Program do odblokowania pendrive'a

Mam spory kłopot z moim Corsairem Flash Voyager GT 16 GB.

Działał bez zarzutu do 1 stycznia tego roku:

Problemy:

  • spod eksploratora widzi pendrive’a i przydziela mu literę (F)

  • nie da sie podejrzeć plików na nim w moim komputerze, ale jak zaistalowałem nowego managera plików, to dało sie zobaczyć główny katalog oraz ilość wolnego miejsca ale nic ponaddto nie dało sie zrobić (odmowa dostępu); chwilę później przy próbie otwarcia katalogu program automatycznie przełączył się na inny dysk i nie chciał już wrócić do poprzedniego podglądu - zupełnie jakby zapamiętał, że nie było dostępu do tego dysku

  • próba odzyskania moich danych z pendrive’a przy użyciu wielu programów zakończyła się fiaskiem (występuje odmowa dostępu) [Recover Data for Pendrives; Data Doctor Recovery Pen Drive; PC Inspector File Recovery; Undelete my files]

  • próba sformatowania dysku również kończy się niepowodzeniem :w tym także za pomocą USB DISK STORAGE format tool; informacja, że dysk jest chroniony przed zapisem (nie, nie ma żadnego przełącznika na obudowie)

  • próba zeskanowania go programem AV (NOD32) kończy się po około 0,5 sekundy komunikatem

"Scan Log

Version of virus signature database: 3746 (20090107)

Date: 1/7/2009 Time: 8:03:08 PM

*Scanned disks, folders and files: F:\Boot sector;F:*

F:\ - error opening [4]

Number of scanned objects: 2

Number of threats found: 0

Time of completion: 8:03:08 PM Total scanning time: 0 sec (00:00:00)

Notes:

[4] Object cannot be opened. It may be in use by another application or operating system."

  • użycie chkdsk jest bezcelowe - komunikat “Cannot lock current drive”

  • odnośnie tego oststniego komunikatu - mam wrażenie, że być może jest to jakiś wirus, ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać, skoro nawet nie można zeskanować tego pen’a

  • sprawdziłem też rejestr na wszelki wypadek, czy aby nie jest włączone zabezpieczenie przed zapisem dla usb, ale wszystko wygląda ok

  • ściągnąłem program ComboFix, ale w logu nie ma nic a propos dysku F: więc raczej go nie zeskanował (jeśli jest jakieś polecenie którym mogę to zrobić to proszę o radę)

Z góry dzięki za pomoc

PS. Jestem nowy na forum i miałem mały dylemat w którym dziale umieścić tego posta. Jeśli jest dla niego lepsze miejsce to z góry przepraszam i proszę moda o przesunięcie

Kolego, jak mam problemy z odczytem na penie, karcie pamięci i innej pamięci flash to w 99% moich przypadków postąpienie wg instrukcji:

  1. usuń partycję pendrive

  2. zrób nową

  3. sformatuj ale bez trybu szybkiego formatu

rozwiązuje moje problemy. Spróbuj ty też tak.

w gwoli ścisłości:

mój komputer ppm zarządzaj -> zarządzanie dyskami. Na dany dysk ppm usuń partycje.

i wszystko by może było ok - ale pod “Mój komputer” widzę partycje C: D: E:(CD-ROM) i F:

a w "Zarządzaniu dyskami tylko partycje C: D: i E:

Musisz mieć manager partycji obsługujący pamięć flash np. Paragon Partition Manager. Ja mam wersję 8 i wszystkie operacje dyskowe na pamięciach flash wykonuję bez problemu.

Ja bym spróbował poszukać jeszcze jakiegoś LiveCD linuxa z Antywirem albo próbować z dos-u za pomocą jakiegoś programu dos-AV może od Aviry albo AV Personal Albo próbować programem testdisk 6.10 może tylko padnięta partycja bo ktoś za szybko wyciągnął jak się coś ładowało można jeszcze próbować programu CardTEST albo z oficjalnej strony szukać pomocy często producent udostępnia oprogramowanie ratunkowe :slight_smile:

Dziękuję wszystkim za rady, zwłaszcza “zakapny’emu”;

Paragon Partition Manager Professional w wersji trial poradził sobie świetnie. Nie odzyskałem danych (i tak mam większość na innym nośniku) ale pen działa bez zarzutu.

Przekonałem się do programu i pełną wersję na pewno sobie sprawię.

Ciekawi mnie dlaczego tak się stało jak się stało - możliwe że był wyłączony, bez klikania w “Bezpieczne usuwanie sprzętu” ale miał w ustawieniach zaznaczone “Optimize for quick removal” więc myślałem, że mu nic nie będzie.

Dla świętego spokoju i 150 PLN będę już klikał tę ikonkę

Jak chcesz odzyskać dane to spróbuj programem Recuva. Po tej operacji co ci pokazywałem widziałem jakieś 98% plików które miałem wcześniej, ostatni odzyskany miał datę zapisu 4 miesiące wstecz.

Witam,

mam problem z pamięcią flash, dotyczy on dokładnie karty mikro sdhc 4Gb, którą zblokowałem hasłem w telefonie a hasła nie pamiętam:/ Gdy podłączam kartę w czytniku do pc komputer wykrywa mój czytnik, ale gdy chce na nią coś wrzucić, to wyskakuje mi żebym włożył dysk. Nie mogę go sformtować…

Próbowałem przez ten program Paragon partition manager ale nie mogłem jej usunąć, może coś źle zrobiłem, proszę o pomoc…