Problem z pamięcią ram Y530 pod Windows 7

Witam. W Grudniu otrzymałem aktualizacje Windows Seven od Lenovo. Wcześniej miałem zainstalowaną Viste HP 32 a potem na niej W7 64 testową(pod tymi systemami wszystko było w porządku). Po sformatowaniu dysku i zainstalowaniu Windowsa 7 HP 32(aktualizacji) we właściwościach mojego komputera system wskazuje 3 GB ram(tyle jest zainstalowane) lecz że dostępne jest tylko 2,47 GB . Gry jak np PES 2010 pokazują mi też ze mam tylko 2,5 GB. Mam kartę graficzna GF 9600 GS 1 gb. W monitorze zasobów wskazuje że 546 MB pamięci jest “sprzętowo zarezerwowana przez Bios i innych urządzeń”. Próbowałem grzebać w Biosie ale jak wiecie laptopy maja go zablokowanego. Próbowałem przeinstalować Windowsa- nic to nie dało, ze strony Lenovo też żadnych konstruktywnych wskazówek. Prosiłbym o pomoc albo jakieś wskazówki jak uwolnić tą pamięć . Z góry dzięki za pomoc :slight_smile: PS: u dołu linki do właściwości komputera i monitora zasobów.

http://www.otofotki.pl/img12/in5371_1.png.html

http://www.otofotki.pl/img12/yt4066_2.png.html

Hej,

Zapewne jest to pamięć, która jest przydzielona dodatkowo do karty graficznej w przypadku, gdyby pamięć na karcie była niewystarczająca.

Pozdrawiam,

Dimatheus

A nie wiesz może jak ją uwolnić? :stuck_out_tongue: Karta ma 1 gb własnej a te 0,5 Gb ramu przydało by mi się bardziej :slight_smile:

Hej,

Przydzielenie wspomnianej pamięci ma miejsce już z poziomu BIOS’u - więc jeśli chcesz dokonać zmian, musisz szukać właśnie w BIOS’ie. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiednich opcji, nie będzie możliwe zwolnienie pamięci tak, by była widoczna w systemie…

Pozdrawiam,

Dimatheus

jesteś pewny, że pod vistą x32 było ok? ja mam podobny problem właśnie pod vistą 32 i wydaje mi się, że nie ma to związku z biosem tylko z ograniczeniami związanymi z maksymalną ilością pamięci w systemach 32 bitowych. Ja mam zainstalowane 4gb ramu jednak system pozostawia dokładnie tyle co Tobie a reszta idzie niby do karty graficznej.

Tak, jestem pewny wchodziło we właściwościach widniało 3 GB bez żadnego podziało na dostępne :/(na Viście 32 bity) a żeby było lepiej to w CPU-Z wszystko pokazuje ok(3 GB ramu i 1 GB dla karty). Musze się jakoś do Biosa dobrać ale nie mam pojęcia jak… :frowning:

Hej,

Nie do końca tak jest. Faktycznie system 32-bitowy nie jest w stanie efektywnie zaadresować więcej niż 3,25 GB RAM’u. Jednakże dzięki adresowaniu pamięci bezpośrednio przez procesor (PAE) możliwe jest zaadresowanie nawet 64 GB RAM’u na systemie 32-bitowym.

Wiesz, u mnie na Vist’cie 32-bit też pokazuje, że mam 4 GB RAM’u i nie pokazuje żadnego podziału na to, co dostępne, a co nie. Podejrzewam, że w Win7 dodano to dla pełnej informacji. :slight_smile: W każdym bądź razie spróbuj bardzo obciążyć pamięć RAM i sprawdź, czy wspomniana pamięć RAM będzie mogła zostać przydzielona do któregoś z procesów, gdy tej 2,5 GB braknie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tyko to jest tak, że jak miałem Viste potem W 7 64 to w konfiguracji PESa 2010 pokazywało że mam 3 GB ramu a teraz pokazuje ze mam 2,5 :stuck_out_tongue:

To normalny stan dla Windows 7- rezerwuje na potrzeby różne pamięć i nie jest widoczna. Jakbyś miał 4GB zainstalowane, to system x86 pokazywałby Ci maksymalnie 3,ileś (boda 3,4-3,4GB) - reszta idzie na te “rezerwy”.

Nieprawdą jest, że system x86 (32bit) adresuje maksymalnie 3,25gb pamięci - adresuje max 4GB pamięci (2^32 bitów o ile pamiętam).

PAE (Phisical Adres Extention) jest obsługiwany jedynie przez część sprzętu i w teorii pozwala na wykorzystanie większej ilości pamięci (2^32 bit) - jednak nie widziałem, żeby system x86 (32bit) REALNIE obsłużył więcej niż 4GB - reszta “jeździ” po dysku w postaci pliku pagefile.sys o ile pamiętam.

Ograniczenie efektywnego wykorzystania RAMu do 4GB to system operacyjny rezerwujący ją.

Tylko mój kolega ma też W7 32 na swoim Vaio z 2 GB ramu i mu pokazuje że ma pełne 2 we właściwościach. W monitorze zasobów również 8)

Hej,

System właśnie obsłuży, problem mogą mieć same aplikacje. A samo PAE pozwala rozszerzyć obsługę pamięci w systemie 32-bitowym do aż 64 GB.

Widocznie taki urok systemów 32-bitowych. Na Viście 32-bitowej takiego komunikatu widzieć nie mogłeś, gdyż właściwości systemu pokazują dostępną pamięć. Być może więc w systemie 32-bitowym (nie ważne czy Vista czy Win7) zawsze tworzone są rezerwy, a w systemach 64-bitowych niekoniecznie.

Nie możesz porównywać różnych komputerów - możecie różnić się zainstalowaną kartą graficzną i odczyty we właściwościach mogą być zupełnie inne…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam

jan3387 czy rozwiązałeś ten problem:)?

Mam dokładnie ten sam sprzęt co Ty, i ten sam problem po zainstalowaniu windows 7 32bit, który dostałem od lenovo w ramach aktualizacji.

Jedyna różnica jest taka że mam dołożone więcej ramu, 4gb. System pokazuje że zainstalowane jest 4GB a dostępne 2,47GB.

Dodam też, że jak wcześniej miałem zainstalowany system windows 7 64bit to system deklarował dostępność 4gb ram. bez żadnej rezerwacji itp. W tej sytuacji wydaje mi się dziwne uzasadnienie że 0,5 idzie dla karty graficznej choć też mi się to wydawało logiczne ale 64bitowy system nie informował o tym…?

Z drugiej strony ta sytuacja zdaje się potwierdzać plotki ze system 32bit obsługuje jedynie 3gb ram (skoro mówi że dostępne jest 2,47 GB i przy założeniu że te 0,5 rezerwuje karta graficzna a fizycznie mam 4GB…)

Jeśli jednak nastąpił jakiś przełom w Twoich poszukiwaniach rozwiązania będę wdzięczny za info.

Pozdrawiam.

Zainstalowałem na chwile W7 64 i pokazywał mi cały ram bez podziału na dostępności. Teraz wróciłem do 32 bitowej i jest pokazane 2,47 GB Ramu i 1 GB Ramu dla karty. Czyli bariera systemowa- jedyne rozwiązanie to system 64 bitowy:) pozdrawiam

dzięki za info

ale szkoda, że nie da się tego obejść:( bo chcę być na 32bit ze względu na dziwne problemy ze sterami pod 64bit do różnych urządzeń, np drukarka epson sx205… z drugiej strony chciałbym mieć więcej ramu chociażby dla photoshopa…

Hej,

W takim układzie najlepszym rozwiązaniem byłaby instalacja dwóch systemów - 32- i 64- bitowego. Jeden mógłby służyć do codziennej pracy, a drugi byłby kołem ratunkowym, gdyby wynikły problemy z poprawnym działaniem sytemu 64-bitowego.

Pozdrawiam,

Dimatheus