Rdzeń Procesora nie działa

Witam!

Posiadam procesor Intel Core i5-2300 2.80GHz 4 rdzeniowy a są używane/działają tylko 3 rdzenie (system op. Win7)

Chciałem dodać obrazek, ale nie wiem czemu nie posiadam przycisku dodaj załącznik… :frowning:

Dodane 06.04.2012 (Pt) 8:08

Pomoże ktoś…?

Poczytaj o technologii Turbo Core - rdzenie są wyłączane jeśli nie są potrzebne,a pozostałe są przyśpieszane,spróbuj obciążyć procesor dekodowaniem filmu i zobacz czy 4 rdzeń się włączy

a wytlumaczysz mi moze troszke jak to zrobic lub gdzie dokladniej szukac?? :oops:

Dodane 06.04.2012 (Pt) 9:24

Chce jeszcze dodac ze robilem test/obciozenia procesora programem Prime 95 i 3 rdzenie chodzily na 100% a 4 nawet sie nie pokazał (mam gadzet systemu win7 monitor systemu)

A płyta główna go poprawnie rozpoznaje ?,może potrzebny update biosu

Zobacz w necie na jakim BIOSie twojej płyty procesor jest poprawnie rozpoznawany,może tu jest problem

CPU-Z i zobacz jak się dokładnie zgłasza

[imghttp] link do obrazka z CPU-Z http://imageshack.us/photo/my-images/714/cpuzqf.png/

Dodane 06.04.2012 (Pt) 11:13

A jesli to wina BIOS’u to jak go zaktualizowac? ale watpie przy zakupie kompa byly wyswietlane 4 rdzenie :wink:

Dodane 06.04.2012 (Pt) 11:47

w PC Wizard pokazuje ze sa 4 rdzenie i tylko 3 dzialaja a 4 ma 0%

Dodane 06.04.2012 (Pt) 15:21

I w PC Wizard pokazuje ze zucycie 4 rdzenia wynosi -1%

Co do BIOSu,szukasz informacji na stronie producenta płyty.

Wchodzisz do informacji na temat aktualizacji BIOSu na jego stronie i szukasz wersji BIOSu,od której jest obsługiwany ten procesor,być może masz za starą wersję na płycie i procesor nie jest prawidłowo rozpoznawany.

Daj jeszcze CPU-Z zakładka Mainboard - informacje o płycie głównej

Włączyłem BF 3 (wymagajaca gierka) i tez nie uruchomił si eten 4 rdzen.

Link do GRAFIKI Z CPU-Z http://imageshack.us/photo/my-images/859/cpub.png/ z mainboard

mam kompa z NTT czyli jak musze szukac tej aktualizacji jak cos? Sorry za takie glupie pytania ale jestem zielony jesli chodzi o BIOS :expressionless: :expressionless: #-o

pdfs.icecat.biz/pdf/32475008-9519-manual.pdf (wklejasz w google i pierwszy link jest w pdfie)

Instrukcja do płyty

Jeśli w opcjach Turbo Mode w BIOSie są ustawione różne wartości od 0 to są aktywne limity użycia rdzeni,wygląda na to,że masz włączony limit 3 rdzeni,trzeba to na 0 przestawić (wartość fabryczna),albo na 4 (używaj wszystkich 4 rdzeni)

Opcja Turbo Core Ratio limit,aktywna,jeśli procesor to obsługuje 1-Core/2-Core/3-Core/4-Core

Do Biosu wchodzisz naciskając [Delete] przy uruchomieniu komputera.Potem wybierasz Save Settings and Exit.

Obsługa procesorów - link w instrukcji cpu support list

hubert91000 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu dokonania korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy swoich postach.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Ehhhhh… lipa :frowning:

Chciałem zaktualizować BIOS ale nie dało rady… Ściągnąłem pare programów do aktualizacji BIOS’u w tym program FOX LiveUpdate oczywiście program wyszukał nowy BIOS ale nie może go pobrać wiec ostatecznie nie zaktualizowałem BIOS’u

Wszedłem w ustawienia BIOS’u i było właczone Turbo Mode tylko że wyglądało to tak:

Turbo Core Ratio Limit

Core 1 34

Core 2 33

Core 3 33

Core 4 32

Więc zmieniłem wszystko na 0 ale nadal tylko 3 są rdzenie wyświetlane/uzywane :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

A da się zmienić na 4,czy jest tylko od 0 do 3 ?

Da się ustawić dowolną liczbę… na początku jak wszedłem w ustawienia w BIOs’ie to były podane 34, 33, 33 i 32 i ja z tych cyferek zmieniłem na 0 wszystko. I jak zapisałem i uruchomiłem ponownie komputer cały czas wyświetlają się 3 rdzenie :frowning:

To wyglądało jakoś tak:

Core 1 34

Core 2 33

Core 3 33

Core 4 32

A ja zrobiłem tak:

Core 1 0

Core 2 0

Core 3 0

Core 4 0

Dodane 09.04.2012 (Pn) 19:04

POMOCY!

Start / Uruchom - wpisz msconfig / później zakładka BOOT.INI / Opcje zaawansowane / i parametr NUMPROC= zmien na 4 jezeli chcesz zeby byly używane 4 rdzenie

jak chcesz jeden rdzeń to wybierz 1 i tak dalej…

http://imageshack.us/photo/my-images/803/ogolne.png/ to jest widok ogolny jak wpisalem msconfig a to zakladka rozruch i opcje zaawansowane http://imageshack.us/photo/my-images/16/rozruch.png/

Zmieniłeś nie tę wartość… przywróć domyślną.

To sobie możesz również darować, opcja dla techników, nie mająca wpływu na działanie systemu tym bardziej na ilość używanych rdzeni procesora…

Co możesz zrobić na początek, to zresetować ustawienia BIOS, być może namieszałeś coś, jeżeli po tym dalej będzie wykrywał 3 rdzenie to proponuję sprawdzić procesor na innej płycie głównej w miarę możliwości, jeżeli masz serwis PC w mieście to podejdź do nich, nie powinno to wiele kosztować a będziesz miał odpowiedź czy problemem jest MOBO czy CPU, jeżeli CPU -> to gwarancja i tyle :slight_smile:

Mam teraz OLBRZYMI PROBLEM. Więc tak: zrestartowałem BIOS i teraz komp nie chce sie uruchomic tzn. system. Przy uruchomieniu systemu była opcja Uruchom system normalnie i uruchom z narzedziem do wykrywania problemow w systemie to uruchomilem to i nie wykrył problemow ktore mozna naprawic. System nie chce sie uruchomic mam Win7 więc jak zaczynają pojawiac się te kółeczka ktore tworza logo Windows na czarnym tle zacina sie w tym momencie pokazuje niebieski ekran z napisami i sie uruchamia ponownie ;/ Uruchomiłem System Recovery Suite (Tryb Awaryjny) zrobilo sie cos i nadal to samo więc uruchomiłem system recovery suite normalnie to zamiast tych opcji do wyboru uruchomił mi sie jakby oddzielny system recovery suite nie Win7 tak jakby inny mały systemik ;/ i teraz nie wiem co dalej boje się ze mi na gwarancji nie przyjmą (Przepraszam za te ą ę itd ale jestem tak zdenerwowany i przestraszony a jest pózno ze juz nie mogę się skupić) System był juz zainstalowany jak kupowałem PC Jeśli mogłbys to daj mi swoj nr GG lub Ty napisz do mnie 11533984 (na szczescie mam laptopa)

Wejdź w BIOS i zmień tryb na AHCI :slight_smile:

a jak dokładnie to zrobić ?

Dodane 02.05.2012 (Śr) 22:33

i co to da ? bo nie chcę teraz juz za bardzo kombinowaac więc wolę wiedziec co robie :>

Na 100% podczas instalacji zmieniono kontroler dysku na AHCI (to b.dobrze), domyślnie w BIOS jest IDE, nie wiem jak to wygląda na Twoim MOBO ale u mnie na MSI opcja zmiany kontrolera jest w Advanced-> integrated peripherals , chyba że domyślnie masz AHCI a “informatyk” zmienił na IDE, wtedy zamiast AHCI ustawiasz IDE, przechodziłem ten sam problem u Siebie po resecie BIOS :lol: zapomniałem się :slight_smile:

Dzięki wielkie pomogło a procek to do naprawy :slight_smile:

Koniec tematu :slight_smile: