RAID 0 a dodanie dysku w RAID 1

Witam.

 

Posiadam dwa dyski 500 GB spięte w macierz RAID 0 i chciał bym do tego dołożyć kolejny dysk 1 TB w RAID 1 tak aby tworzyły te 3 dyski RAID 0+1

 

Wyczytałem iż taką macierz robi się z 4 dysków ale czy tak jak w moim przypadku to będzie możliwe? tak jak na screenie poglądowym

raid.png

Nie

Jak wspomniano - nie. Użyj dysku 1TB do trzymania backupów (np. migawek) robionych każego dnia (możesz częściej…). Co pewien czas (np. co tydzień) możesz jeszcze robić gdzieś na bok (NAS, czy dysk USB) migawkę na niego, lub backup dysku 1TB.

te rozwiązanie znam…

A jakiego softu do tego można by użyć… tzn kopie przyrostowe itp ?

Zależy od posiadanych środków do tego. W domu chyba jednym z lepszych jest Acronis True Image. Nie tak dawno przed wejściem nowej wersji był po 29EURO. Plusem rozwiązania jest, że po wykonaniu całościowego backupu (po kompresji zajmuje dość mało) “migawki” dzienne potrafią zajmować kilka sekund i tworzony jest tylko nieduży plik przyrostowy. Acronis jest też o tyle “miły” (w przeciwieństwie do np. ShadowProtect), że pozwala odznaczyć niektóre pliki (np. że nie wykonywany jest backup plików wymiany, wybranych katalogów itd.). Taki backup pozwala na odzyskanie systemu w kilkanańcie minut, nawet na inną platformę sprzętową (tzw. bare-metal restore). Acronis ma 30-dniowe demo (działa wszystko), spróbuj. Bardzo też fajnie się sprawuje Macrium Reflect (teraz jest v6), dość drogi. 

Opisz co robisz na komputerze, czemu potrzebujesz RAID0 i ile miejsca do tego potrzebujesz. Może czas pomyśleć o SSD? 

Kopia potrzebna jest mi przede wszystkim do moich plików tj zdjęcia, filmy , programy itp.

 

Kopie sytemu robię Ghostem więc to mi wystarcza.