Program do aktualizacji BIOSu

Poszukuję programu do łatwej aktualizacji biosu bez konieczności reinstalowania systemu.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawioną kwestię! Zależy od firmy i modelu laptopa, firmy i modelu płyty głównej komputera stacjonarnego itd. Dla laptopów i płyt głównych firmy Asus takim programem jest Asus Update , dla płyt głównych Gigabyte programem jest @BIOS , ale to tylko przykłady.

No i jeszcze jedna uwaga. Prawidłowo wykonana aktualizacja BIOSu jakimkolwiek sposobem nie wymaga reinstalowania systemu.

1 polubienie

A nie prawidłowo, skutecznie unieruchomi twój komputer.

Aby to zrobić dobrze należy wiedzieć jaką płytę główną posiadamy, sprawdzić dokładnie model, odwiedzić stronę producenta płyty i pobrać z niej obraz BIOS.

Nie polecam aktualizacji BIOS y pod Windows.

jesli masz plyte asusa, to wbrew memu przedmowcy, polecam program asusa pod windows do aktualizacji biosu.

aktualizuje takim programem od lat i jeszcze sie nic nie stalo.

dwie uwagi ktore bym polecil, po pierwsze spojrz co ta aktualizacja poprawia, po drugie miej przygotowana kopie aktualizowanego biosu, bo moze sie okazac ze bedziesz chcial wrocic do poprzedniego

Mam płytę Gigabyte’a więc wychodzi na program @BIOS tylko mam pytanie czy jest jakiś tourial zebym zrobił to skutecznie i poprawnie?

Jeśli to w miarę nowa płyta, to ma już opcję aktualizacji w biosie (Q-flash) - plik z nowym biosem wystarczy umieścić na pendrive lub innym nośniku (musi mieć system plików FAT) i wskazać go w odpowiednim oknie biosu (u mnie, podczas startu należy wcisnąć [End] - odpali się Q-flash) - aktualizacja przebiegnie automatycznie.

Dodatkowo, płyty Gigabyte mają w większości Dual Bios, więc nawet, jeśli coś się stanie w trakcie aktualizacji, to płyta wróci do poprzedniej, prawidłowej wersji biosu.

Polecam też wejść na stronę Gigabyte i ściągnąć instrukcję do płyty, jeśli jeszcze nie masz - są tam opisane wszystkie możliwości aktualizacji biosu krok po kroku.

Nie chodzi mi o to że te programy pod windows są złe, są jak najbardziej OK. Chodzi mi o to że pod windows działa mnóstwo procesów które mogą zakłócić proces aktualizacji, mogą nie muszą.

Czy móglbyś mnie oświecić po co aktualizujesz BIOS?

Ja jeszcze nie aktualizowałem BIOSu bo nie widzę takiej potrzeby.

Komputera używam średnio 5 lat i w tym czasie nie wymieniam też jego podzespołów na takie których nie obsługuje starsza wersja BIOSU, a gdy kupuję nowy sprzęt, to automatycznie jest też nowy BIOS.

Widziałem już takich co im się wydaje, że BIOS należy aktualizować tak często jak inne programy np. Firefoksa czyli co parę miesięcy. :slight_smile:

A, może to ja nie mam racji?

hm

nie bede ciebie oswiecac, ani dochodzic czy masz racje czy ktos inny, ale

po pierwsze napisalem, za przed aktualizacja trzeba spojrzec czego ona dotyczy /co takiego poprawia, czy zmienia/

po drugie, troche przesadziles z tym firefoksem, poniewaz nie spotkalem wydawanych aktualizacji biosu tak czesto

po trzecie, aktualnie plyte mam od 2008, i asus dla tego typu plyty wydal chyba do 5 aktualizacji, jak sadzisz po to by

tylko wydac? dla zabawy?

milego dnia

Moim zdaniem nie dla zabawy ,ale do obsługi nowości sprzętowych.

Ewentualnie zawiera poprawki, łatki, tyle że te zmiany te nie muszą dotyczyć wcale naszej konfiguracji sprzętowej, a wiec aktualizacja jest bezsensowna.

Jeżeli sprzęt działa prawidłowo to jaką wartość dodaną uzyskamy aktualizując BIOS?