Serwer a oprogramowanie

Witam

proszę państwa o wytłumaczenie pewnych kwestii.

W Windowsie jest możliwość udostępniania plików, wtedy nasz PC może stać się serwerem plików. W przypadku Linuxa wymagany jest serwer (tak czytam), ale przecież chyba niezbędne jest oprogramowanie (które zakładam, jest już w Windowsie) Samba, dzięki, któremu nasz PC z Linuxem może stać się serwem plików. Często też słyszę instalacja serwera Vertigoserv, ale czy to nie jest oprogramowanie, przez które nasz PC będzie mógł służyć jako serwer stron www? Bardzo proszę o wytłumaczenie bo logicznie tego nie mogę zrozumieć.

 

 

 

Windows ma wbudowany serwer smb, w przypadku linuksa czasami trzeba go sobie doinstalować.

VertrigoServ z kolei to środowisko WAMP (znajdź zobie w wiki). Sama instalacja z niego serwera www nie zrobi, dochodzi konfiguracja, konfiguracja sieci itd.

Nie posiada serwera ftp, więc pliki udostępniać możesz przez stronę www lub bezpośrednie linki http, ale nie jako udział, czyli drzewo katalogów. Chyba że strona jest pseudo-udziałem, tak jak np stara strona fun.from.hell.pl

Dzięki za informację poczytam na ten temat. Skoro serwer jest to komputer udostępniający zasoby innym komputerom podłączonym do sieci to dlaczego Pan sadaj72 napisał serwer sbm czy nie powinno być oprogramowanie sbm? Bo przecież mogę sobie zainstalować oprogramowanie, ale to nie znaczy, że będzie to przecież serwer.

Drunkula napisał, że WAMP będzie oprogramowaniem (czy pakietem programów), bo sama jego instalacja nie z robi z naszego PC serwera.

Więc jest sprzeczność… wiem, że nic nie wiem…

 

 

Bo pojęcie serwer może też odnosić się do oprogramowania np. xserver, asterisk, samba, tftpd.

Określenie “serwer” tylko potocznie oznacza sprzęt. Z każdego komputera możesz zrobić serwer, klienta czy podstawkę pod doniczkę - to oprogramowanie determinuje rolę.

Na przykład: udostępniając pliki w Windows, komputer staje się lokalnym serwerem plików, ale uruchamiając na nim przeglądarke jest jednocześnie klientem www.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klient-serwer

W przypadku sprzętu pojęcie serwer oznacza zwykle komputer przeznaczony do pracy ciągłej 24/7, z nadmiarowymi elementami aby zmniejszyć ryzyko awarii. Zwykle taki sprzęt wyposażony jest w minimum 2 zasilacze i 2 dyski spięte w RAID.

 

Sprzęt przeznaczony do zamontowania w szafie wygląda tak: https://www.google.pl/search?q=1u+server&source=lnms&tbm=isch&sa=X

Są też serwery w obudowie tower które wyglądają podobnie jak zwykły pc.

Zrozumiałem, dziękuje za linki przeczytam dokładnie i będę wiedział więcej. Bardzo dziękuję.

W potocznym znaczeniu to oczywiście racja. Ale sprzętowy serwer to tylko naczynie, które dobierasz objętością i zawartością do potrzeb. Serwer to oprogramowanie, a jeżeli kupujesz serwer rack, tower czy desktop, to tak na prawdę kupujesz sprzęt do zastosowań serwerowych.

Teraz pewnie trochę @Padawan namieszam w głowie albo przysporzę lektury tym komentarzem do posta kolegi @sadaj72 :

Jeżeli idzie o domowe rozwiązania, to sprzętowym serwerem pozostaje zwykły PC, NAS czy router (będący serwerem DHCP), ale serwerem  jest np. KODI - serwer multimediów, czy właśnie wspomniane udostępmnianie plików wbudowane w windows.