Problem z partcjonowaniem i instalacją Win 8

Kilka dni temu zainstalowałem obok windows 8.1 linuxa. Właściwie to zrobiłem to kilka razy w ciagu ostatniego roku. Problem pojawił się wczoraj gdy postanowiłem zrobić totalnego formata. Dodam , ze wcześniej Linuxa usunąłem kasujac partycję z pozycji zarządzania dyskami w systemie. Aktualnie nie mogę puścić nawet instalacji z plyt recovery.Zwyczajnie wywala błąd i brak dostępu do recovery. Postanowiłem zatem użyć gparted z patyka i usunąłem wszystkie partycje myśląc , ze to coś pomoże.Gparted usunął wszystko jednak pojawiła się informacja z bledami partycji GPT. Nie wiem totalnie co teraz mam zrobic. Czy mam przekonwertowac z gpt do mbr czy moze odwrotnie. ?! A może wyzerowac ? Zrobilem również testdisk w gparted , ktory pokazał aktualny obraz mojego dysku. Nie wiem co dalej. Czy mam cos usunąć ? Najlepiej chciałbym wyczyścić dysk do zera i zainstalować na nowo czysty system. Bardzo proszę o pomoc.Poniżej foto : http://i61.tinypic.com/2mnhhf8.jpg Laptop z biosem UEFI , HP pavilion g6 .

Witam,

 

Spróbuj założyć nową tablicę partycji

Niestety nic to nie dało. Dorzucam zrzut z gparted i po odpaleniu  płyty recovery hp .

Ja bym założył nową tabelę partycji (Create new partition table - ms-dos) i spróbował zainstalować W8 w trybie LEGACY (UEFI) . Jak się nie uda to … ciąg dalszy nastąpi .  

Jak na moje to warto wyzerować najpierw dysk. Program MHDD będzie do tego najlepszy. Później utwórz GPT i stwórz partycje według uznania. Następnie zainstaluj systemy które chcesz mieć. Myślę, że pomoże.

Jeżeli nie to :

W instalatorze Windowsa wciśnij Shift + F10 , następnie komendy :

zmiana na MBR i pozniej na gpt powinna załatwić problem. rozumiem że dysk jużsformatowałeś?

 

oczywiscie wiesz żę jak masz gpt to musisz bootować przez uefi (nie legacy)

Czym to zmienić najlepiej ? Jeśli to nie problem napisz dokładnie jak. Tak , dysk już po formacie. Dzięki .

Niestety nie zadziałało.

GPT - W8 - tryb UEFI ! (ew. UEFI with CSM)

MBR- W8 - tryb LEGACY (o ile w ogóle jest)

 

UEFI - GPARTED x64

http://softlayer-ams.dl.sourceforge.net/project/gparted/gparted-live-stable/0.19.0-1/gparted-live-0.19.0-1-amd64.iso

Nie mogę zmienić tej partycji na GPT - wywala ten sam błąd na gparted jak wyżej "invalid partition table. Myślę , że może zerowanie by pomogło. Gparted ma taką opcję ?

Jak jest ustawiony BIOS : UEFI , UEFI with CSM , czy LEGACY ?

Wyłącz SECURE BOOT !

Może zacznę od początku. Udało mi się wgrać Windowsa , ale tylko z patyka. Na próbę sciągnąłem jakiegoś z torrentów. Udało się go wrzucic na dysk tylko na LEGACY z wyłączonym SECURE BOOT’m. Mnie jednak chodzi aby zadziałała płyta recovery , którą dostałem od producenta. Po wgraniu takiej płyty mam system ze sterownikami , który działa bardzo stabilnie. Gdy robiłem to kiedyś  bez recovery cd a za pomocą pendrive’a i doinstalowywania sterowników ze strony producenta miałem problem z działaniem całośći i aktualizacją do Win 8.1 , dlatego tak mi zalezy na odpaleniu płyt recovery. Nie wiem co może być przyczyną , że wywala błąd. Dodam , że dwa tygodnie temu w serwisie wymienili mi naped dvd bo wczesniejszy padł mimo , ze prawie wcale go nie uzywałem. Moze to wina napędu ? Sam nie wiem. Pamiętam jeszcze jedną rzecz. W momencie , kiedy wysyłem laptopa do serwisu postanowiłem wyczyscic lapa i wyslac go bez swoich danych. Przerzuciłem wszystko na zewnetrzny i zrobiłem formata za pomocą plyt recovery. Gdy laptop wrocił przywrociłem sobie obraz , który miałem utworzony za pomocą innego programu recovwery już w pelni skonfigurowany wraz z programami tyle , żewindows był zainstalowany w UEFI przy Secure Boot , a ten drugi przywrociłem mimo , że był zrobiony na LEGACY. Nie wiem na ile to mialo wplyw , ale doszukuję się każdej możliwej opcji i liczę , że ktoś mi wreszcie pomoże się z tym uporać. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam ps. własnie jestem na 60 % zerowania dysku programem Aktive@ KillDisk , spóbuję poniej użyć może czegoś do konwersji na gpt. Jakies sugestie co trzeba zrobic po takim wyczyszczeniu dysku ?

Zrobisz jak uważasz . Ja bym zrobił tak :

  1. Pobrał legalny obraz .iso W8.1 ze strony MICROSOFT-u (być może w celu aktywacji będzie potrzebny kontakt z MS) .

2. Założył partycję MBR za pomocą GPARTED (First sector : 2048) . Nie wolno tego robić za pomocą Instalatora Windows . 

  1. Zainstalował W8.1 w trybie LEGACY (sterowniki na stronie producenta) .

  2. Zainstalował wszystkie poprawki , programy , usługi , ustawił , oczyścił ze zbędnych plików (CCLEANER + Oczysczanie systemowe) , użył narzędzia CHKDSK a następnie zdefragmentował (dotyczy także SSD) . Do oczyszczania i defragmentacji Rejestru użyć WINASO REGISTRY OPTIMIZER .

  3. Na dysku zewnętrznym założył bym partycje (hidden) identyczną co do wielkości (MB) na jakiej zainstalowany jest W8.1 również First sector : 2048 (przed tą partycją nie może znajdować się inna lub nieprzydzielone miejsce) . 

  4. Za pomocą GPARTED 0.19.01 x64 wykonał bym lustrzaną kopię zapasową systemu (polecenia : Copy & Paste) . Podczas odzyskiwania systemu z kopii należy bezwzględnie posługiwać się taką wersją GPARTED jakim została ona stworzona ! Flagi dysku nie podlegają kopiowaniu ! Flaga dysku/partycji z systemem do uruchomienia : boot !

Myślę , że wydatek ~200 zł (HDD 500GB , 7200rpm) jest wart tego , aby w przyszłości nie tracić tyle czasu na instalację systemu , programów i ustawień . Ja tak robię każdemu kto zwróci się do mnie o instalację systemu . Zabezpiecza to również przed wirusami typu Crypto Locker bo w tym przypadku nawet : Acorus , Atis et consortes są bezradni ! Dysk ten podłączamy/odłączamy do/od komputera tylko  przy wyłączonym komputerze i  na czas wykonania kopii lub odzyskania systemu .

Od samego błędu gorsze jest tylko uporczywe w nim tkwienie (nauka poszła w las) .

Nauka niestety kosztuje :

http://forum.dobreprogramy.pl/problem-z-instalacj%C4%85-aktualizacji-na-windowsie-maj%C4%85c-ubuntu-t489533/

P.S. Powiadomiłem też o Twojej sprawie ToshioSM specjalistę od tego typu przypadków zobaczy my co On na to powie i czy udzieli Ci jakże cennych wskazówek na przyszłość ? Słowem : czy jak  Deus ex machina rozwiąże problemy które Cię trapią po instalacji/dezinstalacji Linux-a . Zatem nie traćmy nadziei , bo jak wiadomo umiera ona ostatnia (choć co bardziej przytomni twierdzą , że nadzieją jest  “matką głupich”) . Czas pokaże jak będzie .

Przykład :

Z RAID 0 PLEXTOR PX-128M5M 22,5GiB na HITACHI 500GB , 7200rpm USB3.0 (INTEL) czas wykonania

kopii 2 min 15s ! (170 MB/s ! małe pliki) . Byłem w szoku . Sprawdzam ! (czas odzyskania systemu ok 1 min 30 s dłuższy) . I co ?  System działa bez zarzutu ! (MSI GE 70 2OE)

 

Dla zwykłego BIOSU polecam :

https://drive.google.com/file/d/0B-HnGXDSzvpmTENqNjZRZTBZZmM/view?usp=sharing

First sector : 63

 

Jeżeli nastąpi awaria lub wymiana dysku systemowego należy użyć po odzyskaniu systemu z kopii zapasowej płyty WINDOWS i posłużyć się poleceniami : BOOTSECT /NT60  C:\SYS (ALL) , BOOTREC  /FIXBOOT , /FIXMBR , /REBUILDBCD  (zabezpieczenia WINDOWS) .

Dzięki za tresciwą odpowiedź. Zerowanie również nie przyniosło efektu , a błąd przy użyciu gparted jaki był taki jest. Dziś rano zadzwoniłem do HP bo mam go jeszcze na gwarancji. Mają do mnie oddzwonić po skończonej diagnostyce dysku. Zobaczymy co się z tego urodzi. Dzięki.

AOMEI nawet w wersji free powinien dać rade jeżeli nie to pobierz testową wersje pro.

Co konkretniej zrobić i czy da radę go odpalić z patola ?