Regulacja podświetlenia ekranu lcd, a jego żywotność

Wpadłem dziś na artykuł o bateriach w notebookach, ale zaciekawił mnie fragment o ekranach

Żrodło: http://www.grush.one.pl/article.php?id=baterie&page=3

Jak to jest z tą regulacją i zużywaniem podświetlenia? Jeżeli od czasu do czasu sobie reguluję podświetlenie to mi za niedługo ekran padnie?

W sumie artykuł jest sprzed 5 lat. Mam w laptopie podświetlenie LED, a w artykule mowa chyba o świetlówkowym (a to z tego co wiem 2 rózne rodzaje podświetlenia).

Jeśli więc mam diody LED to powinny dłużej działać, nawet z częstą regulacją podświetlenia?

Mam ustawione podświetlenie na ok. 80% przy zasilaniu z gniazdka i ok. 60% na baterii. Czy takie ustawienia mogą spowodować np. że ekran po ustawieniu na 100% nie będzie osiągał pełnej jasność (bo np. jakimś cudem przyzwyczai się do 80% :slight_smile: )?

Tak, bo diody się wypalają z czasem, dla typowych diod led żywotność to 100 tys godzin, dla diod o dużej mocy (1W i więcej) żywotność to 50 tys h, z czasem parametry świetlne led się zmniejszają. Czyli dioda która świeciła 10h będzie znacznie jaśniejsza od tej która świeciła przez 40 tys h.

Ustawienia zmniejszonej jasności może zwiększyć żywotność led, ale zanim diody się wypalą to ty i tak zdążysz wymienić laptop na nowy przynajmniej 2-3 razy.

Ale ekran nie będzie z czasem świecił w 100% przez normalne zużywanie się diod, a nie przez ciągłe używanie diod świecących np. 80% pełnej jasności?

Jasność będzie spadała przez normalne zużywanie diod, ustawienie jasności nie ma na to wpływu, chociaż może zwiększyć żywotność led.