Router Linksys WRT54GL i problemy z konfiguracją

Witam!

Dziś zakupiłem router Linksys WRT54GL. Miałem zamiar podłączyć go do komputera stacjonarnego, aby jego sygnał odebrał drugi komputer stacjonarny w sąsiednim pomieszczeniu oraz laptop. Posiadam internet osiedlowy. Kiedy kabel od internetu jest podpięty do komputera, wszystko śmiga (skonfigurowany jest ręcznie). Ale kiedy podpinam go do routera i przeprowadzam niebieski kabel do komputera, internet nie działa pomimo wciąż niezmienionej konfiguracji.

Jestem zupełnie zielony w tych sprawach i nie mam bladego pojęcia, jak sobie z tym problemem poradzić. Próbowałem konfigurować router z płyty (konfigurator zatrzymywał się na siódmym kroku, po wpisaniu hasła). Czytałem, że należy wpisać w przeglądarce 192.168.1.1 . Zrobiłem to, podczas gdy internet działał (m.in. chwilę temu), a także wtedy, gdy nie działał. Oczywiście router był podłączony do zasilania. Jedynie kabel od neta jest odpięty, bo wówczas internetu nie ma. Strona w ogóle się nie wczytuje.

Nie wiem, jak się do tego zabrać, ani co oznaczają poniektóre zawiłe terminy z dziedziny sieci internetowych. W miarę możliwości, prosiłbym o wytłumaczenie jak koniowi, co należy krok po kroku zrobić, “żeby internet działał”. Bardzo mi na tym zależy. Z góry Bóg zapłać.

Pozdrawiam!

PS Jeśli potrzebne są dodatkowe informacje, których nie zamieściłem, walić prosto z mostu, a uzupełnię braki. Aby poszło płynniej, proszę nawet o kontakt na GG: 5564709. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Witam

Poczytaj na tych stronkach, jest wszystko krok po kroku:

http://openlinksys.info/news.php

http://tomaszwisniewski.com/linksys-tut … a-routera/

Pozdrawiam

Dzięki za zainteresowanie, Mruczasta :slight_smile:

Ale problem mojej konfiguracji polega na tym punkcie (zaczerpniętym z tutoriala):

“Następnie odpalamy dowolną przeglądarkę internetową i wpisujemy adres: http://192.168.1.1 . Po pojawieniu się okienka z prośbą logowania podajemy dane zawarte w instrukcji routera.”

W żadnej przeglądarce ten adres mi nie działa. Wciąż wyskakuje błąd w połączeniu (czasem “Nie można otworzyć strony”, a czasem “Połączenie zresetowane”). Gdybym mógł dostać się do tego adresu, myślę, że dałbym radę dokończyć konfigurację. Ale nie mam pojęcia, dlaczego ten adres nie działa? Co mogę robić źle?

Sam kupiłem ten router 2 miechy temu, na pewno dostałeś niebieski kabel(1m).

Odłączasz ten swój od internetu, podpinasz ten w miejsce Ethernet(najprawdopodobniej tam gdzie miałeś swój podłączony).

Start>panel sterowania>połączenia sieciowe. Połączenie lokalne(przewodowe).

PPM na nim>Właściwości>Protokoł internetowy TCP/IP i właściwości.

Zobacz czy masz przydzielanie automatycznie czy ręcznie.

Jeżeli masz ręcznie przepisz sobie to do notatnika i zapisz lub screena zrób i zapisz, abyś później nie miał problemów z powrotem do internetu.

Jeżeli automatyczne to nie musisz nic zapisywać.

Wtedy zmieniasz na ręczne i wpisz.

IP 192.168.1.10

maska 255.255.255.0

brama 192.168.1.1

I wtedy adres będzie wchodził, ale internetu brak już będzie i wtedy musisz skonfigurować router.

Oczywiście to nie jest koniec, raz nie wiem jakich zabezpieczeń używa Twój ISP(dostawca internetowy), dwa czy pozwala na rozdzielenie internetu, trzy jeżeli filtrację ARP(MAC klientów tylko może się połączyć) to podstawowa wersja firmware(oprogramowanie) w routerze nie ma na 99% możliwości zmiany adresu MAC :frowning:

Najlepiej to jakbyś to w miare wszystko co musiałeś mieć ustawione na komputerze wpisał do routera i WiFi sobie w nim skonfigurował, a potem dał adres MAC karty sieciowej od WAN(na pudełku chyba jest) do admina, że masz nowy komputer i na nim będzie net i trzeba MAC zmienić(o ile tą blokadę stosuje), spytaj go może o filtracje MAC adressów i jak przypisuje adresy. Musisz się logować przy “wchodzeniu” do internetu ?

Jakby Ci admin odpowiedział na te trzy odpowiedzi to na symulatorze firmware linksysa bym w miarę mógł Ci nawet uzupełnić co jak ustawić i screeny popykać.

W międzyczasie poszperałem w internecie i znalazłem kilka ciekawych informacji, których dotychczas nie znałem. M.in. właśnie te, co podałeś, Bolo92, mianowicie

"Wtedy zmieniasz na ręczne i wpisz.

IP 192.168.1.10

maska 255.255.255.0

brama 192.168.1.1

I wtedy adres będzie wchodził".

Z tą różnicą, że w IP wpisałem 192.168.1.2. Skonfigurowałem router, sklonowałem adres MAC i wyłączyłem firewalla. I ku mojemu miłemu zaskoczeniu, net się odnalazł :lol: Kupiłem jeszcze dzisiaj kartę sieciową bezprzewodową D-Linka (wiem, konkurencja dla Linksysa, ale tę mi poradzili dla mojego routera) i wpiąłem do drugiego stacjonarnego pieca. Szybka instalacja i tu również internet działa. Przywlekłem laptopa i uruchomiłem - internet działa!

Powłączałem z powrotem wszystkie zabezpieczenia routera.

Wiem już, na czym polegał problem. Próbowałem otworzyć adres 192.168.1.1, nie zmieniając parametrów sieci - pozostawiałem ręcznie skonfigurowane IP, maskę i bramę. Dopiero po zmianie na “kompatybilne” z routerem zaczęło śmigać. Z resztą sobie poradziłem :slight_smile:

I tu moje podziękowania dla Mruczastej - za pomocne linki, i przede wszystkim dla Bolo92 za wyczerpujący i przydatny tutorial. Pozdrawiam!

Zabezpiecz sobie WiFi żeby Ci się nikt nie podpinał(zależne gdzie mieszkasz) ale ja dość rozsyłam(2dbi i mam równe 100mw mocy-a normalnie jest 42mw).

A planuję kupić 5-7dbi antenki to dopiero by słało sygnał.

Ja dałem SSID ukryte-w oryginalnym firmware chyba tego nie można wyłączyć.

DHCP wyłączyłem i na maxa egzotyczną podsieć z klasy B 172.xxx.xxx.xx. Na koniec dałem filtrację MAC Adressów.

Oczywiście wszystko w miarę łatwe do przejścia.

Szyfrowania ja nie daję, bo i tak mam małe ryzyko podpięcia na lewo od kogoś i przesyłam dużo WiFi i nawet te 50KB/s jest zbawienne.

Hmmm…

I tu mnie zaskoczyłeś. Trochę się boję, że nie włączyłem wszystkich zabezpieczeń, jak trzeba.

Mógłbyś mi łopatologicznie wytłumaczyć, jak uczynić swój internet niedostępnym dla innych? Jeśli proszę o zbyt wiele, to nie ma sprawy - poszukam u wujka Google :wink:

Akurat na potrzeby innego postu miałem otwarty symulator linksysów. :slight_smile:

fa622e747ba0650cm.png

Tutaj akurat, dałem nazwe sieci jako Ty, i dałem ukryte SSID poprostu jak będziesz szukał sieci to jej nie znajdziesz.

Musisz poprostu znać jej nazwe i dodać ją do profili sieci, wtedy dopiero się z nią połączy.

Jeżeli korzystasz z windowsowego konfiguratora to mogą być problemy z połączeniem do takiej sieci, ale nie powinny, natomiast jeżeli z programiku dołączonego do karty WiFi to bez problemów powinno połączyć.

Ominąć to można łatwo, wystarczy czasu. Ciągle mieć włączonego np. network stumblera i czekać, aż jakaś osoba się podłączy do tej sieci, wtedy na chwile jakby ta opcja się wyłącza i po paru sekundach czy jakimś tam okresie czasu spowrotem staje się ukryta(ale ten komputer który skanował nadal będzie widział SSID).

Jeżeli nie masz szybkiego internetu i masz dobry zasięg to ja bym proponował szyfrowanie(w przypadku dostania się do sieci Twoje wszystkie dane przesyłane są szyfrowane i nie można ich odczytać. Ale jak wcześniej pisałem zawsze coś tam zwalnia, jeżeli masz szybkiego neta(6Mbit) bo i tak po radiu bez szyfrowania pewnie byś tego nie wyciągnął ot tak.

WPA w miarę wystarczy, WPA2 już w zupełności, ale znowu jest małe ale nie wszystkie karty obsługują ten standard(w zależności od wieku karty), dlatego trzeba najpierw szukać w specyfikacji urządzenia, ażeby później nie było zdziwienia.

Ustawienia szyfrowania znajdziesz tutaj :slight_smile:

db8ffebaa5a6775cm.png

Oczywiście aby sobie na zakłocać internetu ustaw kanał(channel w obrazku pierwszym) na taki który nie będzie obsługiwany przez inną sieć.

Poskanuj sobie laptopem i posprawdzaj jakie sieci mają kanały a następnie ustaw inny niż te które wyłapałeś.