laptopie nie ma sprawnego napędu i zmontowałem pendrive bootowalny według tej instrukcji http://forum.purepc.pl/Dyski-twarde-cdromy-dvd-pendrive-f55/Boot-Z-Pendrive-t254005.html po czym wrzuciłem na pendrive pliki z płyty XP, następnie podłączyłem pendrive do laptopa zmieniłem bootowanie, wystartowało z pendrive wpisałem komendy:

cd i386

winnt.exe

po czym wyskoczył mi komunikat

http://img63.imageshack.us/img63/6451/dsc00892i.jpg

Masz za mało miejsca.

Jak za mało jak na C mam 40Gb, czyli nie miałem wyboru na jakiej partycji system zainstalować i domyślnie mi na pendrive system instalowało i stąd za mało miejsca. Wie ktoś jak można zainstalować XP z pendrive?

…albo system nie widzi dysku, stąd też taki komunikat. Poczytaj nieco o AHCI i Windows XP.

A jest jakaś różnica kopiowania plików windows a kopiowanie jednego pliku iso? może o tu chodzi?

Wiem, że viste robiłem z pendrive i nie miałem problemu.

Mam jeszcze jedno pytanie, instalując XP z pendriva jest identyczna instalacja jak z płyty? Można wybrać partycje na której ma być system zainstalowany czy domyślnie instaluje?

Kiedyś w sieci znalazłem taki progrmik, który przygotowywał bootowalnego pendrive’a z XP, tylko jak on się nazywał… na pewno nie chodzi o skopiowanie pliku iso na nośnik, bo to nic nie da :wink:

Tak, proces jest identyczny wtedy. Uwierz mi, poczytaj o tym AHCI, o którym wspomniałem, bo coś mi się wydaje, że problem leży tutaj :wink:

a jaki xp? sp2 czy 3? pewnie komp nie widzi dysku sata

Anathema jakbyś ze zrozumieniem przeczytał mój post, to byś wiedział, że nie skopiowałem plików systemu na pendrive tylko stworzyłem bootowalny pendrive. Poza tym jakbym go nie zrobił to w ogóle bym nie wystartował z pendrive, zatem widzę jakie masz pojęcie w tej kwestii.

matmaxalez Jest to Windows XP Proffesional z SP3 i aktualizacjami do października 2009 wraz ze sterami SATA

Pojęcie akurat mam dosyć dobre :wink: Fakt jest taki, że ja dopiero za którymś tam razem trafiłem na ten programik i tajemniczje nazwie i dopiero wszystko zadziałało, a przeczytałem chyba wtedy ze 20 różnych solucji dotyczących problemu i zawsze był krzak :wink:

P.S. Jako, żeś pyskaty, to nawet dalej już nie szukam :stuck_out_tongue:

Potulnym cielaczkiem nie jestem he he ale jak ktoś nie czyta ze zrozumieniem to moment ciśnienie mam :slight_smile:

No nic, czeka mnie dziś długa noc a nazwy programików znam :slight_smile: (WinToFlash, USB_MultiBoot6, HP USB Disk Storage Format Tool). Ja tym ostatnim robiłem pendrive bootowalny. Tworząc pendrive bootowalny z vista z tym ostatnim programikiem nie było problemu.

Dodane 04.03.2010 (Cz) 4:57

Jakoś wszystkie te programy przetestowałem i nadal nie działa :confused: już nie mam pomysłu na to.

To może preściej byłoby jakbyś wymienił napęd, albo oddać do serwisu żeby wymienili?

Normalnie nie wiem już o co chodzi, przecież system XP mam z SP3 do tego zintegrowane sterowniki SATA (AHCI, RAID) do: INTEL, NVIDIA, AMD, JMICRON, SILICON IMAGE, VIA z tym, że w moim biosie AMI BIOS nie widzę opcji AHCI. Poniżej przestawiam screeny jak u mnie bios wygląda:

http://img163.imageshack.us/img163/8104/dsc00894r.jpg

http://img188.imageshack.us/img188/8284/dsc00895ib.jpg

Dodam, że kiedyś instalowałem na tym laptopie viste z pendrive i nie było większego problemu.

Nie jestem pewny, ale gdzieś w zakładce advanced jest opcja - nie pamiętam jak się zwie, ale domyślnie jest ustawiona na raid i trzeba ją przestawić na IDE. Tylko moim zdaniem, nie ma sensu przestawiać tego, ponieważ w tym momencie nie będzie działać np. NCQ, a po instalacji systemu nie ma już możliwości przestawienia tej opcji(przynajmniej mnie się nie udało).

Jestem dwa razy na nie :wink: NCQ nie ma zabyt wiele wspólnego z RAIDem, a funkcję można aktywować po instalacji (ewentualnie wymaga to wpierw wgrania sterowników do kontrolera - przed zmianą w BIOSie) :smiley:

Nie mam takiej opcji w advanced. W advanced mam:

PowerNow [Enabled]

Enhanced Power Saving [Enabled]

PCI Latency Timer [64]

Legancy USB Support [Enabled]

Myślałem, aby zaktualizować BIOS, lecz coś mi tu nie gra, kiedyś robiłem raport Everestem wykrył BIOS najnowszy jaki znajduje się mojego laptopa a natomiast przy starcie Post zauważyłem, że jest inna wersja BIOSu i bądź tu mądry, która wersja to prawdziwa.

Wpadłem też na znakomity pomysł :slight_smile: z racji tego, że mam dwa laptopy postanowiłem wyciągnąć dysk z laptopa, który nie ma stacji optycznej i wmontować go do laptopa, gdzie jest stacja optyczna lecz wtyki nie spasowały. Postanowiłem zatem podpiąć ten dysk do stacjonary i odpaliłem dysk lecz wyświetla mi się tak jak na laptopie BOOTMGR is missing, press Ctrl + Alt +Del to restart (wydaje mi się, że coś zwaliłem system przy próbie instalacji tego xp z pendrive. Mało tego instalator widzi mi partycje C: Partycja [NTFS] 1000MB jest to chyba partycja recovery i obszar niepodzielony 151624MB no a gdzie moje dwie partycje? miałem jedną C coś ok. 40 Gb i drugą D: 100Gb?

Dodane 05.03.2010 (Pt) 12:22

Dziś doszedłem do momentu takiego, że podczas instalacji xp z pendrive wyskakuje mi komunikat w instalatorze:

Setup did not detect SmartDrive on your computer. SmartDrive will greatly improve the performance of this phase of Windows Setup.

You should exit now, start SmartDrive, and then restart Setup.

See your DOS documentation for details about SmartDrive.

- Press F3 to exit Setup

- Press ENTER to continue without SmartDrive

Z tego wynika, że chyba jakieś SmarDrive nie mam albo coś w BIOSie musze przestawić albo inne sterowniki dodać tak?