[tutorial photoshop] Przyklejamy zdjęcie taśmą klejącą

Do dzisiejszego tutoriala będziemy potrzebowali zdjęcia, które zechcemy wykorzystać w roli obiektu-źródła. W moim przypadku użyję poniżej fotografii gitary:

source.JPG

Krok 1 Na pustym dokumencie, na nowej warstwie, tworzymy prostokątne zaznaczenie. Wypełniamy je jasnożółtym kolorem.

01-wypelnieniezolty.jpg

Naciskamy Ctrl+D, aby usunąć zaznaczenie. Teraz zaznaczamy identyczny kształt, ale nieco mniejszy (wciąż pracujemy na tej samej warstwie). Wypełniamy go bardzo jasnym kolorem (w przykładzie: kremowym).

02-wypelnieniejasny.jpg

Znów naciskamy Ctrl+D aby usunąć zaznaczenie.

Krok 3 Teraz używamy filtru Noise (Filter – Noise – Add Noise) z takimi ustawieniami:

03-noise.jpg

Krok 4 Teraz do projektu wklejamy wybraną wcześniej fotografię bądź rysunek. Umieszczamy go tak, by mniej więcej przykrywał jaśniejszy, wewnętrzny prostokąt.

04-wklejamyobrazek.jpg

Zmieniamy tryb wyświetlania warstwy na Linear Burn. Potem naciskamy Ctrl+E, by złączyć warstwę z fotografią z warstwą zawierającą prostokąty.

Krok 5 Teraz naszym zadaniem będzie dodanie cienia Innter Shadow w taki sposób, by otrzymać efekt przypominający coś takiego:

05-inner-shadow.jpg

Ustawienia musimy dopasować sami, gdyż zależą one od wielkości zdjęcia. Ja w przykładzie użyłem takich oto parametrów:

05-innerustawienia.jpg

Krok 6 Teraz musimy odpowiednio wygiąć zdjęcie za pomocą Edit – Transform – Warp. Można to robić wciąż na białym tle, ja jednak wrzuciłem inne, gdyż efekty następnych kroków będą na nim lepiej widoczne.

06-warp.jpg

Krok 7 Przydałby się cień. Kliknijmy lewym przyciskiem myszy na podgląd warstwy ze zdjęciem w oknie Layers (podczas klikania przytrzymajmy Ctrl). Takim sposobem uzyskaliśmy zaznaczenie wygiętej kartki. Tworzymy nową warstwę i przesuwamy ją pod warstwę ze zdjęciem. Teraz wypełniamy zaznaczenie czarnym kolorem. Za pomocą kombinacji Ctrl+D usuwamy zaznaczenie. Potem używamy filtra Filter – Blur – Gaussian Blur z takimi ustawieniami (to przykład, jak zwykle doradzam samodzielne dopasowanie parametrów):

07-blur.jpg

Teraz naciskamy Ctrl+T, aby włączyć Free Transform. Za pomocą myszy i wciśniętego klawisza Ctrl, chwytamy za kwadracik znajdujący się na środku dolnej krawędzi. Przeciągamy go w taki sposób:

08-transform.jpg

Zmniejszenie widoczności warstwy da dobry efekt.

Krok 8 Teraz zajmiemy się taśmą klejącą. Tworzymy nową warstwę (ma się znajdować na samej górze). Następnie tworzymy zaznaczenie o mniej więcej takim kształcie:

09-tasmaselect.jpg

Pamiętajcie, aby poszarpać krawędzie. Teraz wypełniamy zaznaczenie żółtym kolorem:

10-tasma-wypelniona.jpg

Widoczność warstwy zmieniamy na Soft Light. Teraz zastosujmy filtr Plastic Warp z menu Filter - Artistic. Taśma gotowa. Pozostaje nam tylko umieścić ją w odpowiednim miejscu. Lekkie pochylenie jej da realistyczniejszy efekt.

11-tasma-ok.jpg

Krok 9 Wykonujemy teraz drugą taśmę dla drugiego rogu fotografii.

Gotowe!

efekt.jpg