Przenoszenie Ubuntu 8.04 na inny dysk

Witam!

Chciałbym przenieść swojego Ubuntu z dysku 160GB na dysk 40GB. Z tym że mam używane tylko 9 GB na Linuxie no i SWAP jak dobrze pamiętam 2 GB.

Próbowałem używać do tego celu kilku programów, ale niestety z mizernym skutkiem, sprawa może była by o wiele łatwiejsza gdyby nie fakt że na tym dysku na którym obecnie jest Ubuntu jest także Windows XP który ma 2 partycje, dla Linuxa zarezerwowane jest 114GB + te 2 GB, dla Windowsa pozostałe GB, używałem programu Drive Copy firmy Paragon, i nawet skopiowała mi wszystko, ale niestety potem pojawiał się błąd z GRUBem, wiem że można go przeinstalować ale mi to nie wychodziło, dlatego zrezygnowałem z tego, może ktoś poleciłby mi jakieś inne narzędzie do skopiowania partycji ze wszystkim, prócz Windowsa, z tego dysku 160GB na 40GB.

Z tego co wiem i z tego co domyślam się, transfer z dysku 40GB na 160 byłby o wiele łatwiejszy…

Wypaliłem sobie płytkę Linux RIP, i tam znalażłem program podobny do GHosta, odpaliłem no i zrobiłem Drive clone podając źródło i miejsce docelowe, program jednak zatrzymuje się na jedenj trzeciej całego postępu, prawdopodobnie dlatego że kopiuje kazdy bloczek no i te 40 GB to jednak za mało na skopiowanie tych ponad 100 GB,… miałem wtedy bład Gryba nr 25 bodajże…

ma ktoś może jakieś pomysły ? :slight_smile:

dziękuje za ewentualne podowiedzi

pozdrawiam

Po pierwsze skoro masz kopiować na dysk o pojemności 40GB, partycję na obecnym dysku dla Linuksa zmniejsz do 40GB a nawet do 35 (musisz mieć przecież jeszcze miejsce na swap), gdyż wykonasz obraz partycji ale nie rozpakujesz go na partycji mniejszej niż program to sobie “zapamiętał” nawet jeśli tyle nie zużył (sam się o tym przekonałem, gdy zrobiłem 2GB mniejszą partycję podczas przywracania systemu). Po drugie obrazu partycji swap nie ma potrzeby wykonywać, gdyż swap jest czyszczony co restart a nawet możesz go sformatować, pod warunkiem, że w tym czasie system nie korzysta ze swapa.

Aby wykonać obraz partycji z dysku 160GB pobierz sobie program GParted LiveCD, odpal go i uruchomi Ci się system i w nim automatycznie uruchomi się program GParted, przy pomocy jego możesz zmiejszyć partycję, gdy już to zrobisz wyłącz go, jeśli masz podłączony dysk, na który chcesz wykonać kopię lub dysk zewnętrzny, podmontuj go, w tym celu w konsoli wpisz:

mount /dev/sdb1 /mnt

Zakładam, że jest to dysk sata, widziany jako drugi dysk w systemie i sformatowany jako ext2/ext3/etx4. Teraz kliknij prawym na pulpicie, szukaj i uruchom program o nazwie Partimage, przy jego pomocy łatwo i przyjemnie wykonasz kopię systemu. Program jest na tyle intuicyjny, że opiszę tylko w skrócie, jak się nim posługiwać. Aby wykonać kopię dysk, z którego będzie wykonywany program nie może być zamontowany, domyślnie nie powinien być. W głównym oknie zaznacz partycję do zapisania, wciśnij tabulator i wpisz ścieżkę, gdzie ma być zapisany obraz, ponieważ kazałem podmontować dysk do /mnt (na tym dysku możesz stworzyć katalog o nazwie, np. backup, w tym celu uruchom konsolę i wpisz mkdir /mnt/backup ) podajesz do niego ścieżkę (zakładam że stworzyłeś na dysku katalog bakcup, jeśli nie to pominiesz ten podkatalog) i tym samy tworzysz nazwę obrazu dysku, np. ubuntu, czyli wpisujesz w tym polu /mnt/backup/ubuntu wciskasz tabulator, zaznaczasz save partition i wciskasz F5. Pojawi się nowe okno, w którym wybierasz stopień kompresji lub jej brak, polecam wybrać pakowanie bzip2, trwa najdłużej ale obraz jest najmniejszy (u mnie 5GB program skompresował do 2GB z groszami) lub gzip jeśli zależy Ci bardziej na czasie niż wielkości. Następnie wybierasz co chcesz aby program zrobił po zakończeniu operacji (czekaj, zrestaruj itp.) wybierasz wg uznania, polecam zostawić wait. Następnie wybierasz czy obraz ma być dzielony na części, np. jeśli pojemność dysku nie jest wystarczająca i będziesz wymieniał lub żadnego dzielenia jeśli nośnik jest wystarczającej wielkości aby zmieścić obraz. Po tym wszystkim wciskasz F5, program zbiera informacje o dysku, m.in. wielkość partycji, procent wykorzystania itp. Potwierdzasz i program zaczyna wykonywać kopię a Ty sobie możesz iść obejrzeć jakiś serial w TV. Gdy obraz zostanie wykonany zamknij program, odmontuj dysk:

umount /mnt

Zrestartuj system i wykonaj to samo na tym drugim kompie z tym, że na nowym dysku stwórz identyczną partycję może być większa ale nie mniejsza, zamiast save wybierasz restore, dysk z kopią również musisz podmontować i wskazać do niego ścieżkę (musisz sprawdzić nazwę obrazu, gdyż program dodaje do niej numerację), jeśli jeden obraz to prawdopodobnie /mnt/backup/ubuntu.000 (zakłdam, że dysk montowałeś w /mnt). wciskasz F5, jeśli wszystko się zgadza (system plików, wielkość partycji) z następnego okna nic nie wybierasz i wciskasz znowu F5 i czekasz aż obraz się rozpakuje na nowym dysku, jak skończy to możesz jeszcze przywrócić (pod warunkiem, że zrobiłeś obraz mbr - domyślnie tak), również mbr, wybierasz z listy na samym początku lub instalujesz Gruba na nowo. Po tym wszystkim tworzysz jeszcze tylko nowy swap, jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej, restartujesz i się cieszyć systemem na nowym dysku.

Pozdrawiam!

Zrób klon dysku za pomocą Acronis True Image :slight_smile: sklonuje ci partycje, mbr etc.

Tak ,tylko że na nowym dysku będzie już inny układ partycji i niestety, ale bez przeinstalowania GRUBa się nie obejdzie.

W takim razie zorientuj się, czy jest możliwość zainstalowania w Ubuntu “mklivecd”, tam sobie zrobisz iso swojego własnego systemu, np z wyłączeniem folderów z danymi, a z zachowaniem ustawień systemu “/home”. Ewentualnie można to uzyskać programem “remasterme”. Możliwości jest dużo.

Zajrzyj również tutaj:

http://www.idg.pl/porada/114323/Tworzen … Linux.html .

http://www.geekconnection.org/remasters … stool.html

Nigdy nie korzystałem z takim narzędzi, ani też nie wykonywałem podobnych operacji. Myślę jednak, iż dd powinno wystarczyć. Zostaw sobie jednak na starym dysku małą partycję na Gruba(katalog /boot). Nie potrzeba wiele miejsca, a w tym wypadku na pewno żaden problem z Grubem się nie pojawi(poza wyjątkiem, gdzie będziesz zmieniać kolejność dysków).

Sprawdź jednak najpier /etc/fstab, bo partycje mogą być montowane w różny sposób.

Wystarczy normalnie skopiować wszystko oprócz katalogu /proc i /dev i pamiętać żeby kopiować z zachowaniem praw i atrybutów.

mc się okazuje pomocne, a nawet zwykłe cp

albo poprostu zrób tak…

zakładam że

dysk z ubuntu to /dev/sda1 jako ext3

swap /dev/sda2

Chcesz przenieść na dysk /dev/sdb

sudo su -

cfdisk /dev/sdb (Dzielisz sobie na partycje)

mkfs.ext3 /dev/sdb1

mkswap /dev/sdb2 && swapon /dev/sdb2

mkdir /mnt/ubu

mkdir /mnt/ubu2

mount /dev/sda1 /mnt/ubu

mount /dev/sdb1 /mnt/ubu2

cd /mnt/ubu

cp -a . /mnt/ubu2

Potem pod jakimś livecd odzyskaj gruba

root (hd1,0)

setup(hd1,0)

Ewentualnie wprowadź drobne zmiany w pliku /boot/grub/menu.lst i /etc/fstab

oooo :slight_smile:

bardzo dziękuje za wszystkie podpowiedzi, za godzinkę zaczynam działać :slight_smile:

dziękuje Wam bardzo serdecznie. Także roobalowi który dużo się opisał :slight_smile:

teraz sobie zapewne poradzę :slight_smile:

dzięki.