RAID 0 z dodatkowych dyskow

mam 3 dyski w kompie:

na 1 jest system (C:) i partycja D: a z pozostalych dwoch chce zrobic RAID 0

czy powinienem przestawic w biosie tryb pracy dyskow na RAID skoro nie systemowy a dodatkowe dyski beda polaczone?

Proszę używać polskich znaków, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

37928.jpg?AWSAccessKeyId=AKIAJSLBNACOS3UTO6HA&Signature=5hjwVUV4OPpVbI6ROp8XGL%2FqRPQ%3D&Expires=1249675200

litosci, nie moge pisac polskich znakow

Prosiłem i to ostatnia prośba i temat poleci do kosza.JNJN

Największe kłamstwo w internecie to jest nie mam polskiej klawiatury :smiley:

poczytaj to

polski-uklad-klawiatury-anglojezycznym-windows-t123848.html

Dobre, dobre. Gość myśli, że istnieją klawiatury z polskimi znaczkami. Nie wie co to polski programisty, a na dodatek z tak obszerną wiedzą chce zrobić macierz RAID 0.

korzystam z laptopa firmowego z preinstalowanym systemem windows, z ktorego uklady klawiatury najprawdopodobniej zostaly usuniete (to jedyne rozwiazanie, ktore przychodzi mi na mysl…)

zatem Panie Scorpio, w Start -> Control Panel -> Date, time, language and regional options -> Regional and languages options -> zakładka Languages -> Details… -> Default input language NIE MAM Polish - Polish (programmers)!

i nie, nie mysle ze istnieja klawiatury z polskimi znaczkami. jesli tobie przychodzi na mysl takie rozwiazanie gdy czytasz napis “Nie mam polskiej klawiatury!” to wlasciwie nie wiem co mam ci powiedziec… moze po prostu “powodzenia”?

Jeśli system nie będzie na tych dwóch dyskach na których chcesz zrobić RAID 0 to nie ma to sensu, bo nie poczujesz różnicy w wydajności.

OK. Przepraszam. Czułem, że coś musi być nie tak. Standardowo jest właśnie polski programisty i angielski. Jeżeli masz angielskiego Windowsa, to powinieneś doinstalować polski układ. Kliknij przycisk Add… (Install ?) i na rozwijanej liście z pewnością znajdziesz to co powinieneś.

Sprecyzuj co chcesz przestawić w biosie.

Jeżeli chodzi o urządzenie z którego komputer ma bootować, to trudno powiedzieć, czy trzeba coś przestawiać. Wszystko zależy od ilości i rodzaju kontrolerów SATA na płycie główne. Dysk systemowy mógłbyś podpiąć do standardowego, a macierz do dodatkowego (to tak na marginesie).

Jeżeli chodzi o włączenie kontrolera RAID (lub przełączenie trybu działania ze zwykłego na RAID), to oczywiście musisz to zrobić.

Dodatkowo “wolny” dysk i tak prawdopodobnie byłby obsługiwany przez kontroler RAID.

Zajmijmy się problemem, a nie polskimi znakami :]

Jeśli chcesz, żeby 2 dyski fizyczne zostały połączone i widziane jako jeden to raczej powinieneś tą opcję ustawić, zyskasz wtedy na wydajności.

Jednak pamiętaj, że stworzenie nowej macierzy dyskowej wiąże się z usunięciem wszelkich danych z dysku. Także danych dotyczących podziału dysku na partycje!

spoko :slight_smile: faktycznie sprobuje tego, z tym ze mozliwe ze beda potrzebne uprawnienia administratora a tych nie posiadam na tym laptopie (firma wszystkiego broni, co w sumie jest zrozumiale bo przeciez tak to by ludzie instalowali mnostwo rzeczy niepotrzebnych do pracy :wink: )

wlasciwie to nie chce czuc wydajnosci na poziomie systemu a na samym dysku, do tego zalezy mi na jednym duzym woluminie na magazynowanie niekompresowanego materialu wideo z kamery

wiem, wiem.

przestawilem w biosie tryb pracy na RAID i w programie konfiguracyjnym zrobilem z dysku 2 i 3 porzadany RAID 0

tylko ze windows nie chce sie uruchomic, BSOD na ekranie z paskiem postepu ladownia systemu i od razu restart

po przywroceniu na IDE system odpalil ale oczywiscie nie mam RAIDa :wink:

Jak zainstalujesz sterowniki RAID *powinno* zadziałać…

Bo jak przełączasz kontroler w tryb RAID także dysk systemowy jest pod jego władaniem (JBOD)

Jeśli masz dwa kontrolery przepnij dysk systemowy pod drugi nie pracujący w trybie RAID (też jakieś wyjście)

na kompie na ktorym probuje to zrobic mam MoBo Asus P6T Deluxe. narazie nie spieszy mi sie do reinstalacji systemu zatem sterowniki instalowane z dyskietki odpadaja.

probowalem zainstalowac Intel Matrix Storage Manager 8.9.0.1023 ale instalator wywala problem niezgodnosci wersji… dziwne.

kontroler chyba 1 na plycie zatem to rozwiazanie nie przejdzie, chociaz wydaje sie bardzo dobre

jutro jeszcze bede kombinowal

EDIT:

kicha! zainstalowalem ponownie Win7 RC x64 na wirtualnej maszynie (w mojej siodemce na blaszaku sporo nagrzebalem, wiec chcialem sprawdzic czy akurat moje akcje nie przyspozyly problemu) ale nadal nie rozpoznaje wersji albo sprzetu chyba.

29233.jpg?AWSAccessKeyId=AKIAJSLBNACOS3UTO6HA&Signature=I%2BNqiIAxQnnlqFVN2Ok5AVfEMSU%3D&Expires=1249740000

odkurzylem plytke z XP Home tez zainstalowalem na virtualnej maszynie. tym razem Intel Matrix Storage Manager zainstalowal sie bez problemu…

na stronie Intela napisali ze nowa wersja jest kompatybilna z Win7 RC x64 wiec nie wiem co szwankuje

jak probuje zainstalowac sterownik dyskietkowy RAID to wyswietla sie komunikat “wybrany plik INF nie obsluguje tej metody instalacji”

jest inny sposob na zainstalowanie tego drivera RAID? oczywiscie oprocz reinstalacji systemu

Jesteś pewny, że masz wersję 64bit?

Instalujesz wersję angielską czy multi-language? Jeśli to drugi,e spróbuj angielską.

jestem pewny, probowalem instalowac obie wersje, anglojezyczna i miedzynarodowa

nasuwa mi sie jedno rozwiazanie na mysl… paradoks.

mianowicie w trybie RAID system nie chce wystartowac (BSOD) bo nie ma sterownika, a w trybie IDE z posiomu systemu sterownik nie chce sie instalowac bo nie wykrywa trybu RAID…

jesli to jest prawda to pozostanie jedynie instalacja na nowo OSu.

to prawda ze Vista/7 maja zintegrowany pakiet Intel Matrix Storage Manager ze sterownikami RAID i nie potrzeba zadnej dyskietki z nimi?

EDIT:

wlaczylem drugi kontroler w maszynie wirtualnej z Win7 RC a mianowicie SATA (AHCI) i Intel Matrix Storage Manager wystartowal i zainstalowal sie co chyba potwierdza moja powyzsza teorie.