Problem z konfiguracją Tunera TV w Windows Media Center

Zakupiłem tuner tv dvbt-t pod USB ASUS MyCinema U3100 Mini. Chciałbym móc oglądać nim telewizję przy pomocy Windows Media Center. Przy pierwszej instalacji sprzętu i sterownika, konfigurowanie WMC przebiegało płynnie (wykryto tuner), lecz w praktyce żadnych kanałów nie znalazło (była informacja o znalezieniu kanałów bez informacji o nich i że mam sam uzupełnić te informacje w przewodniku, lecz w praktyce żadnych kanałów nie wyświetlało). Zdecydowałem zresetować ustawienia WMC zgodnie z ze infromacjami podanymi na stronie http://jazz.tvtom.pl/resetowanie-ustawien-windows-media-center/  Po restarcie, WMC nie wykrył żadnego tunera. Odinstalowałem i zainstalowałem ponownie sterownik do sprzętu. WMC dalej go nie wykrywał. Zastosowałem poradę pkt 4 z tej strony: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=pl&lc=pl&dlc=pl&docname=c01926047&jumpid=ba_r329_hhoaffiliate&aid=38293&pbid=TnL5HPStwNw&aoid=35252&siteid=TnL5HPStwNw-u_tiPgkART7lZqMqUsPHlQ

Teraz WMC teoretycznie nie informuje, że nie wykrywa tunera. Niemniej, w czasie konfiguracji, nie może pobrać ustawień telewizyjnych z regionu (pasek postępu stoi w miejscu).

 

Nie wiem co dalej robić, tym bardziej, że przypuszczam, że większość posiadaczy takich tunerów wybiera oprogramowanie TotalMedia i dlatego gotowych rozwiązań brak.

Jak zależy ci tylko na TV (bez txt, napisów, dual audio i pilota) to polecam Splash Lite (nie PRO).

wyszukiwałeś na podłączonej picoantenie z zestawu? Jak nie mieszkasz pod nadajnikiem z widocznością optyczną to małe szanse na poprawny odbiór.

 

Do mojego Not Only TV ósemka sama sobie ściąga stery, i sa one lepsze niż najnowsze dedykowane na stronie producenta.

Ja do problemu podszedłbym tak:

  • najpierw odinstalował wszystko co instalowałem do tego sprzętu,

  • przełożył bym tuner do innego gniazda, najlepiej tego z tyłu (i podłączył porządną antenę ),

  • restart

  • jeżeli Win będzie chciał znaleźć i zainstalować sterowniki pozwolić mu na to

  • zainstalować Splash Lite i sprawdzić dostępność programu TV (opcjonalnie zainstalować TotalMedia - później będzie go można odinstalować)

  • jeżeli w Splash Lite/TotalMedia jest program TV można zacząć walkę z WMC

Ps. anteny ja odbieram na takim wynalazku (zdjęcie z sieci)

To antena biquad dvb-t

Bardziej martwi mnie, czy nie popaprałem czegoś robiąc te wszystkie manewry, gdyż mimo wszystko za pierwszym razem WMC pokazywał, że wykrywa tuner i do momentu znajdywania kanałów wszystko szło dobrze. Do mundialu został dzień, więc jeśli nikt nic mi jeszcze nie podpowie, pewnie i tak zainstaluje TotalMedia. Dzięki za sugestie.

Powoli, problemy rozwiązujmy pojedynczo i po kolei. Zrób to co napisałem i powiedz jaki jest efekt

Gunwo. Odinstalowałem sterownik do tunera i zainstalowałem go ponownie, z restartami systemu. Próbowałem podłączać anteny: pokojową - podwójną, każda gałąź - ok. metra oraz podciągnąłem kabel od anteny dachowej i ją podłączyłem. W obu przypadkach to samo: w Windows Media Center konfiguracja sygnału staje na pobieraniu ustawień telewizyjnych - pasek stoi w miejscu. Natomiast program Total Media skanuje w poszukiwaniu programów, efekt to 22 znalezione kanały z czego większość to radia a nieliczne kanały telewizyjne to w praktyce czarny ekran (zresztą znajduje np. Polsat News, którego w żadnych MUXie nie ma, więc nie ma prawa mi działać, gdyż nie mam kablówki). W obu przypadkach tuner usb podłączyłem z przodu, gdyż inaczej nie miałbym szans podłączyć wspomnianych anten.

To MUX4 czyli telewizja mobilna. Ty po prostu nie masz sygnału telewizyjnego. Nic dziwnego że WMC fiksuje.  Najpierw trzeba doprowadzić prawidłowy sygnał do tunera a dopiero potem, walczyć z WMC.

W jakiej okolicy mieszkasz?

Warmińsko-Mazurskie, gmina Olsztynek.

Wg tej strony: http://www.dvbtmap.eu/mapglobal.html nadajnik masz w Olsztynie 25km od ciebie. W dodatku wszystkie 3 muxy na niskich kanałach a nadajnik to 3x 100kW. Powinieneś odbierać na zwykłym kawałku drutu. Wynika z tego że albo masz kompletnie skopaną instalację antenową albo coś źle podłączyłeś. Ps ten MUX4 nadaje z twojej okolicy dlatego go łapiesz.

 

To co teraz, przywracanie systemu?

Po co? Nawet format systemu Ci nie pomoże. Twoim problemem nie jest błędnie działający WMC, a dostarczenie prawidłowego sygnału TV do tunera. Skoro w Total Media nie ma programów tv to w WMC nie będzie ich tym bardziej. Pamiętaj że tunery usb mają mniejszą czułość niż te wbudowane w TV.

Pobierz Splash lite i ustaw według obrazka(załącznik), a następnie przeskanuj pasmo za każdym razem zmieniając położenie anteny. Podczas skanowania zobaczysz  jakość odbieranego sygnału .

Co do anten. Czy pokojowa to takie dwa teleskopowe pałąki? A dachowa to zbiorcza , czy zwykła siatka? Czy posiadają jakieś wzmacniacze? Wzmacniacze do starych siatek potrafią zrobić więcej złego niż dobrego. Kabel antenowy jest solidnie przymocowany z obu stron? Stary jest?

Co do pokojowej - tak.

Co do dachowej - chyba siatka, jeżeli zbiorczy charakter anteny oznacza dzielenie jej na np kilka mieszkań, to to nie taka. Jest wzmacniacz. Co do jakości przymocowania kabla to nie jestem pewien, nie sprawdzałem. Czy stary? Dosyć. W drugim pokoju jest telewizor z dekoderem dvbt i na tej samej antenie odbiera bezbłędnie.

 

Popróbowałem z  Splashem, kolejna porażka. Po ustawieniu programu jak w załączonym zrzucie ekranu, nie znajduje on żadnych programów.

Na małej antence załączonej do tunera - sygnał przy wyszukiwaniu utrzymywał się na poziomie niewiele ponad 40.

Na antenie pokojowej - w porywach do 40, generalnie pomiędzy 30 a 40.

Na antenie dachowej nie przekraczało 30.

Kurcze zapomniałem Ci powiedzieć : w Polsce jest polaryzacja pozioma, więc ta antenka najlepszy sygnał będzie miała właśnie po ustawieniu jej poziomo.

Tak, dekodery wbudowane w TV są dużo lepsze  w oddzielaniu sygnału od szumu.  Prawdopodobnie żeby prawidłowo działała trzeba by wymienić stary wzmacniacz na nowy symetryzator w puszce na antenie i dać nową wtyczkę na końcu kabla.

I pewnie okno masz po drugiej stronie nadajnika dodatkowo otoczone wysokimi drzewami?

Ja to widzę tak : potrzebujesz  porządnej anteny. Jeżeli majsterkujesz to proponuję proste i tanie rozwiązanie: Zrób takiego biquada jakiego pokazałem wyżej. Wg forum emitela sprawią się całkiem nieźle.

Według kalkulatora z tej strony http://www.cnet.de/41001557/die-beste-eigenbau-dvb-t-antenne-doppelquad-fuer-5-euro-basteln/3/

Antena wykonana z drutu o grubości tak ok.2mm2,(wyjdzie trochę ponad metr) bok kwadratu powinien mieć 13,4 cm

kabel antenowy przylutować jak na zdjęciu z postu 2 .Jak to nie zadziała pozostają anteny bardziej profesjonalne.Ale o to lepiej zapytać się tam : http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=39

No właśnie nie jestem “zadrzewiony”, dookoła względnie “łyso”.

Odświeżam temat. Tuner podłączony i zainstalowany do laptopa kumpla (mieszka w tej samej miejscowości) został wykryty, na małej antenie znalazł większość kanałów i odbierał je na antenie pokojowej. Czyli tak jak myślałem, problem leży po stronie mojego komputera i systemu. Niemniej, nie potrafię tego problemu zidentyfikować.

Proszę korzystać z przycisku Edytuj , zamiast pisać post pod postem.

rgabrysiak