Problem z dyskiem?

Witam. Opisze jak to wyglądało wczesniej (2 dni temu). Grałem sobie normalnie w CS go. Zakupilem po taniosci kartę graf. 9500gt, podniosło to trochę fpsów, gdyż wcześniej miałem 8600gt. Komputer zaczął mi strasznie mylić, myślałem, ze to przez wirusy, zeskanowałem, lecz czyściutki był. Nadal zamulał, gdy wszedłem w CS go wolno się wszystko odbywało m.in włączenie gry, zajmowało ok. 3 minuty, włączenie meczu jakieś 5. W grze spadek fpsów zaczął się do 2-10 i skakał co chwile do 30-40 (normalnie miałem 60-90, w zależności od rozdzielczości). Przeglądarka i przerzucanie plików z dysków np. Z “C” na “D” odbywało się tak samo jak wcześniej (powoli, pare minut). Windows także powoli się włączał. Postanowiłem zainstalować Windowsa 7 (wczesniej XP). Bardzo powoli się instaluje i zacina w połowie instalacji, wyskakują błędy. (Przerzucić pliki na dysk, i te 2 opcje ostatnie zacinaja się). Próbowałem na 2 windowsach 7 instalować i nadal błędy. Połączenie kabli jest ok, podzespoły typu procesor, karta graf. (Sprawdzana u kuzyna 8600 i 9500), płyta główna (mam 2 pod intela i AMD ,tak samo sie dzieje), RAM sprawny. Tyle mogę powiedzieć, ze dysk miał parę błędów bad sector. (Jak dobrze pamiętam to c6, reszty nie pamiętam, ale działał z nimi normalnie, do tego momentu).

Myślę, ze ktoś przeczyta i pomoże lub doradzi :slight_smile: widzialem dyski 160 (50 zł bez bad sector, sprawny) i 250 GB (68, tak samo jak wcześniejszy).

Pozdrawiam :slight_smile:

Skoro twój dysk miał bad sektory to należało się spodziewać że będą z nim problemy, jak pojawiają się w SMART relokowane sektory lub oczekujące na relokowanie albo nawet bady niemożliwe do naprawienia/relokowania to najlepiej od razu wymienić dysk zanim jeszcze zaczną się problemy.

A kupowanie używanego dysku oraz używanej karty graficznej jest obarczone sporym ryzykiem (zwłaszcza po “taniości” jak to określiłeś) i raczej bym to odradzał.

Skan dysku może nie pokazywać wizualnie czerwonych/uszkodzonych bloków/setorów (co często jest pokazywane na aukcjach jako rzekomy dowód że dysk jest sprawny) ale dysk może mieć sektory relokowane lub oczekujące na relokowanie a ich istnienie jest już oznaką kiepskiej kondycji dysku oraz sygnałem że należy już dysk wymienić a w przypadku dysku wystawionego na aukcji będzie to sygnałem żeby go nie kupować bo nie wiadomo jak długo jeszcze podziała.

Najlepiej unikać kupowania używanego dysku ale jeśli już chcesz używany to poczytaj sobie na jakie parametry dysku zawracać uwagę tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T.#Known_ATA_S.M.A.R.T._attributes

A co do kupna używanej karty graficznej to nigdy nie wiadomo czy nie była ona przegrzana lub podkręcana (a w efekcie przegrzana) przez co może zacząć walić artefaktami, mogła też pracować w komputerze zasilanym przez zasilacz z czarnej listy który mógł ją uszkodzić.

Należy też uważać kupując używaną płytę główną bo wiele osób kupuje komputer z zasilaczem z czarnej listy lub samemu składając komputer kupuje taki zasilacz bo jest tani a potem zasilacz uszkadza płytę (typową oznaką uszkodzenia płyty przez zasilacz są napuchnięte kondensatory).

A skoro już o zasilaczu wspomniałem sprawdź na jakim pracuje twój komputer bo uszkodzenie dysku może być pośrednio wynikiem niestabilnej pracy zasilacza (podobnie jak przywieszenia systemu, zamulenia czy też resety komputera).

Czarną listę oraz wyjaśnienie i listę polecanych masz tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html