Pytanie o kompatybilność zasilacza / podzespoły komputera

Cześć,

 

myślałem, że obędzie się bez zadawania kolejnego pytania tego typu, jednak okazuje się, że wcale nie ogarniam tematu tak dobrze jak myślałem.

Zwracam się zatem z pytaniem o kompatybilność zasilacza pod nowy komputer (i nie tylko). Postaram się sprecyzować moje wygania jak najlepiej.

 

Do czego będzie służył komputer?

 

Komputer nie będzie służył do grania, tylko go do przeglądania Internetu, oglądania filmów, programowania.

 

Dlaczego chcę kupić nowy komputer?

 

Aktualnie posiadam kilkuletni laptop. Nie mogę zamontować w nim więcej niż 4GB pamięci RAM (to jest Thinkpad T61 i jest szansa, że 8GB zdziała jednak mimo wszystko taka inwestycja byłaby droga i wcale nie rozwiązała wszystkich problemów z wydajnością). Procesor nie daje rady przy podstawowych zadaniach jak przeglądanie stron (nieco się przycinają) a o uciągnięciu Gnome nie wspomnę - jedyne co działa na komputerze to XFCE. Tak - zrezygnowałem ponad rok temu z Windowsa 7 ponieważ bardzo zamulał. Obecnie używam archlinux z XFCE. Laptop obsługuje tylko SATA I - prawdopodobnie nie wykorzystałbym przez to w pełni możliwości dysku SSD gdybym takowy zamontował. Na pewno różnica byłaby odczuwalna, jednak to kolejna po pamięci RAM wątpliwa inwestycja. Grafika nie wyrabia przy odtwarzaniu filmów HD - podczas oglądania filmów w 1080p w VLC występuje nieprzyjemny efekt jakby kolejne klatki rysowały się od góry do dołu. Oczywiście przy filmach słabszej jakości wszystko odtwarzane jest płynnie. Także podejrzewam grafikę (procesor podczas oglądania 1080p nie jest wykorzystywany nawet w 50%).

 

Co chcę kupić?

 

To jest zestaw z pewnego znanego wszystkim sklepu internetowego:

 

2 472804 Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU) 1 285,00 285,00

3 602807 Chłodzenie CPU Raijintek Themis (0P105255) 1 95,00 95,00

4 605202 Obudowa Zalman ZALMAN Z3 - USB3.0 - CZARNA 1 145,00 145,00

5 636604 Procesor Intel CORE I5 4690 3.5GHz LGA1150 BOX (BX80646I54690) - Haswell Refresh 1 865,00 865,00

6 640920 Płyta główna ASRock Z97 EXTREME4 Z97 LGA1150 DualDDR3-1600, SATA3, RAID, HDMI, DVI, D-Sub, ATX (Z97 EXTREME4) 1 539,00 539,00

7 660210 Dysk SSD Samsung 850 PRO ASAP 256GB 2,5" (MZ-7KE256BW) 1 669,00 669,00

 

 

Odnośnie czego mam wątpliwości?

 

Zasilacz - to jest główny temat. Do niedawna myślałem, że przy tym zestawie będę mógł wykorzystać zasilacz, który posiadam - BeQuiet PurePower L7 430W. Przypadkiem przeczytalem jakiś post na temat wymaganych złączy zasilacza przez płytę. No i mamy problem. Zasilacz nie ma złącza P8:

http://www.bequiet.com/pl/powersupply/44

 

Złącze wydaje się być wymagane przez płytę, którą wybrałem:

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z97%20Extreme4/?cat=Specifications

 

Czy zatem dobrze interpretuję te specyfikacje? Wniosek - mój zasilacz nie zadziała z wybraną płytą.

Pytanie zatem - jaki kupić? Cichy przede wszystkim i ewentualnie modularny.

 

Procesor - procesora nie będę pewnie kręcił. Przynajmniej póki co. Nie mam z tym doświadczenia. Chcę, żeby komputer był szybki i działał stabilnie. To dla mnie najważniejsze. Coś takiego jak zawieszenie się komputera jest dla mnie od kilku lat zjawiskiem nieznanym i chcę, żeby tak pozostało. Dlatego - nie będzie OC.

W ten procesor wbudowana jest grafika Intel HD 4600 - mam nadzieję, że wystarczy do oglądania filmów 1080p (aktualnie jak wspomniałem jest z tym problem), wystarczy żeby uciągnąć proste efekty Gnome’a/KDE (będę używał docelowo czegoś bardziej funkcjonalnego niż XFCE).

Czy procesor, który wybrałem spełni moje wymagania?

 

Obudowa - bardzo nastawiałem się na Fractal Refine R4 jednak po przeczytaniu komentarzy opisujących jej wady postanowiłem wybrać chwalonego ogólnie Zalmana Z3 jako że design także mi pasuje a cena jest w stosunku do jakości nie jest wygórowana. Czy zmieści się tam CPU z dodatkowym chłodzeniem?

 

Proszę o wyjaśnienie tych kwestii. Dodam tylko, że różnice w cenach elementów rzędu 50 PLN nie dużego mają znaczenia.

 

@Update:

Odnośnie zasilacza - XFX Black Edition XTR 550W Fully Modular 135mm 80+ Gold (P1-550B-BEFX) posiada wspomniane złącze 8pin. Czy potrzeba czegoś jeszcze? Ogólnie zasilacz jest chwalony (cichy i modularny).

Zasilacz będzie pasować podpinasz tylko 4pin i jest git. Tego procka i tak nie podkręcisz. Budę zostaw Zalmana Z3 może z plusem ale jak chcesz. Dysku nie potrzebujesz drugiego na dane ten SSD Ci wystarczy.

Na czym polega zatem różnica 4pin a 8pin? Co daje, że płyta główna ma 8pin i jakie są minusy podłączenia tylko 4pin jeśli użyłbym starego zasilacza.

Wg mnie nie ma różnicy ale może się mylę.

zostaw sobie zasilacz będzie działał , 8pin = podkręcanie

a ta płyta jest Tobie potrzebna pod ten procesor ?

 

 

tak :slight_smile:

 

Tzn czy jest potrzebna? Wszystkie wymienione podzespoły mają pracować w jednej puszcze.

 

Co do zasilacza - czy bardzo będzie psuło dzieło zamontowanie niemodularnego? Z modularnym prawdopodobnie będzie więcej miejsca w środku i lepszy przepływ powietrza, czy jednak ma to znaczenie podczas gdy nie będę montował nawet dedykowanej karty graficznej?

Powiem Ci tyle mam zasilacz modularny u siebie i szczerze nie jestem nim zachwycony i tak większość kabli używam bodajże jeden mam wypięty z całego zestawu. W nowszych obudowach schowanie kabli to nioe problem więc jak chcesz koniecznie modularny to nie XFX w tej cenie takiego nie potrzebujesz tym bardziej że nie potrzebujesz grafiki.

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/

 

Swój za jakies 80-100zł sprzedasz na allegro jak na gwarancji to może ciut więcej.

Dzięki za sugestię. Faktycznie Thermaltake także dobre opinie zbiera. Rożnica w cenie duża - zatem w czym XFX jest lepszy? Lepiej sprawdza się przy ekstremalnym obciążeniu?

Zestaw, który wybrałem mógłby być pewnie spokojnie zasilony moim starym beQuiet 430W, jednak nie ukrywam wolałbym mieć na wszystkie części które włożę do środka gwarancję.

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-black-edition-xtr-550w-fully-modular-135mm-80-gold-p1-550b-befx-628157/

 

certyfikat gold -wyższa sprawność

60 mies. gwarancja

 

a to czy wybierasz modularny czy nie,ma najmniejsze znaczenie :slight_smile:

co do płyty chodziło mi o to,że wybrałeś płytę  przystosowaną do podkręcania procesora a procesor który sobie wybrałeś tego nieumożliwia ,więc można brać tańszą płytkę

Tak wybrałem bez literki “K”. A co do płyty - po prostu czytałem, że jest solidna, stabilna oraz ma bardzo dobrą wbudowaną kartę dźwiękową. Także stąd ten wybór. Polecanych płyt są dziesiątki - musiałem się na coś zdecydować :wink:

 

Co do zasilacza - właśnie o tym modelu wspomniałem w swoim oryginalnym poście (na samym końcu). Później mrFreeze zasugerował Thermaltake’a.

Tak zasilacz XFX jest lepszy ale czy Ci jest potrzebny ale kto zabroni bogatemu :slight_smile: Nie mów, że myślisz przyszłościowo bo za 5 lat wiesz różnie może być i zasilacz paradoksalnie 300W może być za mocny do każdego zestawu.

oj joj znowu się nie rozumiemy :slight_smile: ale mniejsza z tym

pytałeś o różnice w zasilaczach więc napisałem 60 mies. kontra 30 mies.

 

co do płyty  ja się teraz tak zastanawiam bo wybrałeś naprawdę mocną płytę i czy nie lepiej byś wyszedł teraz tak

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z97x-killer-fatal1ty-z97-lga1150-z97x-killer-640921/

 

plus ten procesor

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4690k-socket-lga1150-64bit-do-3-9-ghz-88w-cache-6mb-box-bx80646i54690k-647918/

 

i poczytaj o tym

http://lp.morele.net/TopTechCashback_ASRock

 

 

i bardzo dobrze zasugerował :slight_smile:

No tak - gwarancja. Moje przeoczenie, nie zauważyłem.

 

@mrFreeze - tutaj nigdy do tego tak nie podchodzę, w moim przypadku zakupy “przyszłościowe” nigdy się nie będą sprawdzać. I masz rację, pewnie niedługo urządzenia będa pobierać jeszcze mniej prądu. A póki co ja nawet karty graficznej dedykowanej pewnie nie kupię, ponieważ nie gram w gry komputerowe od jakiegoś czasu. Fakt faktem, pewnie aplikacje typu Lightroom będą wykorzystywać możliwości kart graficznych coraz lepiej jednak na chwilę obecną nie chcę gdybać i bez dedykowanej karty się obejdę. Tak więc zasilacz - bardzo możliwe że wezmę tańszy Thermaltake. A że gwarancja jest krótsza - nie jest to minusem podczas gdy i cena jest 2 razy niższa :wink:

 

@Atronics - tym linkiem mnie zaskoczyłeś… czytam.

 

@update1

Przekonałem się co do poleconej płyty. Co do promocji, to zastanawiam się czy faktycznie warto - zbliżające się święta oraz kurs dolara robią swoje :wink: Ostatecznie - teraz z promocją, czy w styczniu bez promocji - może wyjść na to samo. Jak myślicie?

@update2

zerknąłem na wykresy cen procesora od września - poleciały mocno w górę przez ostatnie trzy miesiące. Pewnie wstrzymam się z zakupem do nowego roku.