Czy na Linuksie potrzebuję antywirusa i firewalla?

Witam mam zamiar zainstalować ubuntu9.10 będę początkującym użytkownikiem tego systemu i mam takie pytanie jest potrzeba zainstalowania antywirusa i firewalla czy nie a jak to jakiego bardzo proszę o linki do programów dziękuję

Zaczerpnięte z innego tematu wypowiedź roobala :

Jest już Ubuntu 10.04

Co prawda Chillout już zacytował moje słowa z innego wątku ale tak w skrócie - firewalla nie musisz instalować, ponieważ w przeciwieństwie do systemu MS Windows firewall zrówno w Linuksie jak i we FreeBSD czy MacOS X wbudowany jest w jądro tych systemów, czyli zaraz po instalacji systemu posiada on zaporę ogniową (firewall). Antywirus w Linuksie tak na prawdę jest zbędny, nawet jeśli są jakiekolwiek wirusy w sieci to ciężko się nimi zarazić a te pisane dla Windowsa nie działają w Linuksie :slight_smile:

Pozdrawiam!

W Windowsie też jest firewall. Jak dobrze skonfigurowany, to działa, i do tego nie muszą wyskakiwać okienka z głupotami.

Do Ubuntu nie można się włamać przy domyślnej konfiguracji, bo nie udostępnia żadnych usług.

Aby zarazić się wirusem trzeba najpierw nadać mu prawa do wykonywania, a później zainstalować podając hasło.

To że jest to wiadomo ale czy jest on wbudowany w jądro?

Pozdrawiam!

To, że firewall jest wbudowany w kernel i dostępny po instalacji, to jeszcze nie oznacza, że działa. Nie wiem jak jest w Ubuntu, ale normalnie trzeba podać reguły filtrowania pakietów TCP/IP. jest program (ufw), który robi to za użytkownika, chociaż kilka prostych wpisów w pliku konfiguracyjnym daje ten sam efekt, a ile więcej korzyści (np. w postaci wiedzy) :wink:

W przypadku Linuksa filtr pakietów akurat działa zaraz po instalacji bez żadnych konfiguracji, jedynie domyślnie przepuszcza cały ruch i użytkownik decyduje czy chce zaostrzyć reguły filtrowania czy nie :slight_smile: Po prostu polityka bezpieczeństwa ustawiona jest na ACCEPT dla łańcucha INPUT, FORWARD i OUTPUT.

Pozdrawiam!

Hmm, jasne, ale jednak idea filtrowania pakietów opiera się na odrzucaniu niektórych spośród tych pakietów. Ergo filtr niefiltrujący nie jest filtrem :wink: (sorry, wpół do czwartej AM)

Filtrować nie filtruje ale to że nie filtruje nie znaczy, że nie działa. Firewall działa tylko nie blokuje domyślnie ruchu.

Pozdrawiam!