Różnica pomiędzy AGP a PCI-express

Mój kolega chce mi sprzedać kompa, ale płyta główna obsługuje tylko karty graficzne z wejście AGP. Nie wiem jaka jest różnica pomiędzy AGP a PCI-express, bo wiem, że teraz wychodzą same karty na PCI-express… A kart w tym kompie jest słaba (jakieś 64MB) i chiałbym ją wymienić na coś mocniejszgo… I tu się rodzi 2 pytanie: na jaką karte (w sensie potrzebuje porady) i w mirownej cenie (200-350zl).

Nie wiem czy jest sens pakować się w AGP. W przyszłości jeżeli będziesz chciał zmienić/ulepszyć kompa, to będziesz zmuszony wymienić większość podzespołów (RAM [zapewne płyta obsługuje DDR1], karta grafiki, etc.). No… chyba, że cena jaką podyktował Twój kolega za komputer jest naprawdę okazyjna. Niemniej jednak, dodaj sobie cenę jaką będziesz zmuszony zapłacić za komputer i nową kartę grafiki i sprawdź czy za podobne pieniądze nie kupisz czegoś nowszego technologicznie.

Co do karty graficznej na AGP, to szukaj jakiegoś Radeona 2600XT DDR3, albo X1950GT/Pro.

Dzięki wielki:) Pozdrawiam!

zależy jeszcze jak mocne są pozostałe podzespoły tego komputera, ale najlepsza karta na AGP to GF7300GT z pamięciami DDR3… jednak ja na twoim miejscu nie kupowałbym starego komputera z płytą główną tylko na AGP… za 1500zł złożysz sobie nowy komputer, a za cenę tej karty na AGP będziesz miał lepszą na PCI-E.

No właśnie że nie bardzo - może wydajna ale sporo gier jej nie obsługuje - polecam 7600 GS, najlepszy stosunek wydajności do ceny, no i bardzo fajna karta

nie opłacalne jest pakowanie się w AGP.